REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Przedsiębiorcy będący płatnikami zaliczek na PIT, którzy w roku podatkowym ponieśli stratę lub wysokość ich osiągniętego dochodu nie pozwala na odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R zyskują po złożeniu zeznania rocznego za poprzedni rok podatkowy, które potwierdza spełnienie ww. przesłanek, uprawnienie do pomniejszania zaliczek na podatek od umów zawartych z pracownikiem, który co najmniej połowę czasu przeznacza na prace badawczo rozwojowe. 

REKLAMA

Czym jest ulga na innowacyjnych pracowników? 

REKLAMA

Ulga na innowacyjnych pracowników jest formą wsparcia przewidzianą dla firm rozwijających się. Obowiązuje ona od 2022 r. i wspiera zatrudnianie innowacyjnych pracowników. Ważnym aspektem jest to, że ulga jest związana z ulgą B+R (ulga umożliwiająca odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków związanych z prowadzeniem prac badawczo – rozwojowych). Mianowicie warunkiem skorzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników jest w pierwszej kolejności skorzystanie z ulgi na działalność badawczo-rozwojową. 

Przedsiębiorcy, którzy w roku podatkowym ponieśli stratę lub w przypadku których wysokość osiągniętego dochodu nie pozwalała na odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R mogą skorzystać właśnie z ulgi na innowacyjnych pracowników.

Ulga polega na zmniejszaniu zaliczek na PIT od wynagrodzeń innowacyjnych pracowników, którzy przeznaczają co najmniej 50% swojego czasu pracy na działalność badawczo rozwojową. Płatnik może pomniejszyć uiszczane zaliczki na podatek dochodowy pobrane od dochodów z tytułu stosunku pracy czy też wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Wprowadzenie ulgi miało na celu promowanie zatrudnienia fachowców, czyli osób wysoko wykwalifikowanych. Takie rozwiązanie ma na celu poprawę innowacyjności polskich przedsiębiorstw i ma stanowić uzupełnienie istniejącej już ulgi B+R.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy ulgę można przenieść na kolejne lata? 

REKLAMA

Przedsiębiorcy nie mieli pewności, czy ulgę na innowacyjnych pracowników można rozliczać na bieżąco, czy przenieść na kolejne lata. Fiskus w interpretacji z 29 stycznia 2024 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.654.2023.2.MBD) potwierdził możliwość przenoszenia ulgi.

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadzi działalność badawczo - rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt. 26 ustawy o CIT. W ramach kosztów kwalifikowanych zaliczała koszty wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w działalność B+R. W związku z wykazaną w poprzednich latach stratę podatkową lub dochód, który był niższy od kwoty odliczeń, nie mogła rozliczać w całości przysługującej jej ulgi.

Spółka planowała skorzystać z ulgi na innowacyjnych pracowników. Skierowała zapytanie do DKIS, czy może odliczyć koszty, które nie zostały odliczone w poprzednich latach.

Jeśli firma w rozliczeniu za 2022 rok wykazała stratę podatkową, to mogła odliczyć koszty nieodliczone za 2022 rok w zeznaniu za 2023 rok. Zgodnie z art. 18 ust. 8 ustawy o CIT, do którego odwołał się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej  - odliczenia można dokonać w ciągu sześciu lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik miał prawo skorzystać z ulgi B+R. To korzystne stanowisko umożliwia przenoszenie ulgi na kolejne lata.

Sebastian Stefańczyk Konsultant, Aplikant Radcowski ID Advisory

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA