| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dotacja z UE może ograniczać stosowanie telepracy

Dotacja z UE może ograniczać stosowanie telepracy

Jeśli firma będzie realizowała inwestycje za unijne pieniądze, to może mieć problemy z zatrudnianiem pracowników na zasadach telepracy.

Czy ubiegając się o unijną dotacje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na założenie mikroprzedsiębiorstwa na wsi lub w małym miasteczku, można zatrudniać na zasadach telepracy pracowników z dużego miasta - z takim pytaniem do GP zwrócił się czytelnik ze Śląska.

Planuje założenie sklepu internetowego. Ponieważ jego zdaniem trudno mu będzie zdobyć unijne dotacje z regionalnego programu operacyjnego dla województwa śląskiego, doszedł do wniosku, że założy firmę na wsi, dzięki czemu ma szanse na dotację z PROW, i skorzysta z telepracowników z terenu aglomeracji śląskiej. Ponieważ jednym z warunków uzyskania dotacji dla mikroprzedsiębiorstwa z PROW jest zatrudnienie co najmniej jednego pracownika na etacie, pojawiła się wątpliwość, czy muszą oni mieszkać na terenach wiejskich.

Bogna Borysewicz z departamentu rozwoju obszarów wiejskich w resorcie rolnictwa uważa, że pracownicy zatrudnieni na zasadach telepracy w firmach wspieranychprzez PROW nie muszą pochodzić ze wsi czy małych miasteczek.

- Obecny kształt przepisów nic nie mówi na temat takiego ograniczenia. Nie można wykluczyć, że pojawi się w przyszłości - mówi Bogna Borysewicz.

Dodaje, że z punktu widzenia PROW najważniejszy jest rozwój drobnej przedsiębiorczości na terenach wiejskich. Na ten cel ma pójść 1 mld euro z funduszy unijnych do 2013 roku.

Resort rolnictwa nie widzi problemu, ale Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ma zastrzeżenia. Chodzi przede wszystkim o regionalne programy operacyjne. Jeśli przedsiębiorca dostanie dotację na inwestycję realizowaną w jednym regionie, która zakłada tworzenie nowych miejsc pracy, to nie będzie mógł zatrudniać pracowników na zasadach telepracy z innego województwa.

- Unijna pomoc jest kierowana terytorialnie. W przypadku regionalnych programów operacyjnych jest ona ograniczona do konkretnego województwa - mówi Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju regionalnego.

Zdaniem ministerstwa tworzone miejsca pracy muszą być utrzymane przez okres od trzech do pięciu lat na terenie województwa, w którym została udzielona pomoc.

Podobne ograniczenie ma także miejsce w przypadku firm, które chciałyby zatrudnić pracowników spoza Polski na zasadach telepracy.

Ta zasada może mieć zastosowanie w przypadku dużych projektów o wartości powyżej 160 mln zł, które - aby uzyskać unijną dotację z programu Innowacyjna Gospodarka - muszą generować nowe miejsca pracy.

CO TO JEST TELEPRACA

Zatrudnianie pracowników na zasadach telepracy umożliwiła zmiana kodeksu pracy, która weszła w życie 16 października 2007 r. Zgodnie z nią, praca może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy za pomocą środków komunikacji elektronicznej takich jak np. internet. Firma, które decyduje się na takie rozwiązanie musi swojemu pracownikowi zapewnić odpowiedni sprzęt i ponosić koszty jego eksploatacji. Telepraca jest formą zatrudniania, która może być w szczególności wykorzystana wobec osób niepełnosprawnych oraz matek wychowujących dzieci.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK