REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?
Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Emigracja zarobkowa - najatrakcyjniejsze kierunki 

REKLAMA

Emigracja zarobkowa to dla jednych konieczność, a dla niektórych wybór. Najbardziej atrakcyjne kierunki emigracji zarobkowej okazują się być daleko poza europejskim kontynentem. Jak wynika z najnowszego raportu „Dream Destinations and Mobility Trends” przygotowanego przez Boston Consulting Group, pracy za granicą aktywnie poszukuje już 800 milionów profesjonalistów z całego świata. 

REKLAMA

Kierunkiem, który w ubiegłym roku cieszył się największą popularnością, była Australia, która wyprzedziła dotychczasowy numer jeden, czyli Kanadę. Australia, według 68% ankietowanych, kusi przede wszystkim możliwościami zawodowymi, jakością życia i klimatem (54%), a także atrakcyjnymi zarobkami oraz niskimi podatkami i kosztami życia (45%). Na drugim miejscu listy BCG znalazły się Stany Zjednoczone, a na trzecim – Kanada. 

A co z krajami europejskimi? Pierwszy europejski kraj – Wielka Brytania – zaznaczyła swoją obecność dopiero na czwartym miejscu. Tuż za nią znalazły się Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi przyciągają specjalistów mnogością zawodowych ofert, wysokimi zarobkami, a także poziomem bezpieczeństwa i rozwoju technologicznego.  

Język angielski najpopularniejszy

REKLAMA

Aż 66% ankietowanych osób przyznało, że szukając pracy za granicą, zwraca szczególną uwagę na to, by w docelowym środowisku zawodowym obowiązywał język angielski. To czynnik ważniejszy niż nawet wysokość zarobków (na które wskazało 52% osób). 

I mimo że w rankingu państw, Europa pojawia się poza podium, jako najchętniej wybierane miasto emigracji wskazywany był Londyn. Niemal co dziesiąta osoba zapytana o to, gdzie byłaby skłonna się przeprowadzić, wskazała właśnie angielską stolicę, wskazując na międzynarodowe środowisko, zarobki i wizerunek miasta jako akceptującego różnorodność kulturową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 – W dzisiejszym mobilnym, zdigitalizowanym świecie rozpoczęcie nowego życia za granicą jest coraz prostsze. Jedynymi „przeszkodami” do pokonania są konieczność nauczenia się języka i zaaklimatyzowanie się. Nie dziwi zatem, że taka wizja staje się atrakcyjna także dla Polaków – zauważa Artem Bushchik, COO LiveXP. – Silne gospodarczo kraje anglojęzyczne przodują na liście wymarzonych miejsc do pracy. Oferują wiele możliwości zawodowych oraz otwartą, międzynarodową kulturę biznesu – podkreśla.

Hiszpania znów atrakcyjnym kierunkiem 

Największą zmianą w porównaniu do ubiegłych, pandemicznych lat jest powrót Hiszpanii na listę. W badaniu z 2018 roku kraj ten zajął szóste miejsce, ale w 2020 roku zniknął z listy. Po raz pierwszy od zakończenia pandemii Hiszpania wróciła do gry, plasując się na dziesiątym miejscu, zaraz za Francją (miejsce dziewiąte), Singapurem (miejsce ósme), Szwajcarią (miejsce siódme) i Japonią (miejsce szóste). 

Jak przyznają ankietowani, Hiszpania przyciąga klimatem i jakością życia (75% głosów). Niemal co druga osoba, która wyjechała tam do pracy, podkreśla znaczenie otwartej kultury. Hiszpania to jedyny kraj na liście, w którym te kwestie są istotniejsze niż liczba ofert pracy czy rozwój technologiczny.

Co istotne, według raportu „Przeprowadzki 2023” przygotowanego na podstawie analizy serwisu Clicktrans, to właśnie Niemcy i Hiszpania są – zaraz obok Holandii – ulubionymi kierunkami do emigracji wśród Polaków. Jak zatem widać, wraz z nową falą emigracji zarobkowej, Polacy coraz częściej konkurują o miejsca pracy za granicą.

Nauka języków obcych po to, aby pracować za granicą 

Według badania Eurobarometru „Europeans and their languages” z 2023 roku możliwość pracy za granicą to główna przyczyna, dla której Polacy uczą się języków obcych. Jako najważniejszą motywację wskazuje ją połowa ankietowanych. Ta odpowiedź padała częściej niż zwiększenie swoich szans na rynku pracy w Polsce (41%), osobista satysfakcja (35%) czy poznawanie osób z innych krajów (32%). 

Eksperci z platformy LiveXP zauważają, że Polacy dobrze rozumieją rolę uczenia się języków w rozwoju zawodowym. Niemiecki jest drugim najczęstszym językiem obcym, którego uczą się Polacy, tuż za nim plasują się hiszpański, włoski i francuski. Ich zdaniem, obecnie, aby pokonać rosnącą konkurencję na zagranicznych rynkach pracy, kluczowa może okazać się znajomość biznesowego języka używanego w kraju, do którego wyjeżdżamy.  

 – Zauważamy, że rośnie liczba osób zainteresowanych mniej popularnymi kierunkami do emigracji i nauką trudniejszych do opanowania języków, takich jak koreański czy chiński. Osiągnięcie biegłości językowej umożliwiającą pracę na poziomie eksperckim może w niektórych przypadkach zająć nawet 2200 godzin praktyki – mówi Artem Bushchik.

 Źródło: livexp.com/pl 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA