Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Porozumienie stron

Katarzyna Wrońska-Zblewska
inforCMS
Zawarcie porozumienia jest jednym z najkorzystniejszych sposobów rozwiązania każdego problemu. Na mocy porozumienia stron można nie tylko zmienić warunki umowy, ale również rozwiązać stosunek pracy.

Porozumienie stron to w rzeczywistości umowa, w treści której obie strony składają zgodne oświadczenia woli dotyczące określonej kwestii. Do jej zawarcia dochodzi albo w konsekwencji przyjęcia oferty jednej ze stron przez stronę, do której jest ona skierowana, albo przez rokowania zmierzające do ustalenia akceptowanych przez obie strony warunków.

Przedmiot porozumienia

Pomimo że porozumienie stron może dotyczyć wielu kwestii, np. rozwiązania umowy o pracę w uzgodnionym terminie (art. 30 § 1 pkt 1 k.p.), skrócenia okresu dokonanego wypowiedzenia (art. 36 § 6 k.p.), zmiany warunków umowy o pracę (porozumienie zmieniające w formie aneksu do umowy o pracę), to w praktyce przez termin „porozumienie stron” najczęściej rozumie się rozwiązanie umowy za zgodną wolą obu stron.

Zaletą tej formy rozwiązania umowy o pracę jest przede wszystkim to, że umożliwia rozwiązanie umowy praktycznie w każdym terminie, nawet „od zaraz”, bez potrzeby czekania na upływ ustawowego okresu wypowiedzenia. W takim przypadku strony same ustalają, z jaką datą nastąpi rozwiązanie umowy, przy czym nie są ograniczone żadnymi terminami. Tak więc do rozwiązania umowy może dojść np. niezwłocznie, za tydzień, za dwa miesiące, a nawet za pół roku, jeśli tylko obie strony będą co do konkretnego terminu zgodne.

Ponadto porozumienie stron rozwiązuje umowę o pracę w sytuacji, gdy jej wypowiedzenie jest w świetle obowiązujących przepisów prawa pracy niedozwolone, np.:

• w przypadku umowy o pracę na czas określony niespełniającej warunków określonych w art. 33 k.p., a więc zawartej na okres krótszy niż 6 miesięcy lub wprawdzie dłuższy niż 6 miesięcy, ale niezawierającej klauzuli o możliwości 2-tygodniowego wypowiedzenia,

• gdy pracownik przebywa na urlopie wypoczynkowym lub korzysta ze zwolnienia lekarskiego lub

• w przypadku gdy pracownik korzysta ze szczególnej ochrony, np. pracownica w ciąży (art. 177 k.p.) bądź pracownik 4 lata przed emeryturą (art. 39 k.p.).

Przykład

Ciężarna pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony złożyła wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, wskazując jako termin ustania stosunku pracy dzień złożenia wniosku o rozwiązanie umowy. Jako powód rozwiązania umowy wskazała nagły wyjazd zagraniczny w sprawach rodzinnych. W takiej sytuacji pracodawca może wyrazić zgodę na rozwiązanie umowy bez obawy, że naruszy przepisy prawa pracy.

Porozumienie stron pozwala także zmienić warunki umowy o pracę bez potrzeby czekania na upływ okresu wypowiedzenia zmieniającego w przypadku, gdy zmiany umowy są akceptowane przez obie strony stosunku pracy. Zazwyczaj porozumienie stron jest stosowane w sytuacji, gdy zmiany warunków umowy są korzystniejsze dla pracownika niż dotychczasowe warunki umowy. Jednak może zdarzyć się i tak, że pracownik akceptuje propozycje zmiany warunków umowy, mimo że jest ona mniej korzystna niż dotychczasowe warunki. Za porozumieniem stron można także zmienić warunki umowy pracowników szczególnie chronionych przed wypowiedzeniem, np. pracowników spełniających warunki określone w art. 39 k.p., tj. tych, którym brakuje mniej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Ponadto w drodze porozumienia stron można zmienić takie warunki zatrudnienia, których nie wolno zmienić w drodze wypowiedzenia zmieniającego, np. rodzaj umowy - z umowy o pracę na czas nieokreślony na umowę o pracę na czas określony (por. wyrok Sądu Najwyższego z 5 sierpnia 1980 r. I PR 52/80, OSNC 1981/2-3/39, uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z 28 kwietnia 1994 r. I PZP 52/93, OSNP 1994/11/169, wyrok Sądu Najwyższego z 19 stycznia 2000 r., I PKN 495/99, OSNP 2001/11/376) lub wprowadzić dodatkowe postanowienia do treści umowy, np. klauzulę o możliwości wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Forma porozumienia stron

Porozumienie stron zmieniające warunki umowy o pracę powinno zostać zawarte w formie pisemnej. Wszelkie zmiany umowy o pracę wymagają formy pisemnej (art. 29 § 4 k.p.). Podobnie porozumienie stron dotyczącę rozwiązania umowy o pracę. W sytuacji gdyby porozumienie stron rozwiązujące umowę o pracę zostało zawarte w innej formie niż pisemna, np. ustna, lub gdyby zostało zawarte przez czynności faktyczne (pracownik zaprzestał przychodzenia do pracy, spakował swoje rzeczy, rozliczył się z firmowego mienia, a wszystko to przy aprobacie pracodawcy), nie spowoduje to nieważności tej czynności. W takim przypadku porozumienie stron powinno mieć swoje odzwierciedlenie w treści świadectwa pracy. Świadectwo pracy powinno zatem zawierać zapis, że „umowa została rozwiązana za porozumieniem stron (art. 30 § 1 pkt 1 k.p.)”.

Data porozumienia stron

Uzgadniając zmianę warunków umowy lub jej definitywne rozwiązanie, strony wskazują termin, od którego mają obowiązywać nowe warunki lub z upływem którego umowa ma zostać rozwiązana. W tym zakresie strony mają całkowitą dowolność, co oznacza, że mogą ustalić termin dogodny zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Tym samym nowe warunki mogą obowiązywać np. „od zaraz”, z upływem kilku tygodni lub nawet kilku miesięcy. Podobnie w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Należy przy tym pamiętać, że jeśli jedna ze stron złożyła propozycję rozwiązania umowy, a druga strona nie udzieliła odpowiedzi, milczenia nie można poczytywać za zgodę.

Brak zgodnej woli stron

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest dwustronną czynnością prawną, wobec czego następuje za zgodą stron stosunku pracy, jednocześnie zastępując przepisy prawa pracy obowiązujące w tym zakresie. Jeśli jedna ze stron nie akceptuje zaproponowanych przez drugą stronę warunków - do porozumienia stron nie dochodzi. Wyrażenie zgody jest uzależnione tylko i wyłącznie od woli strony. Przy czym żadna ze stron nie może zmusić drugiej, aby zaakceptowała przedstawioną propozycję.

Przykład

Pracownik zaproponował rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z końcem listopada. Pracodawca wyraził zgodę na rozwiązanie umowy, ale z dniem 10 grudnia. W takiej sytuacji do porozumienia stron dojdzie dopiero z chwilą, gdy pracownik zaakceptuje datę wskazaną przez pracodawcę.

Tym samym brak zgody jednej ze stron nie jest podstawą, aby zarzucić jej ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków względem drugiej strony, a konsekwencją braku zgody jest kontynuacja stosunku pracy (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 27 marca 2000 r. I PKN 557/99, OSNP 2001/16/511 oraz wyrok Sądu Najwyższego z 29 kwietnia 2005 r. III PK 2/05, OSNP 2005/23/372).

Katarzyna Wrońska-Zblewska

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Narzędzia do warsztatu na... Oscara. Oscara designu!
  Narzędzia do warsztatu samochodowego nie muszą być nudne czy brzydkie. Ten zestaw otrzymał właśnie nagrodę Red Dot za wzornictwo.
  Elektrownie atomowe korzystne dla polskiej gospodarki według ekspertów
  Polski program jądrowy będzie miał korzystny wpływ na gospodarkę, do 2043 r. może podnieść polskie PKB o ponad 1 proc. - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Według PIE w 2043 r. atom może zaspokajać prawie 40 proc. polskiego popytu na energię elektryczną.
  Czy mieszkaniówka hamuje z produkcją – opinie ekspertów
  Czy nowe uwarunkowania rynkowe zmuszają deweloperów do zmiany planów? Czy kolejne projekty będą realizować zgodnie z wcześniejszymi założeniami? Czy firmy poszukują atrakcyjniejszych sposobów na finansowanie inwestycji niż kredyty? O ile wzrósł koszt budowy mieszkań w ciągu ostatniego roku?
  Opony z butelki. Butelki wyłowionej z Bałtyku. Pomysł Continentala
  Opony z butelki? Continental już takie produkuje. Teraz będzie jednak używać butelek wyłowionych z Bałtyku. Musisz jednak pomóc. Wystarczy aplikacja.
  Jaki scenariusz polskiej gospodarki w obliczu wojny na Ukrainie? Znamy zdanie Polaków
  Około 57% Polaków przewiduje wzrost cen paliw, a niemal 51% uważa, że sankcje nałożone na Rosję przełożą się na energetykę w Polsce. Jaki scenariusz dla polskiej gospodarki w obliczu wojny na Ukrainie widzą Polacy?
  Blackout i ładowanie samochodu elektrycznego. Realny problem?
  Blackout i ładowanie samochodu elektrycznego, czyli dziś porozmawiamy o realnych obawach potencjalnych nabywców aut zasilanych prądem.
  Wspólne przejazdy samochodem. Carpooling w modzie w Polsce
  Wspólne przejazdy samochodem? Od lat już trwa nowa moda na podróżowanie w Polsce. A modą tą jest właśnie carpooling.
  Mercedes EQS SUV. Cena w Polsce od 590 800 zł
  Mercedes EQS SUV i cena? To zdecydowanie drażliwy temat. Cennik elektrycznego SUV-a na polskim rynku steruje bowiem od prawie 600 tys. zł.
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna – nowe inwestycje
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna udzieliła wsparcia kolejnym przedsiębiorcom. Od początku roku Zarząd PSSE wydał 35 decyzji o wsparciu o łącznej wartości ponad 1,14 mld zł, z równoczesną deklaracją utworzenia 168 nowych miejsc pracy.
  Nieruchomości luksusowe wciąż w cenie
  Nieruchomości luksusowe to segment nieruchomości, który ma się dobrze w trudnych czasach. Piętna nie odznaczyła na nim ani pandemia, ani bieżące zawirowania gospodarcze, które tak bardzo dotknęły nieruchomości z tzw. segmentu popularnego. W momentach kryzysowych rynek luksusowy zyskuje, ponieważ, zamożni nabywcy szukają nieprzeciętnych aktywów, które dają perspektywę na wzrost wartości w czasie.
  Jak urządzić 50-metrowe mieszkanie? Pomysły na aranżacje
  Popularne mieszkania o średniej wielkości można łatwo zaaranżować na wiele ciekawych sposobów. Jak dobrze urządzić swoje 50-metrowe mieszkanie?
  Trudna sytuacja nadodrzańskich przedsiębiorców
  Północna Izba Gospodarcza informuje o dramatycznej sytuacji przedsiębiorców prowadzących biznes nad Odrą. Ilość klientów wypożyczalni sprzętu sportowego czy agroturystyki z dnia na dzień spadła niemal do zera.
  Negatywne nastroje konsumenckie - 60% oszczędza na bieżących zakupach
  Według badania pt. „Bieżące nastroje konsumenckie. Na czym Polacy oszczędzają?”, 6 na 10 rodaków obniża wydatki na codzienne zakupy. W III kw. ub.r. postępowało tak prawie 41% respondentów. Ankietowani szukają oszczędności przede wszystkim ze względu na wciąż rosnące ceny. W co czwartym przypadku szacunkowe obniżenie miesięcznych wydatków wynosi 10-15%. Z deklaracji rodaków wynika również, że najbardziej oszczędzają na art. odzieżowych, słodyczach i przekąskach oraz napojach alkoholowych.
  Zielony Ład w Europie. Pożegnanie z ulubionymi kosmetykami?
  – Zielony Ład dotknie branżę kosmetyczną w szerokim aspekcie, mówimy tu o zmianach od molekuły aż po opakowanie – mówi Blanka Chmurzyńska-Brown z Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. Przejawem tej zmiany jest planowana przez Komisję Europejską rewizja rozporządzenia kosmetycznego, która spowoduje radykalne zaostrzenie zasad oceniania substancji stosowanych w kosmetykach. W efekcie – jak prognozuje branża – z rynku będzie musiało zniknąć ok. 49 proc. stosowanych obecnie filtrów UV i 70 proc. substancji konserwujących, które są w kosmetykach niezbędne. – Jeśli te regulacje wejdą w życie takim kształcie, stracimy naszą konkurencyjność. Naszą rolę przejmie Azja i Korea, bo jestem pewna, że oni za tego typu regulacją nie pójdą – ocenia ekspertka.
  Problemy firm widoczne na długo przed niewypłacalnością
  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż 1/3 bankrutów i 1/4 restrukturyzowanych przedsiębiorstw nie płaciła swoim kontrahentom już na 2 lata przed ogłoszeniem niewypłacalności.
  Ceny mieszkań w Polsce osiągnęły maksimum w połowie 2022 roku? Niewykluczone
  Czekaliście ze sprzedażą mieszkania, aż ceny osiągną apogeum? No więc, chyba pora udać się do pośrednika obrotu nieruchomościami. Ceny sprzedaży mieszkań, w niektórych miastach zaczęły spadać, a ponadto serwisy nieruchomościowe puchną od ofert z rynku wtórnego.
  Nowoczesna komunikacja PR elementem inwestycji biznesu
  Cyfryzacja, zmiana pokoleniowa i coraz bardziej wymagający rynek. Nawet w niedalekiej przyszłości prowadzenie biznesu będzie całkowicie innym wyzwaniem, aniżeli kilka lat temu. Dynamiczna transformacja społeczno-gospodarcza wymaga od przedsiębiorców jeszcze szerszego spojrzenia zarówno na swoich klientów, jak i inwestorów, kontrahentów, czy sam zespół.
  Elektrownie atomowe. Czy powstaną w Polsce?
  Pięć ośrodków będzie uczestniczyć w procesie licencjonowania i kontroli elektrowni jądrowej. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki zdecydował o przyznaniu autoryzacji dla ośrodków naukowo-badawczych.
  Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce
  Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych ostatnich miesięcy, polski rynek nieruchomości komercyjnych zakończył pierwsze półrocze niezłym wynikiem. Należy jednak pamiętać, że echa tych zawirowań nie widać jeszcze w wynikach drugiego kwartału 2022 roku.
  Spółdzielnie mieszkaniowe podwyższają czynsze. Winne ceny energii
  Czy po wakacjach kredytowych pojawi się postulat wakacji czynszowych? Opłaty rosną a zarządcy tłumaczą, że nie oni są winni. Znaczną część czynszu stanowi energia – ogrzanie wody i mieszkań oraz prąd w częściach wspólnych. Dodatkowo inflacja wpływa na ceny usług niezwiązanych bezpośrednio z energią. Niestety nic nie wskazuje, żeby najnowsze podwyżki miały być ostatnimi.
  Dopłaty do innych niż węgiel źródeł ciepła - projekt
  W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel.
  Zaostrzanie nadzoru rejestrowania sprzedaży
  Resort finansów pracuje nad zmianami prawa, które zabezpieczą źródła wpływów podatkowych państwa. Proponowane zmiany dotyczą głównie fiskalizacji sprzedaży przy użyciu kas w urządzeniach do automatycznego świadczenia usług i sprzedaży towarów. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się kolejne grupy przedsiębiorców.
  Niskie ceny przyciągają Czechów na zakupy do Polski
  Czesi wciąż chętnie przyjeżdżają do Polski na zakupy. Szczególnie atrakcyjne są ceny benzyny oraz artykułów spożywczych. Każda wizyta to oszczędność
  Co może od 2023 r. zastąpić opakowania plastikowe? [KOMENTARZ]
  Przepisy systematycznie będą ograniczać produkcję plastikowych opakowań. Czy jest alternatywa dla tworzyw sztucznych?
  Kryzys w związku z wojną w Ukrainie - wsparcie dla przedsiębiorców
  Pomoc będzie mogła być udzielana w formie pożyczek, zarówno mikro, małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorcom. Do kiedy będzie można otrzymać wsparcie?