REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy mogą już zlecać pracę przez internet

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Norbert Banasiak

REKLAMA

Dzięki powstającym tzw. platformom aukcyjnym pracodawcy mają możliwość zlecania drobnych usług przez internet. To dobre rozwiązanie w sytuacji coraz dotkliwszych braków kadrowych.

Od miesiąca działa w Polsce pierwsza tzw. internetowa platforma aukcyjna - Intauz. Umożliwia kontakt między firmą, która chce zlecić określoną usługę, na przykład projektowanie stron internetowych czy rozliczenia księgowe, a wykonawcą. Platforma działa na zasadzie aukcji. Firma wystawia określone zlecenie, a pracownicy składają oferty dotyczące jego wykonania. Mogą też oferować w jej ramach własne usługi.

REKLAMA

- Intauz jest miejscem, w którym pracodawcy i pracownicy porozumiewają się i określają wzajemne oczekiwania wobec siebie - podkreśla Zenona Bańkowska, dyrektor ds. informacji, promocji i PR firmy Procesy Inwestycyjne, organizatora platformy.

REKLAMA

Eksperci zauważają, że taka platforma może stać się bardzo dobrym miejscem poszukiwania pracowników przez firmy, którym częściej brakuje pracowników. Praca zlecana przez internet może być dla nich korzystna ze względu na brak potrzeby opłacania kolejnego etatu czy wyposażenia stanowiska pracy.

Firmy mogą też elastyczniej reagować na zapotrzebowanie rynku. Z kolei pracownicy wykonują powierzone zadanie poza siedzibą firmy i bez ścisłego wyznaczania godzin pracy. Oznacza to, że ktoś pracujący, na przykład na etacie, może wieczorami wykonywać zlecenia znalezione na takiej aukcji. Nie jest też ograniczony miejscem zamieszkania. Może wykonywać usługi nawet dla firm znajdujących się na drugim końcu Polski. To szczególnie ważne dla osób mieszkających w rejonach, gdzie wciąż trudno znaleźć pracę.

Henryk Michałowicz, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich, zauważa jednak, że bardzo istotną sprawą przy zlecaniu pracy przez internet jest dokładna specyfikacja zlecanego zadania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Pracownik musi dokładnie wiedzieć, czego się od niego oczekuje - podkreśla.

Szczególnie ważne dla pracowników jest to, że przystąpienie przez firmę do aukcji traktuje się w intauz jako wiążące zamówienie usługi. Firma nie może więc zamieszczać oferty na próbę, w celach informacyjnych czy reklamowych. Jeśli żadna z ofert nie spełnia oczekiwań zleceniodawcy, możliwe jest zakończenie aukcji bez wyboru wykonawcy usługi.

Pracodawca musi podać kryteria odbioru pracy, które może skonstruować według własnego uznania. Rzetelną płatność za zleconą pracę zapewnia zalecany przez organizatora system Escrow. Moment zamknięcia aukcji jest równoznaczny z zawarciem umowy.

- Jak każdy produkt także takie platformy wymagają spopularyzowania - twierdzi Janusz Borzyński, dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Pułtusku.

REKLAMA

Joanna Kotzian, manager ds. marketingu i PR firmy HRK, dodaje, że obecnie coraz powszechniejsza staje się praca w ramach projektów, czyli określonych przez firmę zadań. W szybszej promocji intauzu ma pomóc integracja z e-centrami telepracy. Działają one w Garwolinie, Pułtusku i Radomiu i dają możliwość wykonania zlecenia uzyskanego przez platformę, udostępniając bezpłatne stanowisko pracy.

Eksperci dodają, że takie aukcje będą sprzyjać rozwojowi telepracy. Jeśli pracownik dobrze wykona kilka czy kilkanaście zleceń dla jednej firmy, to może się okazać, że będzie ona chciała nawiązać z nim stałą współpracę w formie telepracy.

Norbert Banasiak

norbert.banasiak@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

REKLAMA

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

REKLAMA

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

REKLAMA