| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > ZUS umarza składki tylko niektórym firmom

ZUS umarza składki tylko niektórym firmom

Ponad 6 tysięcy osób prowadzących małe firmy nie musi spłacać zaległych składek na ubezpieczenie społeczne, bo ZUS umorzył im należności.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą płacić obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne.

- Właściciele jednoosobowych firm jeszcze trzy czy cztery lata temu mając do wyboru zakup surowców do produkcji czy zapłacenie składek, wybierali to pierwsze. W efekcie wiele małych firm ma zaległości - mówi Robert Gwiazdowski, były przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS.

Część przedsiębiorców uregulowała już zaległości. Jednak niektórzy z nich skorzystali z możliwości, jaką daje im ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

- W pierwszym półroczu tego roku wydaliśmy 6280 decyzji o umorzeniu zaległości. Jednak są to sytuacje wyjątkowe. Wydanie takich decyzji jest poprzedzone wnikliwą analizą sytuacji materialnej takich osób. Ustawodawca uznał, że należności z tytułu składek mogą być umarzane tylko w przypadku ich całkowitej nieściągalności - mówi Mirosława Boryczka, wiceprezes ZUS.

Według Jacka Dziekana, rzecznika prasowego Zakładu, z takiej możliwości mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne prowadzące samodzielnie i we własnym imieniu działalność zarobkową i jednocześnie opłacające za siebie składki na ubezpieczenie społeczne.

- Umorzenie należności tej grupie osób pozwala na likwidację zadłużenia tym osobom, które wykazały, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną faktycznie nie mogły spłacić należności - dodaje Mirosława Boryczka.

ZUS zwraca uwagę, że takie rozwiązanie jest stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach.

- Umorzenie należności może mieć bowiem negatywny wpływ na wysokość przyszłych świadczeń wypłacanych takiej osobie - dodaje Jacek Dziekan.

Z tego powodu w czasie rozpatrywania wniosku o umorzenie należności zainteresowany jest informowany o skutkach takiej decyzji.

- W pierwszej kolejności staramy się doprowadzić do ugody z dłużnikiem, a dopiero w ostateczności rozpatrujemy wniosek o umorzenie zaległości z tytułu składek - wyjaśnia Mirosława Boryczka.

W ubiegłym roku ZUS ogółem umorzył należności na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych na kwotę 216,1 mln zł. W pierwszym półroczu tego roku kwota ta już przekroczyła 226,2 mln zł.

- Wzrost ten wynika z faktu, że zakończyliśmy postępowania restrukturyzacyjne publicznych zakładów opieki zdrowotnej - mówi Tomasz Bujak, członek zarządu do spraw świadczeń ZUS.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »