REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W grudniu wyższe składki dla prowadzących firmy

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska

REKLAMA

W tym miesiącu przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki na ubezpieczenie społeczne. Na obniżkę mogą liczyć dopiero od stycznia przyszłego roku.

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące będą musiały zapłacić za grudzień wyższe składki na ubezpieczenie społeczne. Muszą to także zrobić twórcy artyści oraz wykonujący wolny zawód. Na takich samych zasadach opłacają składki wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o. i wspólnicy spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich. Nie mogą w grudniu zapłacić składek od podstawy niższej niż 1622,05 zł (tj. 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2007 roku, które wynosiło 2703,41 zł).

REKLAMA

Z powodu wyższej podstawy na ubezpieczenie społeczne, składki za grudzień nie mogą być niższe niż:

• 316,62 zł - na ubezpieczenie emerytalne,

• 162,21 zł - na ubezpieczenie rentowe,

• 39,74 zł - na ubezpieczenie chorobowe,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• 39,74 zł - na Fundusz Pracy.

Ponadto osoby te zobowiązane są, po samodzielnym ustaleniu stopy procentowej, do opłacania składki na ubezpieczenie wypadkowe. Najczęściej dla tej grupy osób wynosi ona 1,8 proc. podstawy wymiaru. Składka ta wyniesie więc 29,2 zł.

REKLAMA

Przedsiębiorcy muszą też obowiązkowo opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Podstawę jej naliczania stanowi w grudniu kwota 2168,30 zł (jest to 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw łącznie z wypłatami z zysku, które wynosiło 2891,06 zł). Ponieważ składka zdrowotna wynosi 9 proc. postawy wymiaru, dlatego należy opłacić składkę w wysokości 195,15 zł. W sumie (doliczając dobrowolne ubezpieczenie chorobowe) prowadzący działalność zapłacą 782,66 zł.

W grudniu nie zmieni się za to wysokość składek na ubezpieczenie społeczne dla osób, które płacą je od podstawy wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. W ich przypadku wysokość tej podstawy wynosi 280,80 zł. Z możliwości takiej mogą skorzystać osoby prowadzące firmy, które rozpoczęły wykonywanie działalności gospodarczej nie wcześniej niż 25 sierpnia 2005 r., nie prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły pozarolniczej działalności. Dodatkowym warunkiem jest, aby takie osoby nie wykonywały działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, u którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej. Ich składki nie mogą być niższe niż:

• 54,81 zł - na ubezpieczenie emerytalne,

• 28,08 zł - na ubezpieczenie rentowe,

• 6,88 zł - na ubezpieczenie chorobowe,

• 5,05 zł - na ubezpieczenie wypadkowe.

Wysokość składki zdrowotnej także dla tej grupy osób wynosi 195,15 zł. Składki za ubezpieczenie społeczne trzeba będzie zapłacić w styczniu. Jednocześnie w styczniu 2008 r. ZUS poda nową wysokość składek dla osób opłacających je od preferencyjnej podstawy. Zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia. W styczniu osoby prowadzące działalność gospodarczą opłacające składki od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia zapłacą mniej do ZUS, bo obniży się wysokość składki rentowej.

BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA