| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie wszystkie towary muszą mieć wywieszkę z ceną

Nie wszystkie towary muszą mieć wywieszkę z ceną

Sprzedawcy wyrobów odzieżowych oraz książek i czasopism nie będą musieli zamieszczać wywieszek o ich nazwach i cenach.


zmiana prawa

Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra finansów w sprawie szczegółowych zasad uwidaczniania cen towarów i usług proponuje zmianę sposobu oznaczania cen wyrobów odzieżowych i włókienniczych, książek i czasopism oraz zapisanych nośników informacji. Projekt przewiduje, że nie trzeba będzie uwidaczniać cen tych towarów na wywieszkach. Wystarczy ich oznaczenie napisaną lub nadrukowaną ceną. Obecnie zasadą jest, że sprzedawane towary opatruje się wywieszkami wskazującymi ich nazwy, cenę oraz jednostki miar, do których odnoszą się ceny.

Zdaniem Agnieszki Durlik-Khouri, eksperta Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), to rozwiązanie pozytywne dla przedsiębiorców, które nie osłabia też ochrony konsumentów.

- Każdy taki produkt i tak będzie przecież oznaczony ceną. Warto wskazać, że katalog produktów z takim oznaczeniem będzie zamknięty, co wykluczy interpretację rozszerzającą - podkreśla ekspert KIG.

Środowisko kupieckie za najistotniejszą zmianę uznaje zamiar przedłużenia do 31 grudnia 2010 r. terminu, do którego nie jest wymagane bezpośrednie oznaczanie ceną niektórych towarów. Dotychczasowy termin mijał 31 grudnia 2007 r. Chodzi o towary o małych gabarytach, towary masowe, rośliny, kwiaty, żywe zwierzęta czy towary z automatów. W powyższym katalogu zawierają się także takie materiały budowlane, jak cegły, glazura, terakota.

- Taka zmiana przyczyni się do wyraźnego zmniejszenia obciążeń techniczno-administracyjnych - uważa Emilia Kujawa-Tarka, prawnik z Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług (NRZHiU).

Do 31 grudnia 2010 r. nie trzeba będzie uwidaczniać także cen jednostkowych towarów wchodzących w skład zestawów (komplet pościeli, zestaw sztućców itp.).

Zdaniem niektórych ekspertów zwolnienie powinno być jednak na stałe.

- Nie rozumiem, dlaczego zwolnienie przedłuża się tylko na trzy lata. Czy oznacza to, że po 2010 roku na każdej rybce ma być już naklejka z ceną - pyta Agnieszka Durlik-Khouri.

Resort chce też wprowadzić uregulowanie, że dla towarów pakowanych oznaczonych liczbą sztuk można będzie stosować przeliczenie na cenę za jedną sztukę albo za dziesiętną wielokrotność liczby sztuk. Zdaniem NRZHiU powyższa zmiana może znacznie ułatwić sprzedaż takich produktów, gdy towar pakowany zawiera znaczną liczbę drobnych sztuk.

- Mamy jednak nadzieję, iż Ministerstwo przyjrzy się także innym równie ważnym dla środowiska kupieckiego rozporządzeniom, które także wymagają licznych zmian - podsumowuje Emilia Kujawa-Tarka.

Rozporządzenie ministra finansów ma wejść w życie 1 stycznia 2008 r.

Jak firmy będą oznaczać ceny

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Piotr Trocha

piotr.trocha@infor.pl

Podstawa prawna

• Rozporządzenie ministra finansów z 10 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad uwidaczniania cen towarów i usług oraz sposobu oznaczania ceną towarów przeznaczonych do sprzedaży (Dz.U. z 2002 r. nr 99, poz. 894 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »