REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nowe technologie uzupełniają tradycyjny monitoring i ułatwiają pracę firm ochroniarskich
Nowe technologie uzupełniają tradycyjny monitoring i ułatwiają pracę firm ochroniarskich
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy.
Inteligentne systemy bezpieczeństwa wykrywające zagrożenia, algorytmy lokalizujące potencjalnego intruza, a także drony i roboty, które pozwalają szybciej i skuteczniej monitorować duże obszary – tak wygląda technologia przyszłości w branży ochrony. W wielu firmach ma ona zastosowanie już dzisiaj.
Drony, roboty i sztuczna inteligencja nie tylko zastąpią dziesiątki tysięcy obecnych ochroniarzy, ale sprawią, że w branży znajdzie się więcej miejsc pracy dla informatyków i osób biegłych w stosowaniu nowoczesnych technologii.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja: jak jest wykorzystywana do wykrywania zagrożeń

REKLAMA

Wiodącym trendem w branży w najbliższych miesiącach będzie dalsze rozpowszechnienie nowoczesnego monitoringu z systemami opartymi na AI. Takie sprzęty są już w użyciu – kamery mogą zostać zaprogramowane do wykrywania różnorodnych obiektów zgodnie z potrzebami. Np. w przypadku ochrony placu budowy algorytmy wykorzystywane są do coraz skuteczniejszego wykrywania intruzów, również w trudnych nocnych warunkach.
Ponadto algorytm może na bieżąco weryfikować, czy nie dochodzi do naruszenia zasad BHP i wskazywać potencjalne sytuacje niebezpieczne, takie jak pracownik bez kasku i kamizelki lub zapalony papieros, stwarzający zagrożenie pożarowe.

– Nowoczesne systemy analizy obrazu wykorzystujące klasyfikatory obiektu oraz wspierane przez AI to doskonały sposób na podniesienie skuteczności ochrony obiektów na różnych płaszczyznach – podkreśla Michał Kalinowski, Dyrektor Działu Handlowego w Seris Konsalnet.
– Nowoczesna kamera może nie tylko rejestrować ruch, ale też od razu klasyfikować obiekty, np. ocenić, czy jest to człowiek, pojazd osobowy, ciężarowy, rower itd. Co więcej, możemy zaprogramować algorytm tak, by reagował na ruch tylko w konkretnych obszarach lub dopiero wtedy, gdy ktoś przebywa w wyznaczonej strefie przez uprzednio określony czas, co czyni rozwiązanie jeszcze bardziej elastycznym – dodaje ekspert.

Funkcje takie jak wykrywanie i śledzenie obiektów, odczytywanie tablic rejestracyjnych, rozpoznawanie biometryczne, w tym analiza twarzy, tęczówki oka, czy cech behawioralnych to tylko wierzchołek możliwości sztucznej inteligencji w branży security. Potężnym narzędziem poprawiającym skuteczność usług w branży bezpieczeństwa mogą być też roboty oparte o sztuczną inteligencję.
To zaawansowane maszyny, niekiedy przypominające czworonożne zwierzę lub małe pojazdy samobieżne, wyposażone w algorytmy uczenia maszynowego, wizję komputerową i czujniki, które umożliwiają im autonomiczne patrolowanie, wykrywanie zagrożeń i reagowanie na naruszenia bezpieczeństwa w czasie rzeczywistym.

Drony zastępują ludzi przy ochronie obiektów o dużej powierzchni

REKLAMA

Wśród bezzałogowych narzędzi wykorzystywanych przez firmy ochroniarskie coraz częściej spotyka się także bezzałogowe statki powietrzne.
Sterowane przez człowieka drony zapewniają możliwość obserwacji lotniczej w czasie rzeczywistym, wykrywania i śledzenia intruzów, gromadzenia kluczowych informacji np. dotyczących ruchu w monitorowanym obiekcie, badania incydentów strzeleckich i oceny potencjalnych zagrożeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Chronione obszary są niekiedy bardzo rozległe. Przy dużej powierzchni konieczne jest zaangażowanie większej liczby ochroniarzy, co może być wyzwaniem szczególnie w dobie rosnących kosztów pracy ludzkiej. Drony to jeden ze sposobów na ograniczenie tych kosztów, przy jednoczesnym podniesieniu skuteczności działań ochronny – wyjaśnia Michał Kalinowski z Seris Konsalnet.
– W przypadku misji patrolowej z wykorzystaniem drona, zadania związane z nadzorem dużych obszarów mogą być realizowane znacznie szybciej i skuteczniej niż poprzez fizyczne obchody pracownika ochrony. Dron jest w stanie wcześniej wykryć sytuacje alarmowe wymagające działań prewencyjnych lub interwencyjnych w porównaniu z pracownikiem wykonującym obchód. Dotyczy to szczególnie trudno dostępnych terenów oraz warunków słabego oświetlenia, w których zdolność ludzkiego oka jest ograniczona. Drony, wyposażone w technologie takie jak kamery termowizyjne lub noktowizyjne, zapewniają większą skuteczność monitorowania w takich warunkach – dodaje ekspert.

W firmach ochroniarskich będzie coraz mniej pracy dla ludzi, ale biegli w IT o pracę martwić się nie muszą

Wdrażanie nowoczesnych narzędzi takich jak drony, roboty czy systemy AI, wiąże się z istotnymi zmianami branżowymi. W miarę wzrostu popularności tych narzędzi, będzie rosła też konieczność transferu kompetencji pracowników ochrony.

Wciąż poszukiwani będą pracownicy ze stosownymi uprawnieniami i kwalifikacjami, w tym tacy, którzy potrafią posługiwać się nowoczesnymi narzędziami i są nastawieni na rozwój w tym obszarze.
W przypadku osób programujących systemy kamer AI czy sterujących zaawansowanymi maszynami, istotne są kompetencje cyfrowe, takie jak umiejętność programowania, podstawy inżynierii i automatyki oraz zdolność do pracy z danymi.

Ostatnim trendem, który w najbliższym czasie mocno będzie kształtować zmiany w branży ochrony, jest bezpieczeństwo danych cyfrowych

Cyfrowa rewolucja ma bowiem dwa oblicza: technologiczny postęp i niemal nieograniczone możliwości są dobre, ale dotyczą wszystkich, co oznacza, że mogą z nich korzystać także złodzieje i hakerzy. Jak podał minister cyfryzacji, w 2024 roku do połowy października zidentyfikowano w naszym kraju ponad 80 tysięcy incydentów związanych z cyberatakami.
W dobie zaawansowanej cyfrowej rewolucji zapewnienie poufności to podstawa. Dane przetwarzane przez systemy komputerowe są bardzo wrażliwe (może to być np. zapis obrazu albo poufne informacje dotyczące rozmieszczenia budynków) i muszą pozostać bezpieczne. Dlatego przed wdrażaniem rozwiązań informatycznych firmy ochroniarskie opracowują zabezpieczenia, które uniemożliwiają wyciek danych w niepowołane ręce.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA