Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek
REKLAMA
REKLAMA
- Podatek od nieruchomości w kosztach firmy: dla jakich przedsiębiorstw to szczególnie duże obciążenie
- Samorządy powinny wspierać lokalny przemysł, zwłaszcza z kluczowych dla regionu sektorów
W ostatnich dniach zarówno w Szczecinie jak i w Koszalinie przedsiębiorcy apelują do władz samorządowych o szerszej dyskusji na temat podatku od nieruchomości. Jest to danina, która rocznie w niektórych firmach sięga nawet setek tysięcy złotych.
REKLAMA
Podatek od nieruchomości w kosztach firmy: dla jakich przedsiębiorstw to szczególnie duże obciążenie
REKLAMA
Największe kwoty podatku płaci oczywiście przemysł i logistyka magazynowa, czyli przedsiębiorstwa terytorialnie zajmujące najszerszą powierzchnię.
Jak podkreśla Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, zdecydowana większość tematów związanych z daninami i możliwościami wspierania przedsiębiorców leży w gestii instytucji zależnych od władz centralnych. Samorząd może skupiać się na integrowaniu przedsiębiorców, budowaniu sprzyjającego otoczenia gospodarczego, na ściąganiu inwestorów.
– Jeden z nielicznych podatków zależny od samorządu to podatek od nieruchomości. Z niepokojem zauważamy, że samorządy korzystają z widełek wyznaczonych ustawowo i ustalają najwyższy z możliwych podatków dla przedsiębiorców – skarży się Hanna Mojsiuk.
– Taka sytuacja ma miejsce w Koszalinie. Jako Północna Izba Gospodarcza bardzo cenimy sobie współpracę z przedsiębiorcami, ale jednocześnie uważamy, że wszelkie programy wsparcia i aktywizacji przedsiębiorców powinny być oparte na zmniejszaniu obciążeń podatkowych –dodaje prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
Prezes Mojsiuk dodaje jednocześnie, że sprawa dotyczy zarówno Koszalina jak i Szczecina. Północna Izba Gospodarcza solidaryzuje się także z postulatami Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego, który oczekuje większego wspierania gospodarki morskiej w Szczecinie.
Zachodniopomorski Klaster Morski podczas jednej z komisji szczecińskiej rady miasta wyartykułował oczekiwania związane z obniżeniem podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców działających na terenie stoczniowych.
Klaster zrzesza ponad 100 firm, ale wiadomo, że liczna przedsiębiorstw zajmujących się offshore, przemysłem i gospodarką morską jest znacznie większa. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie popiera apel klastra, a jednocześnie zachęca, by samorządy aktywniej włączały się we wspieranie przedsiębiorców poprzez np. obniżanie danin na które samorządy mają wpływ. Jedną z takich jest właśnie podatek od nieruchomości.
Samorządy powinny wspierać lokalny przemysł, zwłaszcza z kluczowych dla regionu sektorów
– Szczecin jest miastem morskim. Nie możemy więc uciekać od wspierania sektorów gospodarki budujących morski wymiar miasta – wskazuje Hanna Mojsiuk.
Sytuacja wielu firm jest trudna, a wysokie opłaty wynikające m.in. z tytułu podatku od nieruchomości bardzo często rzutują na całość zysku wypracowywanego przez firmy.
– Sektor TSL, przemysł, offshore czy firmy działające na terenie Stoczni Szczecińskiej Wulkan lub portu powinny być wspierane przez samorząd, dlatego dyskusja o zmianie stawek podatku od nieruchomości jest zasadna – podkreśla Hanna Mojsiuk.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.