REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
przedsiębiorca
Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Resort finansów rozpoczął prace nad uszczelnieniem systemu opodatkowania Fundacji Rodzinnej. Nowe przepisy miałyby obowiązywać już od 2025 roku. W ocenie resortu, obowiązujące przepisy pozostawiają podatnikom przestrzeń pozwalającą na tworzenie fundacji rodzinnych do celów optymalizacyjnych.

REKLAMA

Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Zdaniem adwokat i dr nauk prawnych dr Anny Marii Panasiuk proponowana korekta doprowadzi do wypaczenia istotnego celu fundacji rodzinnej, jakim jest ochrona majątku oraz zapewnienie bezpiecznej sukcesji międzypokoleniowej. Tak nagła i drastyczna zmiana przepisów ją regulujących, wydaje się mieć na celu wyłącznie załatanie dziury w budżecie – dodała w rozmowie z redakcją Infor.pl. Panasiuk przypomniała, że podstawowy postulat Ministerstwa brzmi, aby opodatkować zyski z tytułu sprzedaży aktywów wniesionych do fundacji według stawki 19 proc. – w sytuacji, gdy zbycie nastąpi przed upływem 15 lat od dnia wniesienia majątku. Zdaniem ekspertki tak długi okres karencji wydaje się całkowicie nieuzasadniony. Jest także niewspółmierny do okresu zwolnienia partycypacyjnego, który obowiązuje polską spółkę holdingową (PHS) czy alternatywną spółkę inwestycyjną (ASI) – dodała. 

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną?

Odmienne uregulowanie skutków podatkowych sprzedaży rodzinnej spółki przez fundację rodzinną, od tego jak to wyglądałoby np.: w polskiej spółce holdingowej, czy w spółce holdingowej w całej Europie doprowadzi do tego, że polska fundacja rodzinna umrze śmiercią naturalną. Nowa ustawa miała wspierać polskich przedsiębiorców, a przez to polską gospodarkę. Zmiany proponowane przez Ministerstwo Finansów to nic innego jak podcinanie gałęzi, na której się siedzi – podkreśliła dr Panasiuk.

Danina solidarnościowa

Odnosząc się do wprowadzenia daniny solidarnościowej oceniła, że wyrównanie efektywnego opodatkowania wypłat z fundacji do opodatkowania dywidend wydaje się zasadne. W ocenie dr Panasiuk może to pozbawić organy administracji państwowej argumentów, że fundacje te wykorzystywane są głównie w celu osiągnięcia korzyści podatkowych w sposób sztuczny. Zdaniem ekspertki objęcie fundacji rodzinnych przepisami CFC jest zbędne, a same te przepisy są „mocno nieadekwatne” do dzisiejszych potrzeb rozwoju polskich przedsiębiorców w globalnej gospodarce i to one wymagają uporządkowania.

Opodatkowanie najmu nieruchomości przez Fundacje Rodzinne

W ocenie ekspertki opodatkowanie najmu nieruchomości przez fundacje rodzinne komplikuje jeszcze bardziej i tak już skomplikowane przepisy podatkowe. Posiadanie nieruchomości w majątku osobistym jest nad wyraz korzystniejsze od trzymania tych nieruchomości w fundacji, jeśli mowa o efektywnym opodatkowaniu dochodów beneficjentów. Jeśli nieruchomości są wnoszone do fundacji, to faktycznie służą wyłącznie celom uporządkowania majątku rodzinnego w celu zaplanowania sukcesji. Sugerowana zmiana w tym zakresie ma wyłącznie cele fiskalne i w żaden sposób nie zmierza do załatania dziury w obecnych przepisach o fundacji rodzinnej – zauważyła dr Panasiuk. Jej zdaniem resort powinien zająć się promocją polskiej fundacji rodzinnej w przestrzeni międzynarodowej zamiast zniechęcać przedsiębiorców do korzystania z tej formy zabezpieczenia majątku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dr Panasiuk - adwokat i dr nauk prawnych. Od 20 lat zajmuje się sukcesją oraz ochroną majątków zamożnych polskich rodzin.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA