REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Branża handlu jest jedną z tych, w których wciąż jest najwięcej upadłości i prowadzonych postępowań restrukturyzacyjnych
Branża handlu jest jedną z tych, w których wciąż jest najwięcej upadłości i prowadzonych postępowań restrukturyzacyjnych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

2024 rok przyniósł kolejny wzrost liczby upadłości polskich firm. Zgodnie z najnowszą analizą MGBI, sądy w 2024 roku ogłosiły 436 postanowień o upadłości przedsiębiorstw. To o ponad 10% więcej niż w 2023 roku i niemal 30% więcej niż w 2022 roku. Z trudnymi warunkami rynkowymi najczęściej nie radziły sobie firmy z branży przemysłowej, budowlanej i handlowej.

REKLAMA

Firmom trudno jest utrzymać się na rynku, podobnie jak w okresie pandemii Covid

REKLAMA

Ponadto, po rekordowym wzroście liczby otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych w 2023 roku, w 2024 odnotowano kolejny wzrost. Świadczy to o rosnącym zainteresowaniu przedsiębiorców tą metodą ratowania biznesu i przeciwdziałania niewypłacalności.

Od pandemicznego 2020 roku, kiedy liczba firm kończących działalność wynosiła 547, liczba ogłoszonych upadłości nie przekroczyła 400. W kolejnych latach ich liczba kształtowała się następująco: 399 w 2021 roku, 339 w 2022 roku i 394 w 2023 roku. Wzrost w 2024 roku, do 436 upadłości, zbliżył się jednak do wartości z 2020 roku, czyniąc miniony rok wyjątkowo trudnym dla polskiego biznesu.

Dlaczego firmy popadają w kłopoty i ogłaszają upadłość

Jak podkreśla Sylwia Szerenos, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny w Continuum Restrukturyzacje sp. z o.o., trudno jest oczywiście porównywać 2024 rok z 2020, gdy za sprawą pandemii mieliśmy do czynienia z lawiną upadłości. Niemniej, zeszłoroczny bilans jest wyjątkowo wysoki.

Nie był to jednak zaskakujący wynik, biorąc pod uwagę liczbę przedsiębiorców, z którymi rozmawialiśmy o restrukturyzacji w ubiegłym roku. Lista tzw. czynników zagrożenia była sukcesywnie uzupełniana o kolejne pozycje – mówi ekspertka i wymienia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

– Malejący popyt, rosnące koszty pracy. Warto podkreślić, iż w tym roku wyjątkowo dwukrotnie podnoszono próg minimalnego wynagrodzenia. Trudności w uzyskaniu zewnętrznego finansowania czy ceny energii, to wyzwania uniwersalne, na które wskazywali przedsiębiorcy ze wszystkich branż.

– Do tego dochodziły jeszcze zupełnie nowe trudności branżowe właściwe dla konkretnych gałęzi gospodarki, ze szczególnym wskazaniem na transport, budownictwo czy handel – tłumaczy Sylwia Szerenos.

Zainteresowanie restrukturyzacją przedsiębiorstw w 2024 roku utrzymało się na fali wznoszącej. Jeszcze w 2022 roku liczba otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych wynosiła 2200, po czym nastąpił ich dynamiczny przyrost.

W jego efekcie w 2023 roku odnotowano 4149 rozpoczętych restrukturyzacji, zaś w minionym roku 4457. Wzrost wyniósł więc tutaj 7% r/r.

Upadające firmy: jakie branże najbardziej zagrożone

Analiza listy firm, wobec których upadłość ogłoszono w minionym roku, pozwala zidentyfikować trzy dominujące branże. Najwięcej przedsiębiorstw, które zakończyły swoją działalność funkcjonowało w sektorze przetwórstwo przemysłowe (106 upadłości).

Na drugim miejscu znalazł się handel hurtowy i detaliczny (94) zaś ostatnią najbardziej doświadczoną przez trudności i wyzwania rynku branżą było budownictwo (61).

– Statystyka ta w dużym stopniu koresponduje z prowadzonymi przez nas w ubiegłym roku procesami restrukturyzacyjnymi. Warto wspomnieć jeszcze o tym, że na czwartym miejscu zestawienia MGBI pod względem liczby upadłości znalazła się branża transportowa– dodaje Sylwia Szerenos.
Jeśli chodzi zaś o firmy, wobec których rozpoczęto postępowanie restrukturyzacyjne w minionym roku to mamy do czynienia z pewnym przetasowaniem względem statystyki upadłości. Na czoło wysuwa się wówczas branża handlowa (941 rozpoczętych restrukturyzacji), jako druga sklasyfikowana została branża budowlana (688) zaś trzeci pod względem liczby uruchomionych restrukturyzacji był sektor przetwórstwa przemysłowego (646).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

REKLAMA

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

REKLAMA

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

REKLAMA