reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ekonomiści: W IV kwartale też 6-proc. wzrost PKB

Ekonomiści: W IV kwartale też 6-proc. wzrost PKB

Gospodarka utrzyma 6-proc. dynamikę w ostatnim kwartale 2007 r. Jednak w I kwartale 2008 r. z uwagi na wysoką bazę tempo wzrostu PKB spadnie poniżej 5 proc.


WIII kwartale dynamika wzrostu PKB utrzymała się na poziomie z II, czyli 6,4 proc., i okazała się wyższa od prognoz ekonomistów, którzy liczyli na 6 proc.

- Dynamika popytu krajowego pozostaje istotnie powyżej dynamiki PKB, co jest negatywne z punktu widzenia inflacji i jest czynnikiem sprzyjającym dalszemu zacieśnianiu polityki pieniężnej - mówi Maja Goettig, ekonomistka Banku BPH.

W III kwartale popyt krajowy był wyższy o 7,4 proc. w porównaniu z III kwartałem 2006 roku, spożycie indywidualne o 5,2 proc., a inwestycje o 19,8 proc.

- Patrząc na bieżące dane z przemysłu i budownictwa trudno uwierzyć w blisko 20- -proc. wzrost inwestycji, a analizując dane o sprzedaży, trudno uwierzyć jedynie w 5,2-proc. wzrost spożycia - zaznacza Michał Dybuła, ekonomista BNP Paribas.

Po tych danych ekonomiści wskazują na możliwość utrzymania się 6-proc. wzrostu PKB także w ostatnim kwartale 2007 roku.

- Dostępne już miesięczne dane za październik wskazują, że w IV kwartale dynamika PKB powinna również przekraczać 6 proc., nasilać się będą również wzrost konsumpcji i usług rynkowych wsparte rosnącymi płacami i utrzymującym się optymizmem konsumentów - podkreślają ekonomiści BRE Banku.

Także Ministerstwo Finansów liczy na ponad 6-proc. wzrost w IV kwartale 2008 r.

- Dane potwierdzają też naszą prognozę wzrostu w całym roku na poziomie 6,5 proc. - ocenia Katarzyna Zajdel-Kurowska, wiceminister finansów.

Ale część ekonomistów zauważa, że GUS w tym roku obniżał wcześniejsze szacunki dynamiki PKB w I i II kwartale i dlatego nie wykluczają podobnego ruchu dotyczącego III kwartału.

- Istnieje duże ryzyko, że wzrost w III kwartale zostanie zrewidowany do prognozowanego poziomu, czyli 6 proc. - podkreśla Michał Dybuła.

Ekonomista BNP Paribas wskazuje, że gospodarka zwolni na początku 2008 roku, jednak głównie z uwagi na efekty statystyczne.

- Dynamika PKB obniży się do 4-5 proc., bo w I kwartale 2007 r. były nadzwyczajne warunki pogodowe, które przełożyły się na ponad 7-proc. wzrost PKB - mówi Michał Dybuła.

Dynamika PKB

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama