REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy stosować podwyższone stawki amortyzacyjne

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy dokonują amortyzacji środków trwałych przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych wynikających z ustawy. W określonych przypadkach podatnicy mogą jednak podwyższać ustawowe stawki.

REKLAMA

Nie wszystkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów można wpisać bezpośrednio do kosztów podatkowych. Kosztów zakupu lub wytworzenia środka trwałego we własnym zakresie co do zasady nie można zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli jego wartość przekracza 3,5 tys. zł. W tym wypadku zastosowanie będzie miała amortyzacja, czyli stopniowe zaliczanie do kosztów poniesionego wydatku. Rozłożenie kosztów zakupu lub wytworzenia środka trwałego nastąpi zatem w dłuższym okresie. Podatnik będzie mógł zaliczyć do kosztów odpisy amortyzacyjne wynikające z utraty wartości środka trwałego.

REKLAMA

Szczegółowe zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych określone zostały w art. 22a-22o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Metod amortyzacji jest kilka: metoda liniowa, degresywna, amortyzacja przyspieszona oraz metoda indywidualnych stawek amortyzacyjnych. Warunkiem dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest prowadzenie ewidencji środków trwałych. Podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych w równych ratach co miesiąc albo w równych ratach co kwartał albo jednorazowo na koniec roku podatkowego. W zależności od przyjętej metody amortyzacji podatnik może wpływać na kształtowanie wysokości kosztów w celu zmniejszenia obciążeń podatkowych. W ramach ustawowo określonych granic może także zwiększać wysokość odpisów amortyzacyjnych w zależności od sposobu eksploatacji środka trwałego.

Maksymalne stawki

Na podstawie art. 22a ustawy o PIT, amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

• budowle, budynki, lokale będące odrębną własnością,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• maszyny, urządzenia i środki transportu oraz

• inne przedmioty.

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu, zwane środkami trwałymi. Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych generalnie dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych stanowiącym załącznik do ustawy o PIT. W określonych przypadkach możliwe jest jednak zastosowanie wyższej stawki niż wynikająca z wykazu. Podwyższenie stawki amortyzacyjnej polega na przemnożeniu stawki amortyzacyjnej podanej w wykazie przez przyjęty przez podatnika współczynnik nie wyższy od maksymalnego.

Budynki i budowle

REKLAMA

Stawki amortyzacyjne mogą być podwyższane dla budynków i budowli używanych w warunkach pogorszonych, przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,2, a także dla budynków i budowli używanych w warunkach złych - przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,4.

Za pogorszone warunki używania budynków lub budowli uważa się używanie tych środków trwałych pod ciągłym działaniem wody, par wodnych, znacznych drgań, nagłych zmian temperatury, a także innych czynników powodujących przyspieszenie zużycia obiektu. Z kolei za złe warunki używania budynków i budowli uważa się używanie tych środków trwałych pod wpływem niszczących środków chemicznych, a zwłaszcza gdy służą one produkcji, wytwarzaniu lub przechowywaniu żrących środków chemicznych. Dotyczy to także przypadków silnego działania na budynek lub budowlę niszczących środków chemicznych rozproszonych w atmosferze, wodzie lub wydzielających się w postaci oparów, których źródłem są inne obiekty znajdujące się w pobliżu.

Intensywne zużycie

Podwyższona stawka amortyzacyjna będzie miała zastosowanie również do maszyn, urządzeń i środków transportu (z wyjątkiem morskiego taboru pływającego) używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej. W tym wypadku stosuje się współczynniki nie wyższe niż 1,4. Przez maszyny, urządzenia i środki transportu wymagające szczególnej sprawności technicznej należy rozumieć te obiekty, które używane są w pracy na trzy zmiany, mimo że nie działają ze swej istoty w ruchu ciągłym, używane w warunkach terenowych, w warunkach leśnych, pod ziemią lub innych wskazujących na bardziej intensywne zużycie.

Na tym lista środków trwałych, od których można dokonywać podwyższonych odpisów amortyzacyjnych, się nie kończy. Ustawodawca przewidział możliwość podwyższenia stawki amortyzacyjnej także dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), które są poddane szybkiemu postępowi technicznemu. Chodzi tu o maszyny, urządzenia i aparaturę, w których zastosowane są układy mikroprocesorowe lub systemy komputerowe, spełniające założone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki oraz pozostałą aparaturę naukowo-badawczą i doświadczalno-produkcyjną. Maksymalny współczynnik powodujący zwiększenie odpisów amortyzacyjnych w przypadku środków trwałych poddanych szybkiemu postępowi technicznemu wynosi 2,0.

Moment podwyższenia

W razie wystąpienia bądź ustania warunków uzasadniających podwyższenie stawek amortyzacyjnych, stawki te podlegają podwyższeniu lub obniżeniu od miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpiły okoliczności uzasadniające te zmiany. Podatnicy mogą natomiast podwyższać stawki dla środków trwałych poddanych szybkiemu postępowi technicznemu bądź zrezygnować z ich stosowania począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

WAŻNE

W przypadku podwyższenia stawek amortyzacyjnych podanych w Wykazie stawek amortyzacyjnych przy zastosowaniu współczynników określonych w ustawie dla poszczególnych środków trwałych należy stosować jeden wybrany współczynnik, przez który mnoży się stawkę amortyzacyjną właściwą dla danego środka trwałego, przyjętą z Wykazu stawek amortyzacyjnych. Oznacza to, że podatnik wybiera współczynnik dla każdego środka trwałego odrębnie

PRZYKŁAD

AMORTYZACJA KOMPUTERA

Podatnik w 2007 roku zakupił i wprowadził do ewidencji środków trwałych komputer. Do końca ubiegłego roku zgodnie z ustawowym wykazem stosował 30-proc. stawkę amortyzacyjną, natomiast od początku 2008 r. zastosował podwyższoną stawkę amortyzacyjną odpowiednią dla środków trwałych poddanych szybkiemu postępowi technicznemu. Postępowanie podatnika jest prawidłowe. Komputer, zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych, zaliczany jest do grupy 4 - maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania. Podatnicy mogą podwyższać stawki amortyzacyjne podane w ustawowym wykazie m.in. dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4 KŚT poddanych szybkiemu postępowi technicznemu - przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 2,0. Komputer mógł być amortyzowany z zastosowaniem podwyższonej stawki amortyzacyjnej już w momencie wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych. W przypadku jednak, gdy podatnik nie skorzystał z tego uprawnienia, miał prawo podwyższyć stawkę amortyzacyjną od pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego.

MAKSYMALNE WSPÓŁCZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA ZWIĘKSZENIE ODPISÓW AMORTYZACYJNYCH

1,2 - dla budynków i budowli używanych w warunkach pogorszonych,

1,4 - dla budynków i budowli używanych w warunkach złych - dla maszyn, urządzeń i środków transportu, z wyjątkiem taboru pływającego, używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej,

2,0 - dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 KŚT, poddanych szybkiemu postępowi technicznemu.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 22i ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA