Dokumenty muszą jasno poświadczać niekaralność
REKLAMA
Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie zorganizował przetarg nieograniczony na przycinkę drzew i krzewów. W trakcie postępowania zamawiający wykluczył z przetargu konsorcjum reprezentowane przez lidera - przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Ogród - System Zakład Konserwacji Zieleni, z powodu nieprzedstawienia aktualnej informacji z Krajowego Rejestru Karnego.
REKLAMA
REKLAMA
Konsorcjum wniosło protest, w którym dowodziło, że wykluczenie było bezpodstawne, gdyż na wezwanie zamawiającego w trybie art. 26 ust. 3 prawa zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2006 r., nr 164, poz. 1163 z późn. zm., dalej - p.z.p.) dostarczono dokumenty potwierdzające niekaralność wykonawców.
Zarząd Budynków Komunalnych oddalił protest stwierdzając, że wykonawca powinien spełniać warunki udziału w postępowaniu od dnia składania ofert, natomiast dołączone informacje z KRK zostały wystawione później i nie wskazują jednoznacznie na niekaralność wykonawców w dniu składania ofert. Na to rozstrzygnięcie konsorcjum wniosło odwołanie do prezesa UZP, w którym podnosiło, że z przedstawionych dokumentów pośrednio wynika, iż wykonawcy nie mogli być skazani w dniu składania ofert.
Zespół arbitrów stwierdził, że na wezwanie zamawiającego konsorcjum nie przedłożyło dokumentu, który wprost poświadczałby niekaralność wykonawców na dzień składania ofert. Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego ma charakter sformalizowany i na przedsiębiorcach ubiegających się o zamówienie spoczywa obowiązek dochowania szczególnej staranności w przygotowaniu dokumentacji przetargowej. Zamawiający nie ma obowiązku dokonywać interpretacji dokumentów dotyczących spełniania warunków udziału w postępowaniu. Arbitrzy podkreślili, że uzupełnione na wezwanie zamawiającego dokumenty mogą być wystawione po terminie składania ofert, ale ich treść powinna potwierdzać spełnianie warunków udziału w postępowaniu na dzień składania ofert.
Sygn. UZP/ZO/0-298/07
DOKUMENTACJA
Zgodnie z art. 26 ust. 3 p.z.p. zamawiający ma obowiązek wezwać wykonawców do uzupełnienia dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu, jeżeli:
l nie złożono w ogóle dokumentów w tym zakresie
l dostarczono dokumenty zawierające błędy
Ewa Grączewska-Ivanova
REKLAMA
REKLAMA