REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Spółki bezkarnie wprowadzają w błąd w prospektach emisyjnych

Jedna z przygotowujących się do debiutu na giełdzie firm zrobiła 254 błędy w prospekcie emisyjnym. Mimo to, władze spółek wydają się nie obawiać roszczeń wprowadzonych w błąd inwestorów.

Unia Europejska zaostrza normy emisji CO2 z samochodów

Nowe normy emisji dwutlenku węgla z samochodów mogą być ostrzejsze od spodziewanych, ale za to producenci samochodów dostaną trzy lata więcej na ich wprowadzenie.

Jakie są skutki prawne zajęcia udziałów w spółce

Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego - uchwała z 14 września 2005 r., sygn. III CZP 57/05 - wierzyciel nie może wykonywać uprawnień do uczestnictwa w zgromadzeniu wspólników i do głosowania nad uchwałami podejmowanymi przez wspólników na mocy egzekucyjnego zajęcia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Bank pomaga przy rozliczeniu projektu z unijnym dofinansowaniem

Ostatnim etapem, który przedsiębiorca musi zrealizować, aby otrzymać wypłatę dotacji, jest przygotowanie końcowego rozliczenia projektu wraz z wnioskiem o płatność. Bank może w tym wesprzeć przedsiębiorcę.

REKLAMA

Jakiej ochronie podlegają dane osobowe pracowników

Ponieważ pracodawca ma dostęp do danych osobowych pracowników, jest zobowiązany je chronić. Musi przy tym pamiętać o ich właściwym pozyskiwaniu, tj. o zamkniętym katalogu informacji, jakich może domagać się od osoby ubiegającej się o zatrudnienie albo od pracownika, oraz o tym, jakich danych może zasięgnąć o pracowniku z innych źródeł.

O czym powinni pamiętać podatnicy zajmujący się najmem w ramach firmy

Podatnicy mają prawo zajmować się najmem w ramach działalności gospodarczej. O czym w takiej sytuacji powinni pamiętać?

Jak opodatkowana jest sprzedaż przedsiębiorstwa

Zbycie całego przedsiębiorstwa jest transakcją, do której nie stosuje się przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Oznacza to, że podatnik sprzedający takie przedsiębiorstwo nie ma obowiązku zapłaty VAT z tego tytułu.

Będą dopłaty dla zakładających firmy

Pracodawcy, którzy zatrudnią bezrobotnych niepełnosprawnych, otrzymają zwrot kosztów wyposażenia ich stanowisk pracy oraz części wynagrodzenia i składek na ZUS.

REKLAMA

W sprzedaży nie ma programów konkurencyjnych do Płatnika

Przedsiębiorcy nadal muszą przesyłać dokumenty rozliczeniowe do ZUS korzystając tylko z programu Płatnik przygotowanego przez Prokom.

Zabrakło ważnego interesu publicznego

Wprowadzenia zezwoleń na tworzenie i prowadzenie hipermarketów nie uzasadnia ważny interes publiczny - stwierdził rzecznik praw obywatelskich.

Unijne firmy ostrzegają przed skutkami zwyżkującego euro

Nasilają się ostrzeżenia ze strony europejskich firm o wpływie mocnego euro na ich działalność. Dane o eksporcie ze strefy euro wskazują jednak, że wpływ ten jest jak dotąd niewielki.

Zwiększono podatek

W Dzienniku Ustaw ogłoszona została nowelizacja ustawy o grach i zakładach wzajemnych. Ustawa z 7 września 2007 r. (Dz.U. nr 192, poz. 1380) wprowadza podwyżkę zryczałtowanej stawki podatku od gier na automatach o niskich wygranych.

Tylko najlepsi deweloperzy mogą liczyć na dalszy wzrost

Wśród deweloperów najlepsze perspektywy na giełdzie mają firmy inwestujące w nieruchomości komercyjne. Inwestorzy będą natomiast bardzo selektywnie traktować deweloperów mieszkaniowych.

Kiedy można wypożyczyć pracownika innej firmie

Każdy pracodawca może czasowo wypożyczyć swoich pracowników innemu pracodawcy. Może to w szczególności uczynić w razie przejściowego spadku zapotrzebowania na pracowników. Jakie warunki musi spełnić, aby wypożyczenie to było zgodne z prawem?

Zmiany personalne w spółce cywilnej

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej lub śmierć wspólnika nie prowadzą do rozwiązania spółki, jeżeli pozostanie w niej chociaż dwóch wspólników. Formalności związanych z zakończeniem prowadzenia działalności dokonuje wspólnik lub jego spadkobiercy.

Pomysł na biznes - agencja czy biuro podróży

Po okresie zastoju turystyka od 2004 roku rozwija się dynamicznie, np. przyjazdowa do Polski w tempie 4-5 proc. rocznie. Wymagania klientów wciąż rosną, rynek jest więc trudny. Jednak nadal pozostaje wiele nisz do zagospodarowania.

RPO zaskarżył do TK ustawę o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (WOH) - poinformowało biuro Rzecznika.

MPiPS: niższe opłaty przy zatrudnianiu cudzoziemców

Pracodawcy zatrudniający cudzoziemców będą płacili mniej za wniosek o wydanie zezwolenia na pracę dla takiego pracownika. W środę minister pracy i polityki społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska podpisała rozporządzenie w tej sprawie - poinformowało w piątek ministerstwo.

Rząd musi przyspieszyć prace nad zmianami w prawie spółek

Nowe dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie transgranicznych fuzji oraz wykonywania praw akcjonariuszy spółek na rynku regulowanym wymagają szybkiej nowelizacji prawa spółek. Rząd przyjął tylko przepisy w sprawie spółek transgranicznych.

Przedsiębiorca sam może potwierdzić kopię deklaracji

Żaden z przepisów nie nakazuje, aby składający oświadczenie o zgodności dokumentu z oryginałem w chwili składania podpisu fizycznie dysponował oryginałem.

Szybka likwidacja działalności oznacza zwrot odliczenia

Podatnicy, którzy otrzymali zwrot wydatków na zakup kasy fiskalnej, w określonych przypadkach są zobowiązani do zwrotu ulgi fiskusowi.

Gospodarka zwalnia, ale wzrost PKB o 5,5-6 proc. w III kwartale pewny

Wzrost produkcji przemysłowej we wrześniu okazał się trochę niższy od prognoz ekonomistów, ale nie widzą oni ryzyka dla spadku dynamiki PKB w III kwartale poniżej 5,5 proc.

Play ma ofertę dla małych firm

Od 19 października ceny rozmów w ofercie Play mogą być niższe niż w ofercie biznesowej sieci Orange, reklamowanej przez Centertel jako najtańsza na rynku.

Zbyt mocne euro zaczyna być problemem Unii, więc i Polski

W tej chwili jedyna rzecz, którą może zrobić Międzynarodowy Fundusz Walutowy, to próba namówienia Chin, żeby szybciej wzmacniały swoją walutę, ale to jest mało prawdopodobne. Do tej pory każda taka propozycja była skutecznie przez Chiny odrzucana. Dlatego w tej sytuacji pozostaje namawianie poszczególnych ministrów finansów do pewnego zacieśniania polityki fiskalnej, tak żeby gospodarka, która rozpędziła się w ostatnich latach, teraz trochę się uspokoiła.

Modyfikacje sposobu reprezentacji w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Kodeks spółek handlowych przewiduje dla zarządu wieloosobowego zasadę łącznej reprezentacji spółki przez dwóch członków zarządu. Dopuszcza przy tym m.in. ustalenie w umowie spółki reprezentacji jednoosobowej. Kontrowersje powstają, gdy wspólnicy chcą połączyć obie te zasady.

Dotacje na szkolenia pozwolą podnosić kwalifikacje

W latach 2007-2013 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie dysponowała prawie 0,5 mld euro na dotacje związane z podnoszeniem kwalifikacji pracowników.

Pracodawca decyduje, z kim podpisać umowę o zakazie konkurencji

Pracodawca może podpisać umowę o zakazie konkurencji z każdym pracownikiem, który według niego ma dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić firmę na szkodę.

Dynamiczny rozwój rynku leasingu

Istnienie ogromnego i bardzo płynnego rynku wtórnego pojazdów i środków transportu sprawia, że w tej dziedzinie zawieranych jest najwięcej umów leasingowych.

Zmiany zachęcą do darowizn

Obecnie przedsiębiorcom nie opłaca się przekazywanie darowizn. Podstawą opodatkowania VAT jest bowiem wartość nabycia darowanej rzeczy. Nowelizacja ustawy o VAT zmieni dotychczasowe niekorzystne przepisy.

Przetargi ustawiane przez nieuczciwych przedsiębiorców podbijają ceny zamówień

W walce o intratne kontrakty w zamówieniach publicznych nieuczciwi przedsiębiorcy sięgają po metody niezgodne z prawem. Poszkodowani są nie tylko wykonawcy, ale także zamawiający.

Firmy szybciej redukują marże niż podnoszą ceny

Chociaż firmy wciąż podnoszą płace, to na razie nie wpływa to na wyższe ceny towarów.

Fundusz zbada, na co firma przeznacza dofinansowanie

Pracodawca będzie mógł domagać się, żeby kontroler z PFRON nie prowadził u niego kontroli, jeśli był wcześniej jego pracownikiem lub toczy się wobec niego postępowanie karne.

Zakaz pracy w handlu nie obejmie franczyzobiorców

Właściciele placówek handlowych działających na podstawie umowy o franczyzę lub agencyjnej będą musieli otwierać sklepy i handlować w dni świąteczne.

Upływa termin na złożenie wniosku o wznowienie postępowania

Dziś upływa miesięczny termin do złożenia wniosku o wznowienie postępowania po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podwójnych sankcji za błędy przy rozliczeniu VAT.

Bez poboru podatku

Podatnicy PIT i CIT nie zapłacą podatku od dochodów uzyskanych w 2007 roku w związku z realizacją umów offsetowych.

Czy przekształcanie się spółki handlowej powoduje jej likwidację

Czy przekształcenie się jednej spółki handlowej w inną spółkę wiąże się z likwidacją spółki przekształcanej?

Bank pomoże w uzgodnieniu zmian w projekcie

Samowolna zmiana projektu objętego dofinansowaniem jest niedopuszczalna. W uzgodnieniu zmiany z instytucją wdrażającą może pomóc bank.

Ochrona wierzyciela przed niewypłacalnością dłużnika

Do instrumentów prawa cywilnego, które mają zmniejszyć ryzyko niewypłacalności dłużnika poprzez szczególną ochronę wierzytelności, należy skarga pauliańska. Jest uprawnieniem wierzyciela do zakwestionowania skuteczności krzywdzącej go czynności dłużnika z osobą trzecią. W konsekwencji wierzyciel może żądać, by taka czynność prawna została uznana w stosunku do niego za bezskuteczną i by mógł dochodzić tego, co skutkiem takiej czynności wyszło z majątku dłużnika lub do niego nie weszło.

Obowiązki pracodawcy wobec pracowników młodocianych

 Zastanawiam się nad zatrudnieniem osoby młodocianej w mojej firmie. Słyszałem jednak, że pracodawca zatrudniający takie osoby zobowiązany jest spełnić szereg obowiązków. Jakie są to obowiązki i w jakim akcie prawnym znajdę informacje na ten temat?

Jak przebiega leasing samochodu osobowego w małej firmie

Skutki podatkowe zawartych umów leasingowych zależą od ich konstrukcji prawnej. Chociaż nie ma ustawowego podziału na leasing operacyjny i finansowy, to konsekwencje podatkowe są różne, w zależności od rodzaju leasingu.

Spółki będą finansować nabywanie własnych akcji

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego podjęła decyzję o zniesieniu zakazu finansowania przez spółki akcyjne własnych akcji. Jest to najdalej idąca zmiana w polskim prawie spółek dokonywana w ramach zmian związanych z nowelizacją Dyrektywy Kapitałowej.

Transgraniczne fuzje będą możliwe

Spółki kapitałowe oraz spółki komandytowo-akcyjne będą mogły połączyć się z inną spółką kapitałową utworzoną na terenie UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Unijne rozporządzenie w sprawie zatrudnienia niepełnosprawnych

Co najmniej połowę pracowników zakładów pracy chronionej będą stanowić niepełnosprawni. Bruksela chce, aby za prowadzenie firmy na chronionym rynku pracy nadal przysługiwały ulgi podatkowe. Niepełnosprawni nie będą musieli wymieniać orzeczeń o niepełnosprawności.

Będą nowe obowiązki sprawozdawcze dla firm

Spółki podlegające Międzynarodowym Standardom Rachunkowości od 2010 roku będą musiały sporządzać dodatkowy element sprawozdania.

Pieniądze z Unii Europejskiej bez promesy bankowej

Przedsiębiorcy, którzy będą się starali o unijne dotacje, będą zobowiązani składać tylko oświadczenie, że mają możliwość uzyskania kredytu bankowego. Dokument z banku nie będzie potrzebny - zapowiada część samorządów wojewódzkich.

Wybory nie wpłyną na giełdę i złotego

Powyborczy poniedziałek na warszawskiej giełdzie i rynku walutowym nie powinien przynieść dużych zmian kursów. Do wahnięcia kursów akcji i złotego może dojść, tylko jeśli okaże się, że któraś z partii może samodzielnie tworzyć rząd. Jednoznaczne zwycięstwo PiS może oznaczać ciężkie czasy dla firm medialnych i należących do tzw. oligarchów.

Potrzebna weryfikacja

Firma przeprowadza inwentaryzację na ostatni dzień każdego roku obrotowego.

Podwyższenie kapitału zakładowego

Podwyższenie kapitału zakładowego poprzez dokapitalizowanie spółki umożliwia pozyskanie nowych środków na rozwój jej działalności. Dodatkowe korzyści to m.in.: poprawa zdolności kredytowej, umocnienie pozycji rynkowej oraz zmniejszenie ograniczenia wynikającego z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tzw. cienkiej kapitalizacji.

Pracownik może odmówić wykonywania niebezpiecznej pracy

Jeśli warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia, pracownik może odmówić wykonywania pracy.

Jak faktoring może pomóc twojej firmie

Faktoring to nowoczesne narzędzie finansowania, które niesie ze sobą szereg komplementarnych usług i może być wykorzystywane w wielu biznesowych sytuacjach.

REKLAMA