reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dokumenty muszą jasno poświadczać niekaralność

Dokumenty muszą jasno poświadczać niekaralność

Przedsiębiorcy ubiegający się o zamówienie muszą udowodnić, że spełniają warunki udziału w postępowaniu w dniu składania ofert.


Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie zorganizował przetarg nieograniczony na przycinkę drzew i krzewów. W trakcie postępowania zamawiający wykluczył z przetargu konsorcjum reprezentowane przez lidera - przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Ogród - System Zakład Konserwacji Zieleni, z powodu nieprzedstawienia aktualnej informacji z Krajowego Rejestru Karnego.


Konsorcjum wniosło protest, w którym dowodziło, że wykluczenie było bezpodstawne, gdyż na wezwanie zamawiającego w trybie art. 26 ust. 3 prawa zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2006 r., nr 164, poz. 1163 z późn. zm., dalej - p.z.p.) dostarczono dokumenty potwierdzające niekaralność wykonawców.


Zarząd Budynków Komunalnych oddalił protest stwierdzając, że wykonawca powinien spełniać warunki udziału w postępowaniu od dnia składania ofert, natomiast dołączone informacje z KRK zostały wystawione później i nie wskazują jednoznacznie na niekaralność wykonawców w dniu składania ofert. Na to rozstrzygnięcie konsorcjum wniosło odwołanie do prezesa UZP, w którym podnosiło, że z przedstawionych dokumentów pośrednio wynika, iż wykonawcy nie mogli być skazani w dniu składania ofert.


Zespół arbitrów stwierdził, że na wezwanie zamawiającego konsorcjum nie przedłożyło dokumentu, który wprost poświadczałby niekaralność wykonawców na dzień składania ofert. Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego ma charakter sformalizowany i na przedsiębiorcach ubiegających się o zamówienie spoczywa obowiązek dochowania szczególnej staranności w przygotowaniu dokumentacji przetargowej. Zamawiający nie ma obowiązku dokonywać interpretacji dokumentów dotyczących spełniania warunków udziału w postępowaniu. Arbitrzy podkreślili, że uzupełnione na wezwanie zamawiającego dokumenty mogą być wystawione po terminie składania ofert, ale ich treść powinna potwierdzać spełnianie warunków udziału w postępowaniu na dzień składania ofert.


Sygn. UZP/ZO/0-298/07


DOKUMENTACJA

Zgodnie z art. 26 ust. 3 p.z.p. zamawiający ma obowiązek wezwać wykonawców do uzupełnienia dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu, jeżeli:

l nie złożono w ogóle dokumentów w tym zakresie

l dostarczono dokumenty zawierające błędy


Ewa Grączewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Ryczałt ewidencjonowany29.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Premiere Design

Architektura Wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama