REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumenty muszą jasno poświadczać niekaralność

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Przedsiębiorcy ubiegający się o zamówienie muszą udowodnić, że spełniają warunki udziału w postępowaniu w dniu składania ofert.


Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie zorganizował przetarg nieograniczony na przycinkę drzew i krzewów. W trakcie postępowania zamawiający wykluczył z przetargu konsorcjum reprezentowane przez lidera - przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Ogród - System Zakład Konserwacji Zieleni, z powodu nieprzedstawienia aktualnej informacji z Krajowego Rejestru Karnego.

REKLAMA

REKLAMA


Konsorcjum wniosło protest, w którym dowodziło, że wykluczenie było bezpodstawne, gdyż na wezwanie zamawiającego w trybie art. 26 ust. 3 prawa zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2006 r., nr 164, poz. 1163 z późn. zm., dalej - p.z.p.) dostarczono dokumenty potwierdzające niekaralność wykonawców.


Zarząd Budynków Komunalnych oddalił protest stwierdzając, że wykonawca powinien spełniać warunki udziału w postępowaniu od dnia składania ofert, natomiast dołączone informacje z KRK zostały wystawione później i nie wskazują jednoznacznie na niekaralność wykonawców w dniu składania ofert. Na to rozstrzygnięcie konsorcjum wniosło odwołanie do prezesa UZP, w którym podnosiło, że z przedstawionych dokumentów pośrednio wynika, iż wykonawcy nie mogli być skazani w dniu składania ofert.


Zespół arbitrów stwierdził, że na wezwanie zamawiającego konsorcjum nie przedłożyło dokumentu, który wprost poświadczałby niekaralność wykonawców na dzień składania ofert. Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego ma charakter sformalizowany i na przedsiębiorcach ubiegających się o zamówienie spoczywa obowiązek dochowania szczególnej staranności w przygotowaniu dokumentacji przetargowej. Zamawiający nie ma obowiązku dokonywać interpretacji dokumentów dotyczących spełniania warunków udziału w postępowaniu. Arbitrzy podkreślili, że uzupełnione na wezwanie zamawiającego dokumenty mogą być wystawione po terminie składania ofert, ale ich treść powinna potwierdzać spełnianie warunków udziału w postępowaniu na dzień składania ofert.


Sygn. UZP/ZO/0-298/07


DOKUMENTACJA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 26 ust. 3 p.z.p. zamawiający ma obowiązek wezwać wykonawców do uzupełnienia dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu, jeżeli:

l nie złożono w ogóle dokumentów w tym zakresie

l dostarczono dokumenty zawierające błędy


Ewa Grączewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA