REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak opodatkować likwidację działalności gospodarczej

Likwidacja działalności wiąże się z wieloma obowiązkami, w tym podatkowymi. Konieczne jest dokonanie spisu z natury w terminie 14 dni od zaprzestania czynności opodatkowanych. Trzeba też pamiętać o powiadomieniu urzędu skarbowego w ciągu siedmiu dni od zakończenia spisu o jego przeprowadzeniu, ustalonej wartości i podatku należnym.

Jak zmieniły się zasady oznaczania cen

Od 1 stycznia 2008 r. zmieniono sposób oznaczania cen wyrobów odzieżowych i włókienniczych, książek i czasopism oraz zapisanych nośników informacji. Z kolei do 31 grudnia 2010 r. przedłużono termin, do którego nie jest wymagane bezpośrednie oznaczanie ceną niektórych towarów.

Przesłane faksem wypowiedzenie umowy jest skuteczne

Wypowiedzenie umowy o pracę uważa się za dokonane, gdy zostało doręczone pracownikowi w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią. Odmowa jego przyjęcia nie ma wpływu na jego skuteczność. Po upływie okresu wypowiedzenia umowa i tak ulegnie rozwiązaniu.

Pozyskiwanie środków na inwestycje

Kredyt inwestycyjny można przeznaczyć na dowolny cel, np. zakup lokalu, maszyn lub refinansowanie dotychczasowych kredytów. Niestety, największe szanse na otrzymanie takiego kredytu mają firmy, które działają na rynku co najmniej od roku.

REKLAMA

Wysokość składek do ZUS będzie ustalana raz w roku

Od 2009 roku osoby prowadzące małe firmy będą płacić składki w jednakowej wysokości przez cały rok. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował trzy warianty zmian zasad opłacania składek. Pod koniec lutego odbędzie się pierwsze czytanie projektu przewidującego wprowadzenie rocznego okresu rozliczeń z ZUS.

Innowacyjne firmy dostaną z UE wsparcie w giełdowym debiucie

Małe i średnie firmy będą mogły pozyskać z UE środki na usługi związane z przygotowaniem prospektu emisyjnego lub koszty autoryzowanego doradcy. Pierwsze firmy mogą skorzystać z tych pieniędzy już w marcu, a w puli jest ok. 61 mln zł.

W firmie powinien być jeden związek zawodowy

 Ostatnie protesty związkowców reprezentujących różne grupy zawodowe zapoczątkowały dyskusję na temat wprowadzenia zmian do ustawy o związkach zawodowych. Czy są one konieczne? 

Za dużo formalnych przeszkód w zatrudnianiu cudzoziemców

Przedsiębiorcy domagają się wprowadzenia kolejnych zachęt ułatwiających zatrudnianie Ukraińców, Białorusinów i Rosjan.

REKLAMA

Racjonalna rachunkowość dla niewielkich firm

Władze unijne analizują rozwiązania dotyczące rachunkowości, które mają ułatwić działalność niewielkich firm.

Przekazanie zamówienia innej firmie podważa sens ustawy

Powierzenie całości zamówienia publicznego innej firmie stanowi wypaczenie sensu procedury przetargowej, podczas której wykonawca jest dokładnie weryfikowany, a podwykonawca już nie.

Opóźni się unijna pomoc dla zagranicznych inwestorów

Ministerstwo Gospodarki nie jest w stanie samodzielnie rozdysponować unijnych dotacji dla inwestorów zagranicznych. Dlatego robi przetarg i wyłoni podmiot, który mu w tym pomoże.

Przekształcenie spółki cywilnej w jawną

Przekształcenie spółki cywilnej w jawną sprowadza się w zasadzie do stworzenia odrębnego podmiotu, w którym skupi się dotychczasowa aktywność wspólników spółki cywilnej. W przypadku obligatoryjnego przekształcenia, gdy spółka cywilna w ciągu dwóch lat obrotowych osiągnie 800 tys. euro obrotów, nie ma potrzeby, aby wspólnicy podejmowali uchwałę w przedmiocie przekształcenia.

Klasyfikacja źródła przychodów osób fizycznych

Osoby fizyczne osiągające przychody z działalności zarobkowej wciąż mają kłopoty z klasyfikowaniem źródła takich przychodów. A jest to kwestia niezwykle ważna, przede wszystkim ze względu na właściwe rozliczanie podatku dochodowego oraz od towarów i usług.

Jak rozpocząć działalność gospodarczą z pomocą Programu Kapitał Ludzki

Pomoc, jaką będzie można otrzymać z Programu Kapitał Ludzki w perspektywie lat 2007-2013, obejmuje nie tylko szkolenia dla bezrobotnych, wsparcie edukacji czy promowanie równości społecznej. Osoby fizyczne, które mają zamiar rozpocząć działalność gospodarczą, będą mogły ubiegać się o pomoc finansową. Jakie mają możliwości?

Czy trzeba tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Fundusz świadczeń socjalnych przeznacza się na finansowanie działalności socjalnej pracowników, ich rodzin, emerytów i rencistów, byłych pracowników i ich rodzin. Pracodawca może też przyznać prawo do korzystania z tych świadczeń innym osobom. Czy fundusz trzeba zawsze tworzyć i jak uzgadniać jego zasady? Czy zawsze trzeba wypłacać świadczenie urlopowe?

Nie każdy kurs jest przychodem

Szkolenia związane z działalnością pracodawcy nie są przychodem - uznał WSA. Fiskus twierdzi, że do zwolnienia z PIT potrzebna jest akredytacja MEN. Resort pracy uważa, że taki wymóg jest sprzeczny z prawem unijnym.

Firma zapłaci więcej za bezprawne zwolnienie swojego pracownika

Osoby bezprawnie zwolnione z pracy mogą żądać nie tylko odszkodowania przewidzianego w prawie pracy, ale również rekompensaty na podstawie kodeksu cywilnego.

Do skorzystania z ulgi nadal potrzebny będzie meldunek

Obowiązek meldunkowy ma zostać zniesiony. Jednak osoby, które przy sprzedaży nieruchomości będą chciały uniknąć PIT, korzystając z ulgi meldunkowej, nadal będą musiały się meldować.

Pracodawcy chcą ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców

Słaba znajomość języków obcych jest największą barierą w zatrudnieniu cudzoziemców w Polsce.

Posłowie postulują uproszczenie przepisów

W podatkach dochodowych trzeba m.in. uprościć zasady amortyzacji i ponownie zdefiniować koszty uzyskania przychodów - postulowano na posiedzeniu Komisji Przyjazne Państwo.

Odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika a koszty

W zeszłym roku, jako wspólnicy spółki jawnej, udzieliliśmy spółce pożyczki podlegającej oprocentowaniu. Mamy wątpliwości, czy odsetki od takiej pożyczki są w spółce kosztem uzyskania przychodów. Czy takie odsetki podlegają opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym?

Innowacyjnej inwestycji łatwiej uzyskać unijne wsparcie

Od tego, jak bardzo będzie innowacyjna inwestycja, może zależeć, czy firma dostanie dotacje - taka zasada powinna przyświecać przedsiębiorcom, którzy przygotowują się do aplikowania o fundusze unijne.

Czy wypadek w czasie wykonywania działalności pozarolniczej uprawnia do odszkodowania z ZUS

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu. W czasie przebudowy własnego miejsca pracy miałem wypadek. Czy mogę i jak mam starać się o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy?

Co to jest spółka dominująca

Jakie kryteria są potrzebne do uznania danej spółki za dominującą?

Pracodawcy domagają się kar finansowych za porzucenie pracy

Pracownicy coraz częściej porzucają pracę z dnia na dzień. Za nagłe odejście z firmy prawo nie przewiduje żadnych sankcji. Pracodawcy chcą odszkodowań od nieuczciwych podwładnych.

W bankach przybędzie przeterminowanych należności

Do rozwoju branży windykacyjnej przyczyni się stale rosnąca liczba udzielanych kredytów detalicznych przy zmniejszających się wymaganiach w stosunku do potencjalnych kredytobiorców.

Test wypłacalności wyprze kapitał zakładowy

Spółka cywilna jest dziś najbardziej ułomną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Stwarza zagrożenie dla kontrahentów i nie chroni dostatecznie wspólników.

Pracownik nie płaci PIT od szkolenia

Interpretacje podatkowe, które nakazują płacić pracownikom PIT od wartości szkoleń prowadzonych przez firmy bez akredytacji oświatowej, naruszają prawo.

Umowa użyczenia a konsekwencje podatkowe

Nieodpłatne używanie rzeczy rodzi konsekwencje podatkowe. Przychód z użyczenia podlega opodatkowaniu PIT. Wartość świadczenia musi być zbliżona do cen rynkowych.

Firma nie może odpowiadać za błędy urzędników

Przedsiębiorca nie może ponosić odpowiedzialności za błędy urzędu państwowego.

Przedsiębiorcy: unijne pieniądze dostaną najszybsi, a nie najlepsi

Pomysł ciągłego naboru wniosków w konkursach o unijne dotacje wywołał konsternację wśród przedsiębiorców. Ich zdaniem, pieniędzy nie dostaną najlepsi, tylko ci, którzy szybciej złożą wnioski.

Dziś mija termin złożenia deklaracji

Jeszcze tylko dziś można złożyć deklaracje dotyczące rozliczenia podatku dochodowego za ubiegły rok. Dotyczy to nie tylko niektórych osób fizycznych, ale także prawnych.

Czy wykonywanie działalności w innym państwie UE pozbawia prawa do ulgi w opłacaniu składek z tytułu rozpoczęcia działalności w Polsce

Aktualnie zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w Polsce. W okresie ostatnich 3 lat tego rodzaju działalność prowadziłem w Niemczech. Tam też opłacałem składki na ubezpieczenia społeczne i podatki. Czy okoliczność, że wykonywałem działalność gospodarczą na terytorium Niemiec, pozbawia mnie możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od preferencyjnej kwoty - 30% minimalnego wynagrodzenia?

Jak wybierać formę płacenia zaliczek na podatek dochodowy

Do 20 lutego przedsiębiorcy muszą zdecydować, w jakiej formie będą płacili zaliczki na podatek dochodowy w 2008 roku. Jeśli zmieniają zasady, muszą o tym poinformować naczelnika urzędu skarbowego.

Wirtualne walne zgromadzenie

Najpóźniej od sierpnia 2009 r. akcjonariusze będą mogli głosować przez Internet lub listem poleconym. Polskiego ustawodawcę czeka zatem kolejna nowelizacja Kodeksu spółek handlowych.

Ograniczone dotacje na zakup samochodów

Z możliwości uzyskania dotacji na zakup samochodu zostały wyłączone firmy transportowe. Dla pozostałych przedsiębiorców są one dostępne, jeśli ubiegająca się o dotację firma spełni kilka warunków.

RPP podniosła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na zakończonym w środę posiedzeniu podniosła wszystkie stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. Główna stopa NBP będzie na poziomie 5,25 proc. - podała RPP w środę w komunikacie.

Do końca stycznia trzeba złożyć PIT-28

31 stycznia upływa termin złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji PIT-28. Obowiązek ten dotyczy podatników, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Formularz muszą wypełnić uzyskujący przychody zarówno z pozarolniczej działalności, jak i z najmu.

Pracodawcy chcą likwidacji urlopów na żądanie

Pracodawcy proponują, aby wymiar urlopu zależał wyłącznie od okresu zatrudnienia, a nie dodatkowo nauki. Przedsiębiorcy domagają się likwidacji czterech dni urlopu na żądanie. Możliwe, że pracownicy będą mogli wykorzystać zaległy urlop przez cały następny rok.

Firma kupi więcej własnych akcji

Spółka akcyjna będzie mogła kupić 20 proc. swoich akcji na podstawie upoważnienia walnego zgromadzenia.

Upływa termin przekazania informacji o zebranych odpadach elektrycznych

Dzisiaj mija termin przedstawienia przez producentów, importerów oraz dystrybutorów urządzeń RTV i AGD sprawozdania o masie zebranego zużytego sprzętu.

Firmy muszą zawrzeć pisemne umowy na badania pracowników

Pracodawca będzie musiał zawierać pisemne umowy z zakładem opieki zdrowotnej, któremu zleci wykonywanie badań wstępnych i okresowych pracowników.

Cudzoziemcy będą dłużej pracować w Polsce bez zezwoleń

Od 1 lutego tego roku Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie będą mogli pracować w Polsce bez pozwolenia przez sześć miesięcy w roku, a nie przez trzy, jak obecnie.

PIT-16A: należy wykazać tylko składki faktycznie zapłacone

W czwartek upływa termin składania przez podatników opodatkowanych w formie karty podatkowej rocznej deklaracji o zapłaconych i odliczonych składkach na ubezpieczenie zdrowotne w 2007 roku.

Zmiany w prawie zamówień publicznych sprzyjają dowolnej interpretacji

Czy zmiany przepisów prawa zamówień publicznych zaproponowane przez Urząd Zamówień Publicznych będą korzystne dla przedsiębiorców?

W Polsce stopy w górę, w USA w dół

Decydując o podwyżce stóp procentowych, RPP nie będzie znała decyzji Fed o stopach w USA, a od nich będą zależeć jej dalsze ruchy. Ekonomiści są zgodni, że w Polsce stopy wzrosną dziś o 0,25 pkt proc., a w USA spadną o 0,5 pkt proc.

Szacowany nawet na 400 mln zł rynek PR szykuje się na gorszy rok

Przychody rosły nawet o 100 proc., podobnie zatrudnienie, a w ślad za tym - płace. Tak było w 2007 roku, dotychczas najlepszym w historii na rynku PR. Teraz branża obawia się, że w tym roku trzeba będzie zacisnąć pasa.

Wynagrodzenie za czas gotowości do pracy

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę. Jednak w przypadkach określonych przepisami prawa pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia także, gdy pracy nie świadczy.

Koszty prowadzenia działalności w mieszkaniu

 Jak w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w domu rozliczać koszty eksploatacji mieszkania. W jaki sposób dokonać podziału tych kosztów?

Pomysł na biznes - przedszkole prywatne

Opinie o przedszkolach są różne. Do jednych stoją kolejki, inne nie mogą skompletować grup. Jeśli stworzymy ośrodek z prawdziwego zdarzenia, odpowiednio wyposażony, z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną, na brak dzieci nie będziemy narzekać. Mamy przecież wyż demograficzny.

REKLAMA