REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nowe technologie uzupełniają tradycyjny monitoring i ułatwiają pracę firm ochroniarskich
Nowe technologie uzupełniają tradycyjny monitoring i ułatwiają pracę firm ochroniarskich
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy.
Inteligentne systemy bezpieczeństwa wykrywające zagrożenia, algorytmy lokalizujące potencjalnego intruza, a także drony i roboty, które pozwalają szybciej i skuteczniej monitorować duże obszary – tak wygląda technologia przyszłości w branży ochrony. W wielu firmach ma ona zastosowanie już dzisiaj.
Drony, roboty i sztuczna inteligencja nie tylko zastąpią dziesiątki tysięcy obecnych ochroniarzy, ale sprawią, że w branży znajdzie się więcej miejsc pracy dla informatyków i osób biegłych w stosowaniu nowoczesnych technologii.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja: jak jest wykorzystywana do wykrywania zagrożeń

REKLAMA

Wiodącym trendem w branży w najbliższych miesiącach będzie dalsze rozpowszechnienie nowoczesnego monitoringu z systemami opartymi na AI. Takie sprzęty są już w użyciu – kamery mogą zostać zaprogramowane do wykrywania różnorodnych obiektów zgodnie z potrzebami. Np. w przypadku ochrony placu budowy algorytmy wykorzystywane są do coraz skuteczniejszego wykrywania intruzów, również w trudnych nocnych warunkach.
Ponadto algorytm może na bieżąco weryfikować, czy nie dochodzi do naruszenia zasad BHP i wskazywać potencjalne sytuacje niebezpieczne, takie jak pracownik bez kasku i kamizelki lub zapalony papieros, stwarzający zagrożenie pożarowe.

– Nowoczesne systemy analizy obrazu wykorzystujące klasyfikatory obiektu oraz wspierane przez AI to doskonały sposób na podniesienie skuteczności ochrony obiektów na różnych płaszczyznach – podkreśla Michał Kalinowski, Dyrektor Działu Handlowego w Seris Konsalnet.
– Nowoczesna kamera może nie tylko rejestrować ruch, ale też od razu klasyfikować obiekty, np. ocenić, czy jest to człowiek, pojazd osobowy, ciężarowy, rower itd. Co więcej, możemy zaprogramować algorytm tak, by reagował na ruch tylko w konkretnych obszarach lub dopiero wtedy, gdy ktoś przebywa w wyznaczonej strefie przez uprzednio określony czas, co czyni rozwiązanie jeszcze bardziej elastycznym – dodaje ekspert.

Funkcje takie jak wykrywanie i śledzenie obiektów, odczytywanie tablic rejestracyjnych, rozpoznawanie biometryczne, w tym analiza twarzy, tęczówki oka, czy cech behawioralnych to tylko wierzchołek możliwości sztucznej inteligencji w branży security. Potężnym narzędziem poprawiającym skuteczność usług w branży bezpieczeństwa mogą być też roboty oparte o sztuczną inteligencję.
To zaawansowane maszyny, niekiedy przypominające czworonożne zwierzę lub małe pojazdy samobieżne, wyposażone w algorytmy uczenia maszynowego, wizję komputerową i czujniki, które umożliwiają im autonomiczne patrolowanie, wykrywanie zagrożeń i reagowanie na naruszenia bezpieczeństwa w czasie rzeczywistym.

Drony zastępują ludzi przy ochronie obiektów o dużej powierzchni

REKLAMA

Wśród bezzałogowych narzędzi wykorzystywanych przez firmy ochroniarskie coraz częściej spotyka się także bezzałogowe statki powietrzne.
Sterowane przez człowieka drony zapewniają możliwość obserwacji lotniczej w czasie rzeczywistym, wykrywania i śledzenia intruzów, gromadzenia kluczowych informacji np. dotyczących ruchu w monitorowanym obiekcie, badania incydentów strzeleckich i oceny potencjalnych zagrożeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Chronione obszary są niekiedy bardzo rozległe. Przy dużej powierzchni konieczne jest zaangażowanie większej liczby ochroniarzy, co może być wyzwaniem szczególnie w dobie rosnących kosztów pracy ludzkiej. Drony to jeden ze sposobów na ograniczenie tych kosztów, przy jednoczesnym podniesieniu skuteczności działań ochronny – wyjaśnia Michał Kalinowski z Seris Konsalnet.
– W przypadku misji patrolowej z wykorzystaniem drona, zadania związane z nadzorem dużych obszarów mogą być realizowane znacznie szybciej i skuteczniej niż poprzez fizyczne obchody pracownika ochrony. Dron jest w stanie wcześniej wykryć sytuacje alarmowe wymagające działań prewencyjnych lub interwencyjnych w porównaniu z pracownikiem wykonującym obchód. Dotyczy to szczególnie trudno dostępnych terenów oraz warunków słabego oświetlenia, w których zdolność ludzkiego oka jest ograniczona. Drony, wyposażone w technologie takie jak kamery termowizyjne lub noktowizyjne, zapewniają większą skuteczność monitorowania w takich warunkach – dodaje ekspert.

W firmach ochroniarskich będzie coraz mniej pracy dla ludzi, ale biegli w IT o pracę martwić się nie muszą

Wdrażanie nowoczesnych narzędzi takich jak drony, roboty czy systemy AI, wiąże się z istotnymi zmianami branżowymi. W miarę wzrostu popularności tych narzędzi, będzie rosła też konieczność transferu kompetencji pracowników ochrony.

Wciąż poszukiwani będą pracownicy ze stosownymi uprawnieniami i kwalifikacjami, w tym tacy, którzy potrafią posługiwać się nowoczesnymi narzędziami i są nastawieni na rozwój w tym obszarze.
W przypadku osób programujących systemy kamer AI czy sterujących zaawansowanymi maszynami, istotne są kompetencje cyfrowe, takie jak umiejętność programowania, podstawy inżynierii i automatyki oraz zdolność do pracy z danymi.

Ostatnim trendem, który w najbliższym czasie mocno będzie kształtować zmiany w branży ochrony, jest bezpieczeństwo danych cyfrowych

Cyfrowa rewolucja ma bowiem dwa oblicza: technologiczny postęp i niemal nieograniczone możliwości są dobre, ale dotyczą wszystkich, co oznacza, że mogą z nich korzystać także złodzieje i hakerzy. Jak podał minister cyfryzacji, w 2024 roku do połowy października zidentyfikowano w naszym kraju ponad 80 tysięcy incydentów związanych z cyberatakami.
W dobie zaawansowanej cyfrowej rewolucji zapewnienie poufności to podstawa. Dane przetwarzane przez systemy komputerowe są bardzo wrażliwe (może to być np. zapis obrazu albo poufne informacje dotyczące rozmieszczenia budynków) i muszą pozostać bezpieczne. Dlatego przed wdrażaniem rozwiązań informatycznych firmy ochroniarskie opracowują zabezpieczenia, które uniemożliwiają wyciek danych w niepowołane ręce.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

REKLAMA

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA