Rolnicy przedsiębiorcy nie wrócą do ZUS
REKLAMA
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło decyzję, że rolnicy przywróceni do ubezpieczenia społecznego na podstawie wyroków Trybunału Konstytucyjnego nie będą musieli doliczać zwróconych składek do przychodów z działalności gospodarczej. W praktyce oznacza to, że kwoty zwróconych składek nie spowodują zwiększenia kwoty należnego podatku za 2006 rok, co może mieć wpływ na przekroczenie rocznej kwoty granicznej podatku.
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa z dnia 2 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2004 r. nr 91, poz. 873) uzależniła pozostanie w rolniczym systemie osób łączących działalność rolniczą z prowadzeniem firmy od formy opodatkowania pozarolniczej działalności i kwoty granicznej podatku dochodowego. Wejście w życie przepisów spowodowało, że około 70 tys. rolników zostało wykluczonych z KRUS.
Wyroki Trybunału Konstytucyjnego spowodowały, że część rolników jednocześnie prowadzących gospodarstwa rolne i pozarolniczą działalność gospodarczą zostało przywróconych do ubezpieczenia KRUS z datą wsteczną. W wyroku z 18 lipca 2006 r. TK orzekł o niezgodności z konstytucją przepisów ustawy o wyłączeniu z ubezpieczenia w KRUS osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które przekroczyły graniczną kwotę podatku od tej działalności za 2003 rok.
Zdaniem resortu rolnictwa nie ma podstaw do nowelizacji przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników dotyczących zasad podlegania temu ubezpieczeniu przez osoby prowadzące jednocześnie działalność rolniczą i pozarolniczą działalność gospodarczą. Wystarczy ta korzystna dla ubezpieczonych interpretacja przepisów. Równocześnie KRUS przypomina, że termin składania zaświadczeń z urzędów skarbowych o kwocie podatku za 2006 rok upływa 31 maja 2007 r.
Bożena Wiktorowska
REKLAMA
REKLAMA