REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bezpieczny podpis elektroniczny jest jak podpis własnoręczny

Używanie bezpiecznego podpisu elektronicznego jest bezpieczne i proste. Przedsiębiorcom coraz bardziej ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej, a osobom fizycznym m.in. kontakty z administracją.

Mała firma w Internecie

W XX wieku w dobrym tonie było posiadanie przez przedsiębiorcę wizytówki, ogłaszanie się w lokalnej prasie. Dziś co najmniej taką samą funkcję pełni firmowa strona www.

Jak pracodawca udziela urlopu proporcjonalnego

Urlop proporcjonalny przysługuje pracownikowi, jeśli na nie przepracuje wszystkich miesięcy w danym roku. Urlop ten przysługuje proporcjonalnie do liczby miesięcy przepracowanych u danego pracodawcy. 

Firmy zmuszają pracowników do nielegalnych umów

W 2007 roku PIP wykryła 93 tys. przypadków nieprawidłowości w nawiązywaniu i rozwiązywaniu stosunku pracy. Firmy bezprawnie ograniczają prawo do wypowiedzenia umowy o pracę i wprowadzają nieuzasadnione kary porządkowe. Pracodawcy coraz częściej wykorzystują niejasne przepisy kodeksu pracy do łamania praw pracowników.

REKLAMA

Szykują się inwestycje za kilkanaście miliardów złotych

Do Ministerstwa Gospodarki trafił wniosek o przyznanie wsparcia na kwotę ponad 150 mln zł. Starającym się jest anonimowy na razie inwestor, który planuje w Polsce rekordowo duży projekt.

Termin zatwierdzenia sprawozdań finansowych mija 30 czerwca

Firmy, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, mają do końca czerwca czas na zatwierdzenie sprawozdań finansowych.

Bez winiet na autostradach dopiero od października

Od 1 lipca miał funkcjonować nowy system opłat za poruszanie się po drogach krajowych. Sejm nie zdoła jednak w tak krótkim czasie zmienić przepisów.

Rada podwyższy stopy w czerwcu, a w kolejnych miesiącach jeszcze co najmniej jeden raz

Ekonomiści są przekonani, że w środę Rada Polityki Pieniężnej poinformuje o podniesieniu głównej stopy procentowej do poziomu 6 proc.

REKLAMA

Szybka amortyzacja nowego samochodu

Dla potrzeb prowadzonej prywatnej praktyki podatnik może odkupić samochód, który jako nowy był kupiony przez inną osobę, np. brata, wpisać go do ewidencji środków trwałych i amortyzować o połowę krócej niż w przypadku zakupu nowego auta przez siebie.

Gorsze nastroje przedsiębiorców

 Z danych GUS wynika, że w czerwcu doszło do spadku wskaźnika koniunktury w przemyśle oraz handlu.

Przy sporządzaniu wniosku o dofinansowanie trzeba zachować szczególną staranność

Analizując projekt, o finansowanie którego będziemy się ubiegać, musimy wziąć pod uwagę co najmniej cztery kryteria: celowość, adekwatność, realność i efektywność, przy czym hasła te są w dużej mierze umowne.

Czy zwrócona dotacja jest kosztem

Nasza spółka otrzymała dotację na zakup sieci informatycznej od regionalnej Agencji Rozwoju. Wskutek uchybień formalnych spółka została zobowiązana do jej zwrotu. Czy zwróconą dotację możemy potraktować jako koszt podatkowy?

Zasady zawierania umowy na okres próbny

Umowa na okres próbny daje możliwość sprawdzenia pracownika przed zawarciem stałej umowy o pracę. Zawarcie takiej umowy jest niekiedy ograniczone przepisami prawa.

Przedsiębiorcy zapłacą niższe wpisy od odwołań

Przedsiębiorców ucieszy zdecydowana obniżka wpisów od odwołań, którą proponuje Urząd Zamówień Publicznych. Czy wpisy będą odzwierciedlać rzeczywiste koszty postępowania odwoławczego.

Korzystna metoda rozliczeń pozwoli uniknąć podatku

Nowe prawo - Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu między Polską i Austrią, dotyczącego zmiany umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Firmy mogą obawiać się zatrudniania niepełnosprawnych

Dostosowania budynków i środków transportu do potrzeb niepełnosprawnych i zakaz ich dyskryminacji. Takie m.in. zmiany zawiera projekt nowej ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnością.

Można sprawdzić, czy składki emerytalne za lata 1999-2001 zostały zapisane na koncie w ZUS

 Osoby zainteresowane same mogą sprawdzić, czy składki za lata 1999-2001 na ich koncie zostały zewidencjonowane i w jakiej kwocie.

Firmy koczowały pod urzędem, aby złożyć wniosek w konkursie na dotacje

Kilka dni spędzonych przed urzędem, komitety kolejkowe, spanie w samochodach, a nawet wynajmowanie staczy - w taki sposób przedsiębiorcy z warmińsko-mazurskiego starali się o unijne dotacje.

Zaniżenie akcyzy powoduje skutki w VAT

Organy podatkowe, w razie stwierdzenia zaniżenia zobowiązania podatkowego w akcyzie, automatycznie przyjmują zaniżenie należnego VAT.

Odwrócona hipoteka będzie jak emerytura

 Na rynku finansowania nieruchomości brakuje tzw. odwróconego kredytu hipotecznego.

Skutki wypowiedzenia udziału przez wierzyciela osobistego wspólnika

Majątek wspólny wspólników spółki cywilnej jest objęty w szczególny sposób ukształtowaną ochroną. Jednak ze względu na to, że nie jest on majątkiem odrębnego podmiotu prawa, nie można go całkowicie wyłączyć z zasięgu roszczeń wierzyciela wspólnika.

Czasowe powierzenie pracownikowi innej pracy

Umowa o pracę powinna wyraźnie określać rodzaj pracy. Przepisy dopuszczają jednak, aby pracodawca czasowo powierzył pracownikowi inną pracę niż określona w umowie. Jest to wyjątek od zasady, zgodnie z którą zmiana rodzaju pracy wymaga zastosowania wypowiedzenia zmieniającego.

Kiedy stosować podwyższone stawki amortyzacyjne

Przedsiębiorcy dokonują amortyzacji środków trwałych przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych wynikających z ustawy. W określonych przypadkach podatnicy mogą jednak podwyższać ustawowe stawki.

Błędna faktura pozbawia odliczenia

Od 2007 roku nie można odliczyć VAT z faktury, która dokumentuje transakcję niepodlegającą opodatkowaniu albo zwolnioną, nawet gdy wykazana kwota podatku została zapłacona przez wystawcę faktury.

Jak sprawdzić klienta?

Nie kupisz telefonu komórkowego, nie dostaniesz kredytu, a jeśli jesteś przedsiębiorcą, nie będzie chętnych do współpracy z tobą - to sankcje za zaleganie z opłatami i wpis do rejestru Biura Informacji Gospodarczej.

Czy jest VAT od działalności sezonowej

Mam zamiar otworzyć w wakacje bar nad morzem. Czy obejmie mnie obowiązek rozliczania VAT ?

Jaki rachunek dla startujących przedsiębiorców?

Coraz lepsza jest oferta banków dla mikroprzedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą. Sprawdź szczegóły.

Jak legalnie odtwarzać muzykę w lokalu przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcy odtwarzający publicznie muzykę, filmy, czy mecze muszą za to płacić. Za brak pozwolenia na odtwarzanie może grozić kara do dwóch lat więzienia. Nie muszą płacić tylko ci, którzy wykażą, że z tego odtwarzania utworów nie czerpią korzyści.

Jaki kredyt dla małego przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcom, który rozpoczynają działalność gospodarczą, często brakuje gotówki. Czy takim klientom banki chętnie pożyczają pieniądze?

Jak rozliczać VAT w przypadku samochodów firmowych?

Nie zawsze można odliczyć cały VAT od wydatków na zakup samochodu i jego eksploatację.

Jak zaliczać do kosztów wydatki na firmowy samochód osobowy?

Czy wszystkie wydatki związane z firmowym samochodem osobowym mogą być kosztami podatkowymi? Niestety nie. W tym poradniku odpowiemy na pytanie, które z tych wydatków można bez problemu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Ubezpieczmy korzystnie firmę

Działalność gospodarcza, a tym samym finanse firm - zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw - są narażone na różnego rodzaju ryzyka spowodowane czynnikami losowymi lub zewnętrznymi. Wpływ na to ma również coraz większa specjalizacja przedsiębiorstw oraz działanie na rynkach niszowych. Warto zatem pomyśleć o korzystnym pakiecie ubezpieczeń. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wiele nowych produktów. Wśród nich znajdują się ubezpieczenia pakietowe, w tym również branżowe.

Jak rozliczać przychody z najmu?

Prowadzę działalność gospodarczą. Chciałbym wynająć posiadane przeze mnie maszyny i urządzenia oraz nieruchomości innym przedsiębiorcom. Jak będę musiał rozliczać dochody z tego najmu.

Jak powstaje ustawa

Podstawową funkcją parlamentu jest funkcja ustawodawcza. Znaczy to tyle, że Sejm i Senat ustanawiają prawo, które następnie obowiązuje w naszym kraju. Trzeba też dodać, że żaden inny organ nie może uchwalać ustaw.

O dotacje trudniej firmom, które nie eksportują

Firmy, które dotychczas nie eksportowały, oraz te, które nie współpracują z jednostką badawczo-rozwojową, mają mniejsze szanse na uzyskanie dotacji.

Pieniądze z opłat recyklingowych trafią nie tylko do przedsiębiorców

Stacje demontażu nie są w stanie wykorzystać wszystkich pieniędzy przeznaczonych na recykling starych aut. Dlatego ze środków z opłat recyklingowych skorzystają także inni.

Chcemy współpracować z firmami, a nie karać

Potrzebne jest dwukierunkowe działanie UOKiK - surowsze kary dla firm naruszających zasady rywalizacji rynkowej oraz program ich łagodzenia. Groźba płacenia wysokich kwot powstrzyma przed łamaniem prawa i zachęci do współpracy z UOKiK w zamian za zmniejszenie kary.

Firmy łatwiej wycenią swoje produkty

Przy obliczaniu kosztu wytworzenia produktu niewielkie spółki uwzględnią zarówno wydatki bezpośrednie, jak i pośrednie. Będzie to dla tych firm istotne ułatwienie.

Firmy będą stosować nowe kody ubezpieczeniowe

Od lipca zmienią się niektóre kody wykorzystywane przez firmy przy wypełnianiu dokumentów ubezpieczeniowych.

Połączenie spółek tylko na podstawie planu

Spółka kapitałowa oraz spółka kapitałowo-akcyjna będą mogły łączyć się ze spółkami w innym państwie UE, pod warunkiem opracowania planu połączenia transgranicznego.

Brak rozporządzenia stopuje unijne dotacje dla mikrofirm

Opóźnienia w uruchamianiu funduszy na rozwój wsi uderzyły w najmniejsze firmy, które starają się o dotacje z innych źródeł. Nie dostaną ich, dopóki resort rolnictwa nie wyda stosownego przepisu.

Konto prywatne a konto firmowe

Jak prowadzić konto firmowe i konto prywatne, by osiągnąć jak największe korzyści?

Czy firmowe konto można wykorzystywać dla celów innych niż związane z działalnością

 Prowadzę własną firmę i zastanawiam się, czy firmowe konto bankowe, które posiadam, mogę także wykorzystywać dla celów innych niż bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą? Chciałabym dokonywać wpłat i wypłat niezwiązanych z moimi prywatnymi celami. Czy mogę?

Czy opłaty sądowe mogą być zaliczane do kosztów

W toku prowadzonej działalności gospodarczej podmioty narażone są na ryzyko związane z koniecznością dochodzenia bądź obrony swoich praw w procesach sądowych. Bardzo często podatnicy mają wątpliwości, czy przedmiotowe wydatki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.

Czy pracownik ma prawo do odpoczynku po podróży służbowej

W trakcie podróży służbowej pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Może w tym czasie wykonywać zadania lub przemieszczać się do miejsca wykonania zadania. Czy podróż służbowa, nawet jeśli pracownik nie wykonywał przez wiele godzin zadań, musi respektować prawo do 11-godzinnego odpoczynku dobowego?

Będzie nowy kodeks cywilny

Trwają intensywne prace nad stworzeniem nowego kodeksu cywilnego. Jego projekt ma być przedstawiony Sejmowi już za 4 lata. Rok mają potrwać prace parlamentarne a następnie ma być 2-letnie vacatio legis. Tak więc najpóźniej za 7 lat będziemy mieli nowy kodeks.

Jak cudzoziemcy mogą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce?

Cudzoziemcy mają również prawo korzystać z obowiązującej polskich obywateli swobody podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej. Jednak nie wszyscy cudzoziemcy mogą to robić na takich samych zasadach.

Kiedy przedsiębiorca może ponieść odpowiedzialność karną?

Przedsiębiorca występuje w obrocie gospodarczym w wielu rolach – reprezentanta przedsiębiorstwa, pracodawcy, kontrahenta. Działanie w każdej z tych ról niesie ze sobą potencjalne ryzyko poniesienia odpowiedzialności karnej. Sprawdź, kiedy może dojść do naruszenia prawa karnego. Poradnik nie obejmuje odpowiedzialności karnoskarbowej, o której przeczytasz w serwisie Podatki

W kolejnych miesiącach produkcja będzie rosnąć nieco szybciej

Dynamika produkcji znowu negatywnie zaskoczyła i w maju wzrosła o zaledwie 2,3 proc. w ujęciu rocznym. Ekonomiści uspokajają, że to zaburzenia wynikające z dwóch długich weekendów w maju.

E-głosowanie szansą dla akcjonariuszy

Akcjonariusze spółek publicznych będą mogli głosować podczas walnego zgromadzenia elektronicznie lub korespondencyjnie i odmiennie z każdej akcji.

REKLAMA