reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Skutki wypowiedzenia udziału przez wierzyciela osobistego wspólnika

Skutki wypowiedzenia udziału przez wierzyciela osobistego wspólnika

Majątek wspólny wspólników spółki cywilnej jest objęty w szczególny sposób ukształtowaną ochroną. Jednak ze względu na to, że nie jest on majątkiem odrębnego podmiotu prawa, nie można go całkowicie wyłączyć z zasięgu roszczeń wierzyciela wspólnika.


Wspólny majątek wspólników spółki cywilnej ma charakter wspólności łącznej. Cechami tej wspólności są: brak oznaczenia wysokości udziałów wspólników oraz niepodzielność majątku. Każdy wspólnik jest wyposażony w równe prawa do całego majątku. Wspólnicy mogą razem korzystać z tego majątku i tylko we wspólnym celu gospodarczym, dla realizacji którego umowa spółki została zawiązana. Wspólnik nie może zatem rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku, tj. wspólnik nie może tego udziału np. sprzedać, podarować (art. 863 par. 1 k.c.). W czasie trwania spółki wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku wspólników (art. 863 par. 2 k.c.). Podział taki nastąpi z chwilą rozwiązania spółki (art. 875 k.c.). Określenie wielkości udziału oraz ustanie niepodzielności majątku stanie się możliwe z momentem wystąpienia wspólnika ze spółki, a w odniesieniu do wszystkich wspólników - z momentem rozwiązania stosunku spółki.

Wierzycielem osobistym wspólnika jest osoba mająca wierzytelność w odniesieniu do określonego wspólnika spółki cywilnej powstałą poza zakresem działalności spółki. Źródłem tej wierzytelności może być zobowiązanie zaciągnięte przez wspólnika osobiście albo przez osobę trzecią, za którą wspólnik poręczył. Zobowiązania mogą powstać w wyniku takich zdarzeń prawnych jak np. umowa, czyn niedozwolony, akt administracyjny. Za zobowiązania osobiste wspólnik odpowiada najpierw majątkiem osobistym.

Konsekwencją przyjęcia konstrukcji wspólności łącznej w spółce cywilnej jest niemożność zaspokojenia się przez wierzyciela osobistego wspólnika z jego udziału we wspólnym majątku wspólników ani z udziału w poszczególnych składnikach tego majątku (art. 863 par. 3 k.c.). Wierzyciel wspólnika może natomiast domagać się zaspokojenia swojej wierzytelności z chwilą rozwiązania spółki. Może on też na podstawie art. 870 k.c. wypowiedzieć udział wspólnika w spółce.

Skorzystanie przez wierzyciela osobistego z prawa wypowiedzenia udziału wspólnika jest obwarowane spełnieniem przesłanek określonych w art. 870 k.c. Jedną z przesłanek skorzystania przez wierzyciela z tego prawa jest uzyskanie zajęcia praw przysługujących wspólnikowi na wypadek wystąpienia ze spółki lub jej rozwiązania (tj. prawa do udziału we wspólnym majątku wspólników i prawa do udziału w zysku) w toku prowadzonej przeciwko temu wspólnikowi egzekucji. Zajęcie tych praw dokonane jest z chwilą powiadomienia wspólnika - dłużnika o zajęciu. O zajęciu komornik powiadomi pozostałych wspólników, jeżeli ich adresy zostaną podane komornikowi przez którąkolwiek ze stron (art. 9112 par. 1 k.p.c.). Zgodnie z art. 9112 par. 2 k.p.c. pozostali wspólnicy w terminie dwóch tygodni od dnia zajęcia są obowiązani przedstawić komornikowi wykaz przedmiotów, wierzytelności i praw, które przypadną dłużnikowi na wypadek wystąpienia ze spółki lub jej rozwiązania. Jeżeli wspólnicy nie wywiążą się z powyższego obowiązku, komornik wymierzy im grzywnę w wysokości do 500 złotych, która może być powtórzona, jeśli - pomimo jej nałożenia - wspólnicy nadal uchylają się od wykonania tego obowiązku. Niezależnie od sankcji w postaci grzywny wspólnicy, w razie naruszenia obowiązków wynikających z zajęcia albo złożenia oświadczenia niezgodnie z prawdą, odpowiadają za szkodę wyrządzoną przez to wierzycielowi.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama