REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie przywileje uzyska upoważniony podmiot gospodarczy

REKLAMA

Instytucja upoważnionego podmiotu gospodarczego została wprowadzona do Wspólnotowego Kodeksu Celnego i zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2008 r. Korzyści z tego wynikające to między innymi dokonywanie scentralizowanej odprawy celnej i brak obowiązku składania gwarancji celnej.


Od 1 stycznia 2008 r. podmioty mające siedzibę w Unii Europejskiej będą mogły wnioskować do lokalnych władz celnych o przyznanie statusu upoważnionego podmiotu gospodarczego (ang. Authorized Economic Operator - AEO). Z jego posiadaniem będą się wiązały pewne ułatwienia w handlu międzynarodowym. W zamian przedsiębiorcy będą musieli spełnić rygorystyczne wymogi z zakresu bezpieczeństwa obrotu towarów.


Otrzymanie statusu


Możliwość uzyskiwania statusu upoważnionego podmiotu gospodarczego (UPG) ma wprowadzić nową jakość zarówno w bezpieczeństwie obrotu towarowego, jak również w zakresie przeprowadzania analizy ryzyka celnego i kontroli celnej. Organy odpowiedzialne za kontrole będą brały pod uwagę upoważniony status podmiotu jako element analizy ryzyka. Powinno to wpłynąć na zmniejszenie częstotliwości przeprowadzanych przez nie kontroli celnych.


Certyfikat UPG ma bezterminowo obowiązywać we wszystkich państwach członkowskich UE niezależnie od tego, przez które z nich został wydany. Tym niemniej, podmiot posiadający certyfikat UPG będzie, nie rzadziej niż co trzy lata, podlegał weryfikacji zmierzającej do ustalenia, czy wciąż kwalifikuje się do jego posiadania.


Korzyści dla podmiotów


Według przepisów wprowadzonych do Wspólnotowego Kodeksu Celnego przedsiębiorca o statusie upoważnionego podmiotu gospodarczego będzie mógł korzystać z dwojakiego rodzaju korzyści.


Pewne udogodnienia będą wynikały z uproszczeń celnych. Przykładowo, certyfikowany pomiot będzie uprawniony do dokonywania scentralizowanej odprawy celnej i nie będzie zobowiązany do składania gwarancji celnej. Umożliwi to szybsze, tańsze i bardziej elastyczne dostawy.


Inne korzyści będą rezultatem ułatwień dotyczących bezpieczeństwa i ochrony towarów. Przykładowo, towarom upoważnionego podmiotu będzie przypisywane niższe ryzyko celne niż towarom zwykłych importerów, przez co nie będą one każdorazowo podlegały kontroli celnej.


Rodzaj certyfikatu będzie określał, czy UPO może korzystać z uproszczeń celnych i/lub ułatwień w zakresie bezpieczeństwa. Również typ certyfikatu będzie określał konieczność spełnienia jednych wymogów i ewentualne zwolnienie z obowiązku spełnienia innych.


Przykładowo, status UPG w kategorii uproszczenia celne jest przewidziany dla firm, które zainteresowane są uzyskaniem uproszczeń celnych związanych z obrotem towarowym i odprawami celnymi, lub kontynuacją operacji w ramach tych uproszczeń. Podmiot posiadający taki status będzie mógł uniknąć stosowania tych samych ogólnych środków administracyjnych wymaganych dla uzyskania procedur uproszczonych w każdym państwie członkowskim. Z posiadania tego rodzaju certyfikatu będzie wynikać korzyść polegająca na tym, że w przypadku wystąpienia o kolejne uproszczenie celne sprawdzane będą tylko pewne szczegółowe kryteria związane z konkretnym uproszczeniem.


Podmiot gospodarczy posiadający certyfikat bezpieczeństwo, przewidziany głównie dla podmiotów, które dokonują w imieniu swoich klientów przewozu towarów oraz zainteresowane są ich szybkimi dostawami, będzie musiał spełniać szczegółowe wymogi dotyczące zabezpieczenia towarów. W zamian za to będzie mógł się zakwalifikować do wyjątkowego skrócenia terminów składania deklaracji wstępnych (tj. prenotyfikacji o przybyciu towarów) oraz innych ułatwień z zakresu przepisów celnych zapewniających bezpieczeństwo łańcucha dostaw.


Natomiast UPO posiadający certyfikat bezpieczeństwo i uproszczenia celne będzie mógł korzystać ze wszystkich wyżej opisanych ułatwień z zakresu kontroli celnej. Główne korzyści z posiadania tego rodzaju certyfikatu obejmują nie tylko przypisanie niższej kategorii ryzyka celnego towarom danego podmiotu oraz zwolnienie ich z każdorazowego badania (uproszczenia celne), ale także uznanie tego podmiotu za bezpiecznego partnera przez instytucje rządowe i partnerów handlowych w ramach międzynarodowego łańcucha dostaw.


Spełnienie wymogów


W celu uzyskania statusu upoważnionego podmiotu gospodarczego należy spełnić szereg wymogów. Podstawowym kryterium jest prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej na terenie Wspólnoty (z wyjątkiem sytuacji, gdy Komisja Europejska zniesie ten wymóg dla pewnego rodzaju podmiotów).


Inne kryteria przyznawania statusu upoważnionego podmiotu gospodarczego obejmują odpowiednie przestrzeganie wymogów i przepisów celnych; posiadanie odpowiedniego systemu zarządzania ewidencjami handlowymi; posiadanie, w niektórych przypadkach, odpowiedniego systemu zarządzania ewidencjami transportowymi; udokumentowaną wypłacalność; jak również odpowiednie standardy bezpieczeństwa i ochrony.


Weryfikacja warunków


Wytyczne Komisji Europejskiej przewidują, że weryfikacji będą podlegały zarówno informacje ogólne o spółce związane z jej charakterystyką organizacyjną, dotychczasowym przestrzeganiem przez nią zasad i przepisów prawa celnego/skarbowego, jak i informacje o systemach rachunkowości i logistyki (w szczególności ewidencje handlowe i transportowe) oraz skuteczność zabezpieczeń i znajomość środków bezpieczeństwa przez pracowników spółki.


W zależności od rodzaju certyfikatu UPG, o jaki wnioskodawca będzie się ubiegał, weryfikacja działalności spółki będzie obejmować wszystkie lub niektóre jej obszary (patrz tabela).


I tak, w przypadku gdy podmiot będzie wnioskował o certyfikat UPG - uproszczenia celne, nacisk będzie położony na sprawdzenie prawidłowości procedur mające wpływ na techniczną obsługę transakcji. W przypadku ubiegania się o certyfikat UPG - Bezpieczeństwo, weryfikacja będzie dotyczyła przede wszystkim kwestii ochrony fizycznej towarów. Podmiot, który chce uzyskać certyfikat pełny, będzie sprawdzany w obu kategoriach.


Z wytycznych Komisji Europejskiej wynika również, że podmiot, przygotowując się do kontroli ze strony organów celnych, powinien przeprowadzić samoocenę, która umożliwi mu stwierdzenie, czy spółka jest w stanie spełnić wymogi przewidziane dla uzyskania statusu upoważnionego podmiotu gospodarczego. Wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia przeglądu wewnętrznego i ewentualnych szkoleń.


Czas weryfikacji


Mając na uwadze doświadczenia firm wdrażających lub weryfikujących systemy zarządzania jakością w przedsiębiorstwach, można przypuszczać, że weryfikacja systemu pod kątem spełnienia wymogów certyfikatu UPG i wdrożenie ewentualnych zmian może potrwać od sześciu miesięcy do roku. Stąd też już teraz każda firma dokonująca obrotu towarowego z zagranicą powinna rozważyć korzyści płynące z uzyskania certyfikatu UPG i ewentualnie podjąć kroki zmierzające do uzyskania jednego z nich.


Przeprowadzenie wstępnej weryfikacji procedur wewnętrznych już w tym roku umożliwi skrócenie czasu oczekiwania na wydanie certyfikatu do minimum, a co za tym idzie - umożliwi szybsze korzystanie z udogodnień oferowanych Upoważnionym Podmiotom Gospodarczym.


TRZY KATEGORIE UPRZYWILEJOWANIA

Status upoważnionego podmiotu gospodarczego będzie można uzyskać w trzech kategoriach:

l uproszczenia celne,

l bezpieczeństwo,

l uproszczenia celne i bezpieczeństwo (tzw. status pełny).


PODDANIE SIĘ WERYFIKACJI

Mimo że certyfikaty upoważnionego podmiotu gospodarczego będą wydawane dopiero od 1 stycznia 2008 r., będzie możliwe poddanie się weryfikacji organów celnych przed tą datą.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PODSTAWA PRAWNA

l Rozporządzenie (WE) nr 648/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 kwietnia 2005 r. zmieniające rozporządzenie Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.Urz. UE L 177 z 4 maja 2006 r.).

l Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1875/2006 z dnia 18 grudnia 2006 r. zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2454/93 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.Urz. UE L 360 z 19 grudnia 2006 r.).


Agnieszka Bartuzi

konsultant celny, zespół ds. cła i handlu zagranicznego PricewaterhouseCoopers

Roman Rosiak

doradca podatkowy, starszy menedżer, zespół ds. cła i handlu zagranicznego PricewaterhouseCoopers

ksiegowosc@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA