reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak opodatkowana jest firma prowadzona w Belgii

Jak opodatkowana jest firma prowadzona w Belgii

Spółki będące belgijskimi rezydentami podlegają opodatkowaniu lokalnym podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia. Nierezydenci zaś płacą podatek tylko od tej części dochodów, które uzyskali na terytorium Belgii.


Polscy rezydenci podlegają opodatkowaniu w Belgii, jeśli prowadzą na jej terytorium działalność gospodarczą w formie tzw. zakładu. W myśl umowy zawartej między Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania przez pojęcie zakład należy rozumieć stałą placówkę, poprzez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza przedsiębiorstwa.


- W szczególności zakładem jest m.in. siedziba zarządu, filia, biuro, fabryka, warsztat, a także miejsca wydobywania zasobów naturalnych. Zgodnie z treścią umowy również plac budowy oraz wszelkie prace montażowe stanowią zakład, pod warunkiem jednak, że trwają dłużej niż dwanaście miesięcy - wskazuje Magdalena Ćwik-Burszewska, konsultant w Ernst&Young.


Jednocześnie dodaje, że w myśl postanowień umowy utrzymywanie stałej placówki nie zawsze skutkuje istnieniem zakładu dla celów podatku dochodowego w Belgii. Przykładowo, zakładu nie obejmuje prowadzenie przez spółkę działalności za pośrednictwem maklera, generalnego komisanta albo każdego innego niezależnego przedstawiciela, pod warunkiem jednak, że osoby te działają w ramach swojej zwykłej działalności.


Podstawowa stawka podatku dochodowego w Belgii wynosi 33 proc. Jednak w odniesieniu do spółek, których dochód jest niższy niż 322,5 tys. euro, stawka podatku może wynosić od 24,25 proc. do 34,5 proc.


- Obniżona stawka opodatkowania ma jednak zastosowanie tylko w odniesieniu do tych spółek, które w ciągu roku podatkowego wypłacają przynajmniej jednemu menedżerowi lub partnerowi wynagrodzenie w wysokości nie mniejszej niż 30 tys. euro i które jednocześnie nie korzystają z usług zarejestrowanych belgijskich centrów koordynacji - tłumaczy Sylwia Migdał, doradca podatkowy, menedżer w Ernst&Young.


WAŻNE LICZBY

33 proc. - to podstawowa stawka podatku dochodowego od osób prawnych obowiązująca w Belgii


Z jej informacji wynika także, że preferencyjne stawki podatku dochodowego nie mają zastosowania dla spółek holdingowych lub spółek, w których 50 proc. lub większy udział posiada inna spółka. Także podmioty, które wypłacają dywidendy w wysokości przekraczającej 13 proc. ich opłaconego kapitału, nie są uprawnione do stosowania obniżonych stawek opodatkowania.


- Dodatkowo, niezależnie od wysokości stawki opodatkowania spółki, zakłady zagranicznych przedsiębiorstw będące belgijskimi rezydentami zobligowane są do uiszczania 3-proc. daniny uzupełniającej na wypadek kryzysu, co powoduje, że efektywna stawka opodatkowania wynosi 33,99 proc. - dodaje Magdalena Ćwik-Burszewska.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama