reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ustawa o rzemiośle ma polepszyć jakość usług

Ustawa o rzemiośle ma polepszyć jakość usług

Znowelizowana w połowie kwietnia przez Sejm ustawa o rzemiośle, wprowadzająca płatne egzaminy, ma polepszyć jakość usług rzemieślników - przekonywali posłowie PiS.


Nowelizacja nakłada obowiązek posiadania kwalifikacji do wykonywania zawodów rzemieślniczych oraz rozszerza definicję rzemieślnika. Weryfikacją kwalifikacji miałby być płatny egzamin przeprowadzany przez izby rzemieślnicze zrzeszone w Związku Rzemiosła Polskiego. Obecnie powstaje lista zawodów, które miałby podlegać dodatkowej weryfikacji.

Kontrowersje związane z ustawą wynikają m.in. stąd, że w pracach nad nią uczestniczył poseł Michał Wójcik (PiS), który sam jest dyrektorem Izby Rzemieślniczej w Katowicach.

Wiceprzewodniczący komisji gospodarki Andrzej Liss (PiS) mówił ma konferencji prasowej w Sejmie, że obecnie toczy się walka o wpływ na środowisko rzemieślników, o "rząd dusz", że nowelizacja oznacza kolizję z interesami wielkiego kapitału. Zapewniał, że certyfikaty dla rzemieślników mają być "prawami jazdy".

Wójcik narzekał, że zrobiono z niego "lobbystę środowiska rzemieślniczego". Do zalet ustawy zaliczył m.in. wprowadzenie definicji rzemieślnika, zlikwidowanie zapisu, że przedsiębiorca zatrudniający do 50 osób może być rzemieślnikiem, czy to, że rzemieślnicy będą mogli znów być kierownikami robót budowlanych.

Uznał, że weryfikacja jakości pracy rzemieślnika tylko przez klienta jest niewystarczająca.

Wójcik w rozmowie z PAP nie zgodził się z krytyką ustawy, jaką w prasie przedstawił m.in. Roman Kluska, którego nazwisko firmuje rządowy "pakiet Kluski", mający ułatwić życie przedsiębiorcom.

"Ja szanuję pana Kluskę, natomiast tutaj do końca się nie zgadzam" - powiedział Wójcik. Dodał, że ostatnio rozmawiał m.in. z przedstawicielami branży budowlanej, którzy nie wiedzieli, że "egzaminy są tak tanie".

Wójcik podkreślił, że certyfikaty polskich rzemieślników są uznawane w UE. Dodał, że w prawodawstwie unijnym są przygotowywane rozwiązania, które mogą zobowiązać wszystkich rzemieślników w UE do potwierdzania swoich kwalifikacji.

Wójcik przyznał przy tym, że wprowadzenie certyfikatów dla rzemieślników, to tylko "możliwość zawężenia sytuacji, w których potencjalnie osoby mogą spowodować zagrożenie dla kogoś poprzez nieumiejętne wykonywanie zawodu".

Ustawą o rzemiośle zajmuje się obecnie Senat.
reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama