| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sąd orzeknie, czy portal należy rejestrować

Sąd orzeknie, czy portal należy rejestrować

Sąd Okręgowy w Słupsku rozstrzygnie, czy istnieje obowiązek sądowej rejestracji portali internetowych, tak jak tytułów gazet.


Właścicielowi portalu internetowego Gazetabytowska.pl prokuratura postawiła zarzut braku rejestracji portalu oraz dopuszczenia do publikacji na nim treści naruszających prawo.


W marcu 2007 r. sąd I instancji uznał komentarze pod tekstami redakcyjnymi za materiał prasowy oraz stwierdził obowiązek rejestracji portalu. Jednocześnie postępowanie umorzył, stwierdzając niską społeczną szkodliwość braku rejestracji. Sąd Rejonowy w Słupsku uznał, że prowadzący portale powinni zarejestrować je w sądzie w trybie określonym w art. 20 ustawy Prawo prasowe.


Sąd stwierdził także, że wydawcy portali mogą ponosić odpowiedzialność na gruncie przepisów prawa prasowego za komentarze pod tekstami.


Właściciel bytowskiego portalu wniósł apelację do sądu okręgowego, w której domaga się uchylenia wyroku i umorzenia postępowania w zakresie rejestracji portalu. Apelację wniósł także prokurator. Rozstrzygnięcie sądu będzie precedensowe. Do sprawy przyłączyły się Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Centrum Monitoringu Wolności Prasy oraz Internet Society Poland.


Katarzyna Rychter

katarzyna.rychter@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »