REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lepsza ochrona inwestora

REKLAMA

Polska spóźnia się z wdrożeniem unijnej dyrektywy o rynku kapitałowym. Dyrektywa wprowadza wolność świadczenia usług inwestycyjnych w całej Europie. Zdaniem ekspertów dyrektywa spowoduje wzrost kosztów usług finansowych.


31 stycznia upłynął termin, do którego Polska powinna wdrożyć dyrektywę o rynku kapitałowym MiFID. Za niedotrzymanie harmonogramu Komisja Europejska ukarała Polskę upomnieniem. Dyrektywa jest istotna dla funkcjonowania rynku kapitałowego, gdyż wprowadza możliwość obrotu papierami wartościowymi poza giełdą oraz zobowiązuje państwa członkowskie, by zapewniły wolność świadczenia usług inwestycyjnych w całej Unii.

REKLAMA


- Opóźnienia mogą zaszkodzić firmom z branży usług finansowych, które nie będą na czas wiedzieć, jakie przepisy stosować - twierdzi komisarz do spraw rynku wewnętrznego Charlie McCreevy.


- Dyrektywa zwiększa harmonizację rynku usług finansowych w Unii. Jeśli jej nie przyjmiemy, będzie to mieć ujemny wpływ na funkcjonowanie polskiego rynku w obrocie międzynarodowym - mówi Zbigniew Mrowiec, prawnik z Kancelarii Dewey Ballantine.


Niektórzy eksperci założenia dyrektywy traktują jednak z rezerwą.


- Błędem dyrektywy jest założenie, że nałożenie biurokratycznych obowiązków na przedsiębiorców finansowych wyłączy ryzyko inwestycji - uważa Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Jednolity paszport

REKLAMA


Komisja Europejska chce zapewnić przedsiębiorcom inwestycyjnym równe możliwości dostępu do rynków w całej Wspólnocie. Dlatego dyrektywa znosi ograniczenia prawne i techniczne w tym zakresie. Stanowi, że państwa członkowskie nie będą nakładać żadnych dodatkowych wymagań na przedsiębiorstwo inwestycyjne lub instytucję kredytową. Wystarczy, jeżeli podmioty te uzyskają zezwolenie w jednym z państw (zasada tzw. jednolitego paszportu).


- Jednolity paszport oznacza, że firma inwestycyjna uprawniona do prowadzenia działalności w rodzimym państwie po wdrożeniu dyrektywy będzie mogła świadczyć usługi inwestycyjne lub prowadzić działalność inwestycyjną na terenie całej Wspólnoty. Nie będzie musiała uzyskiwać odrębnego zezwolenia od władz państwa, gdzie zamierza działać - mówi Igor Ziniewicz, ekspert ds. zarządzania ryzykiem operacyjnym z Davidson Consulting.


- W ten sposób dyrektywa uaktualnia zasadę jednolitego paszportu dla firm inwestycyjnych, wprowadzoną w dyrektywie o usługach inwestycyjnych, którą zastępuje - mówi prof. Jolanta Zombirt z Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Inwestycje będą bezpieczniejsze


Dyrektywa nakłada także na przedsiębiorców inwestycyjnych zobowiązanie do realizacji zleceń na warunkach najbardziej korzystnych dla klienta. Gdy klient przekaże specjalne wskazania co do zlecenia, przedsiębiorstwo będzie musiało je realizować według tych wskazań.


- Podstawową zasadą dyrektywy jest tzw. best execution. Oznacza to, że gdy np. dom maklerski przyjmuje zlecenie klienta, to ma obowiązek zapewnić jak najlepszą cenę dla klienta. W Polsce, gdzie działa tylko giełda, to nie jest poważna zmiana. Inaczej np. na rynku londyńskim, gdzie każdy broker przeprowadza sam takie operacje finansowe - mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik prasowy w KNF.


-  W ramach ochrony inwestora przedsiębiorca będzie musiał go informować o wszystkich swoich działaniach. Spowoduje to wzrost kosztów usług maklerskich - uważa prezes Sobolewski.


Obowiązki dla przedsiębiorstw

REKLAMA


Dyrektywa określa także warunki organizacyjne i operacyjne dla przedsiębiorstw inwestycyjnych. Wprowadza wymóg upowszechniania w sposób ciągły cen kupna i sprzedaży, po jakich transakcje mogą być zawierane. Przedsiębiorcy będą musieli opracować zasady unikania i rozwiązywania konfliktu interesów w trakcie inwestycyji oraz określić politykę realizacji zamówień. O tych działaniach będą informować klientów. Spółki inwestycyjne będą musiały posiadać upoważnienie zgodne z dyrektywą o rynku kapitałowym oraz spełniać wszystkie wymogi dyrektywy.


- Opracowanie dyrektywy było koniecznością w związku ze zmianami zachodzącymi na rynkach finansowych. Chodzi zwłaszcza o liberalizację tych usług, postęp technologiczny oraz dążenie do integracji rynku usług finansowych w UE - mówi prof. Jolanta Zombirt. Zdaniem prezesa Sobolewskiego te zmiany wcale nie muszą zwiększyć bezpieczeństwa inwestycji.


- Dyrektywa opiera się na naiwnym założeniu, że obowiązki informacyjne przedsiębiorcy zminimalizują ryzyko inwestycji. Tymczasem korzystanie z produktów finansowych jest zawsze obciążone ryzykiem - twierdzi.


SZERSZA PERSPEKTYWA

Opóźnienia we wdrożeniu dyrektywy o rynku kapitałowym ma nie tylko Polska. Również państwa UE wprowadzają dyrektywę do swego prawa z oporami. Powodem jest zwiększenie biurokratycznych obowiązków przedsiębiorców i kosztów usług finansowych. Wyjątkiem jest Wielka Brytania, Irlandia i Rumunia. Problem z wdrożeniem Żeby działania dyrektywy były skuteczne, wszystkie państwa muszą wprowadzić jej przepisy w terminach. Polski rząd zakomunikował, że w lipcu będzie mógł ogłosić całkowitą implementację. Zmiany wymagać będzie m.in. ustawa o obrocie instrumentami finansowymi.


- Nowelizacja będzie polegać na uszczegółowieniu zasad zawierania przez firmy inwestycyjne transakcji bezpośrednio z dającym zlecenie - mówi Marek Hajbos z Ministerstwa Finansów.


- Zamierzamy przeprowadzić proces legislacyjny w taki sposób, aby zapewnić odpowiednio długą vacatio legis - zapewnia Ewa Mazurkiewicz, dyrektor departamentu legislacyjnego w KNF.


Nie będzie konieczna nowelizacja przepisów wskutek tego, że dyrektywa znosi tzw. zasadę koncentracji. Na jej podstawie państwa członkowskie wymagały, by firmy inwestycyjne przeprowadzały zlecenia tylko przez giełdy.


- W Polsce już od 2005 roku nie ma przymusu obrotu na rynku regulowanym - uzasadnia prezes Sobolewski.  


Piotr Trocha

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA