REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

Nowe zwolnienie z VAT pozwoli sprzedawać zagranicę bez potrzeby obciążania obrotu podatkiem
Nowe zwolnienie z VAT pozwoli sprzedawać zagranicę bez potrzeby obciążania obrotu podatkiem
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Obrót zagraniczny nie jest aktualnie objęty zwolnieniem podmiotowym z VAT, z którego korzystają podatnicy nie przekraczający w sprzedaży krajowej rocznego obrotu o wartości 200 tys. zł.
Rząd skierował do Sejmu nowelizację, zgodnie z którą od stycznia 2025 roku, drobni przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w UE, a więc także w Polsce zyskują nowe możliwości rozwoju i korzyści.

REKLAMA

Rewolucja w VAT: zwolnienie podmiotowe także w obrocie zagranicznym

REKLAMA

Jak wyjaśnia Bogdan Zatorski, ekspert Symfonia, po zmianie ustawy o VAT możliwe będzie stosowanie zwolnienia podmiotowego z VAT w tych państwach członkowskich, które wprowadzą u siebie procedurę szczególną dla małych przedsiębiorstw (zwaną procedura SME), przez podatników posiadających siedzibę działalności gospodarczej w innych państwach członkowskich.
Jest to szczególnie istotne dla małych biznesów przygranicznych (handel transgraniczny) oraz planujących ekspansję online do krajów UE.

– Dotychczas dokonanie każdej transakcji poza terenem Polski – w krajach Unii wymagała od krajowego przedsiębiorcy rejestracji w kraju transakcji jako podatnik VAT. To samo dotyczyło przedsiębiorców z innych krajów UE - także mieli zobowiązanie, aby rejestrować się jako podatnicy VAT w Polsce, bez możliwości zwolnienia dla biznesu w niewielkiej skali – wyjaśnia Bogdan Zatorski.
Oznaczało to, że zaczynając np. działalność handlową (lub inny rodzaj działalności, który nie jest zwolniony przedmiotowo z VAT) na terenie krajów UE, polski przedsiębiorca musiał pobierać i rozliczać na terenie tego kraju VAT już od pierwszej transakcji.
Nie był więc konkurencyjny dla lokalnych podmiotów. I dla firm z innych krajów UE podejmujących działalność na terenie Polski też się tak działo.
– W efekcie lokalny biznes danego kraju miał przewagę konkurencyjną dzięki uprzywilejowaniu podatkowemu – miał wyłączne prawo by skorzystać z lokalnego progu zwolnienia podmiotowego z VAT – podkreśla ekspert.

Podmiotowe zwolnienie z VAT: limit krajowy i unijny

Po implementacji do krajowego porządku prawnego wskazań dyrektywy UE 2020/285, każdy przedsiębiorca prowadzący terenie danego kraju działalność gospodarczą w niewielkim rozmiarze mający siedzibę w innym kraju UE, będzie mógł korzystać z lokalnych krajowych limitów zwolnienia z VAT, dokładnie tak samo jak podmiot krajowy.
Z zastrzeżeniem, że łączny obrót zwolniony we wszystkich krajach UE nie przekroczy progu 100 tys. euro rocznie.

Jak wyjaśnia ekspert Symfonia, limity zwolnienia podmiotowego z VAT w poszczególnych krach UE są bardzo różne i wyznaczane w lokalnej walucie.
W Polsce to 200 tys. zł (ok. 46,8 tys. euro), w Czechach próg wynosi 1 mln CZK (ok. 39,8 tys. euro), w Słowacji 49,79 tys. euro, w Niemczech wyraźnie mniej 17,5 tys. euro, a w Szwecji tylko 30 tys. SEK (około 2,6 tys. euro).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto sięgnąć po nowe zwolnienie: ułatwi ekspansję zagraniczną

REKLAMA

Obowiązek rozliczania VAT to czynności administracyjne, formalności, czyli czas i koszty oraz droższe o podatek realizowane usługi czy dostarczane towary.
– Prawo do zwolnienia podmiotowego może znacznie zmniejszyć koszty administracyjne i poprawić płynność finansową małych firm – podkreśla Bogdan Zatorski.

Firmy planujące ekspansję zagraniczną, szczególnie handlu transgranicznego i usług objętych VAT mogą skorzystać na zwolnieniu.
W ślad za prawem do zwolnienia podmiotowego w UE idą też obowiązki. W Polsce warunkami będą kwartalne raportowanie obrotów w każdym państwie członkowskim celem kontrolowania czy lokalny lub łączny próg obrotów nie został przekroczony oraz konieczność rejestracji, jako podatnik zwolniony VAT w kraju.
– Podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT w kraju Unii Europejskiej, w którym nie mają siedziby, muszą przestrzegać dwóch limitów: krajowego i ogólnego limitu unijnego (100 tys. euro). Jeśli podatnik przekroczy którykolwiek z tych limitów, traci prawo do zwolnienia z VAT – podsumowuje Bogdan Zatorski, ekspert Symfonia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA

Umowa czy kontrakt? Różnice, o których powinni wiedzieć HR-owcy i menedżerowie

Współczesne realia biznesowe wymagają od organizacji elastyczności w zarządzaniu ludźmi, szczególnie na stanowiskach menedżerskich. W Polsce istnieją dwa główne rodzaje umów, na podstawie których można zatrudniać menedżerów: umowa o pracę oraz kontrakt menedżerski (umowa zlecenie). Oba typy umów różnią się w wielu aspektach, dlatego działy HR powinny znać różnice między nimi, aby podjąć świadomą decyzję co do formy zatrudnienia menedżera.

Handel fałszywymi opiniami w internecie [RAPORT]

Firmy sprzedające w sieci walczą coraz zacieklej o klientów. A ponieważ aż 95% internautów przed zakupem sprawdza recenzje, to niektóre e-sklepy sięgają po nieuczciwe praktyki. Jak wynika z najnowszych danych TrustMate, blisko dwa tysięcy sklepów online w Polsce kupuje fikcyjne recenzje. Proceder ma miejsce, pomimo że kary za takie praktyki sięgają do 10% obrotu e-sklepów. Czy problem narasta? Jak można się przed nim bronić?

Już od 1 listopada 2024 r., z tym wnioskiem, blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Od grudnia 2024 r. – na podstawie wniosku złożonego w listopadzie br. – blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło skorzystać z ulgi, która odpowiadać będzie sumie miesięcznych składek na własne ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Z wakacji składkowych – bo o nich mowa – przedsiębiorcy będą mogli korzystać raz w roku. W tym czasie, będą oni mogli prowadzić działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach, a składki na ubezpieczenia społeczne, za miesiąc objęty zwolnieniem, zostaną za nich opłacone z budżetu państwa.

Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

REKLAMA

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

REKLAMA