| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy mogą bezpłatnie zgłaszać dłużników do Krajowego Rejestru Długów

Przedsiębiorcy mogą bezpłatnie zgłaszać dłużników do Krajowego Rejestru Długów

Przedsiębiorcy, którzy do 11 maja br. podpiszą umowę z Krajowym Rejestrem Długów (KRD), będą mogli bezpłatnie umieścić w rejestrze dowolną liczbę swoich dłużników.


Jest to ogólnopolska kampania społeczna Krajowego Rejestru Długów, skierowana przede wszystkim do sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), które są najbardziej narażone na utratę płynności finansowej z powodu niesolidnych kontrahentów.


KRD od 2 kwietnia rozpoczął trzecią edycję "Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów". Miała potrwać do 27 kwietnia, jednak ze względu na duże zainteresowanie firm, została przedłużona o 2 tygodnie - podkreślają organizatorzy kampanii.


"Powtarza się scenariusz z poprzednich lat, kiedy to zdecydowana większość przedsiębiorców, chętnych do wzięcia w niej udziału, zgłasza się do nas w ostatnich dniach. Najwyraźniej złożyli PIT-y i obliczyli, ile muszą zapłacić podatku od faktur, za które nie dostali dotychczas należności" - mówi cytowany w komunikacie prezes KRD Adam Łącki.


Według badań Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan, aż 66 proc. małych i średnich przedsiębiorstw wskazuje zatory płatnicze, jako jedną z pięciu najpoważniejszych barier w rozwoju.


"Przez te trzy lata organizowania Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów udało nam się zwiększyć świadomość przedsiębiorców, że wobec swoich dłużników nie są wcale bezradni. To bardzo ważny aspekt edukacyjny tej kampanii" - podkreśla cytowany w komunikacie rzecznik prasowy KRD Andrzej Kulik.


Dodaje, że umieszczenie dłużnika w rejestrze powoduje, iż traci on wiarygodność wobec takich instytucji jak banki, firmy leasingowe i faktoringowe, a także instytucji świadczących usługi finansowe, telekomunikacyjne czy wynajmu lokali.


"Te konsekwencje powodują, że ponad połowa dłużników reguluje swoje zobowiązania. Po spłacie długu w ciągu 14 dni wierzyciel musi usunąć dane dłużnika z rejestru" - wyjaśnia Kulik.


W KRD dane dłużnika (jeżeli zalega ze spłatą) można umieścić nawet na 10 lat. Nie jest do tego potrzeby wyrok sądowy.


W drugiej edycji "Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów" wzięło udział 2 tys. 560 przedsiębiorców, umieszczając w rejestrze 23 tys. 750 swoich dłużników, z czego ponad połowa - do końca lutego br. - zwróciła dług na łączną sumę 54,5 mln zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Markowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK