REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lepsza ochrona inwestora

REKLAMA

Polska spóźnia się z wdrożeniem unijnej dyrektywy o rynku kapitałowym. Dyrektywa wprowadza wolność świadczenia usług inwestycyjnych w całej Europie. Zdaniem ekspertów dyrektywa spowoduje wzrost kosztów usług finansowych.


31 stycznia upłynął termin, do którego Polska powinna wdrożyć dyrektywę o rynku kapitałowym MiFID. Za niedotrzymanie harmonogramu Komisja Europejska ukarała Polskę upomnieniem. Dyrektywa jest istotna dla funkcjonowania rynku kapitałowego, gdyż wprowadza możliwość obrotu papierami wartościowymi poza giełdą oraz zobowiązuje państwa członkowskie, by zapewniły wolność świadczenia usług inwestycyjnych w całej Unii.

REKLAMA


- Opóźnienia mogą zaszkodzić firmom z branży usług finansowych, które nie będą na czas wiedzieć, jakie przepisy stosować - twierdzi komisarz do spraw rynku wewnętrznego Charlie McCreevy.


- Dyrektywa zwiększa harmonizację rynku usług finansowych w Unii. Jeśli jej nie przyjmiemy, będzie to mieć ujemny wpływ na funkcjonowanie polskiego rynku w obrocie międzynarodowym - mówi Zbigniew Mrowiec, prawnik z Kancelarii Dewey Ballantine.


Niektórzy eksperci założenia dyrektywy traktują jednak z rezerwą.


- Błędem dyrektywy jest założenie, że nałożenie biurokratycznych obowiązków na przedsiębiorców finansowych wyłączy ryzyko inwestycji - uważa Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Jednolity paszport

REKLAMA


Komisja Europejska chce zapewnić przedsiębiorcom inwestycyjnym równe możliwości dostępu do rynków w całej Wspólnocie. Dlatego dyrektywa znosi ograniczenia prawne i techniczne w tym zakresie. Stanowi, że państwa członkowskie nie będą nakładać żadnych dodatkowych wymagań na przedsiębiorstwo inwestycyjne lub instytucję kredytową. Wystarczy, jeżeli podmioty te uzyskają zezwolenie w jednym z państw (zasada tzw. jednolitego paszportu).


- Jednolity paszport oznacza, że firma inwestycyjna uprawniona do prowadzenia działalności w rodzimym państwie po wdrożeniu dyrektywy będzie mogła świadczyć usługi inwestycyjne lub prowadzić działalność inwestycyjną na terenie całej Wspólnoty. Nie będzie musiała uzyskiwać odrębnego zezwolenia od władz państwa, gdzie zamierza działać - mówi Igor Ziniewicz, ekspert ds. zarządzania ryzykiem operacyjnym z Davidson Consulting.


- W ten sposób dyrektywa uaktualnia zasadę jednolitego paszportu dla firm inwestycyjnych, wprowadzoną w dyrektywie o usługach inwestycyjnych, którą zastępuje - mówi prof. Jolanta Zombirt z Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Inwestycje będą bezpieczniejsze


Dyrektywa nakłada także na przedsiębiorców inwestycyjnych zobowiązanie do realizacji zleceń na warunkach najbardziej korzystnych dla klienta. Gdy klient przekaże specjalne wskazania co do zlecenia, przedsiębiorstwo będzie musiało je realizować według tych wskazań.


- Podstawową zasadą dyrektywy jest tzw. best execution. Oznacza to, że gdy np. dom maklerski przyjmuje zlecenie klienta, to ma obowiązek zapewnić jak najlepszą cenę dla klienta. W Polsce, gdzie działa tylko giełda, to nie jest poważna zmiana. Inaczej np. na rynku londyńskim, gdzie każdy broker przeprowadza sam takie operacje finansowe - mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik prasowy w KNF.


-  W ramach ochrony inwestora przedsiębiorca będzie musiał go informować o wszystkich swoich działaniach. Spowoduje to wzrost kosztów usług maklerskich - uważa prezes Sobolewski.


Obowiązki dla przedsiębiorstw

REKLAMA


Dyrektywa określa także warunki organizacyjne i operacyjne dla przedsiębiorstw inwestycyjnych. Wprowadza wymóg upowszechniania w sposób ciągły cen kupna i sprzedaży, po jakich transakcje mogą być zawierane. Przedsiębiorcy będą musieli opracować zasady unikania i rozwiązywania konfliktu interesów w trakcie inwestycyji oraz określić politykę realizacji zamówień. O tych działaniach będą informować klientów. Spółki inwestycyjne będą musiały posiadać upoważnienie zgodne z dyrektywą o rynku kapitałowym oraz spełniać wszystkie wymogi dyrektywy.


- Opracowanie dyrektywy było koniecznością w związku ze zmianami zachodzącymi na rynkach finansowych. Chodzi zwłaszcza o liberalizację tych usług, postęp technologiczny oraz dążenie do integracji rynku usług finansowych w UE - mówi prof. Jolanta Zombirt. Zdaniem prezesa Sobolewskiego te zmiany wcale nie muszą zwiększyć bezpieczeństwa inwestycji.


- Dyrektywa opiera się na naiwnym założeniu, że obowiązki informacyjne przedsiębiorcy zminimalizują ryzyko inwestycji. Tymczasem korzystanie z produktów finansowych jest zawsze obciążone ryzykiem - twierdzi.


SZERSZA PERSPEKTYWA

Opóźnienia we wdrożeniu dyrektywy o rynku kapitałowym ma nie tylko Polska. Również państwa UE wprowadzają dyrektywę do swego prawa z oporami. Powodem jest zwiększenie biurokratycznych obowiązków przedsiębiorców i kosztów usług finansowych. Wyjątkiem jest Wielka Brytania, Irlandia i Rumunia. Problem z wdrożeniem Żeby działania dyrektywy były skuteczne, wszystkie państwa muszą wprowadzić jej przepisy w terminach. Polski rząd zakomunikował, że w lipcu będzie mógł ogłosić całkowitą implementację. Zmiany wymagać będzie m.in. ustawa o obrocie instrumentami finansowymi.


- Nowelizacja będzie polegać na uszczegółowieniu zasad zawierania przez firmy inwestycyjne transakcji bezpośrednio z dającym zlecenie - mówi Marek Hajbos z Ministerstwa Finansów.


- Zamierzamy przeprowadzić proces legislacyjny w taki sposób, aby zapewnić odpowiednio długą vacatio legis - zapewnia Ewa Mazurkiewicz, dyrektor departamentu legislacyjnego w KNF.


Nie będzie konieczna nowelizacja przepisów wskutek tego, że dyrektywa znosi tzw. zasadę koncentracji. Na jej podstawie państwa członkowskie wymagały, by firmy inwestycyjne przeprowadzały zlecenia tylko przez giełdy.


- W Polsce już od 2005 roku nie ma przymusu obrotu na rynku regulowanym - uzasadnia prezes Sobolewski.  


Piotr Trocha

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA