REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki wypowiedzenia udziału przez wierzyciela osobistego wspólnika

Julia Semena
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Majątek wspólny wspólników spółki cywilnej jest objęty w szczególny sposób ukształtowaną ochroną. Jednak ze względu na to, że nie jest on majątkiem odrębnego podmiotu prawa, nie można go całkowicie wyłączyć z zasięgu roszczeń wierzyciela wspólnika.

Wspólny majątek wspólników spółki cywilnej ma charakter wspólności łącznej. Cechami tej wspólności są: brak oznaczenia wysokości udziałów wspólników oraz niepodzielność majątku. Każdy wspólnik jest wyposażony w równe prawa do całego majątku. Wspólnicy mogą razem korzystać z tego majątku i tylko we wspólnym celu gospodarczym, dla realizacji którego umowa spółki została zawiązana. Wspólnik nie może zatem rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku, tj. wspólnik nie może tego udziału np. sprzedać, podarować (art. 863 par. 1 k.c.). W czasie trwania spółki wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku wspólników (art. 863 par. 2 k.c.). Podział taki nastąpi z chwilą rozwiązania spółki (art. 875 k.c.). Określenie wielkości udziału oraz ustanie niepodzielności majątku stanie się możliwe z momentem wystąpienia wspólnika ze spółki, a w odniesieniu do wszystkich wspólników - z momentem rozwiązania stosunku spółki.

REKLAMA

Wierzyciel osobisty

REKLAMA

Wierzycielem osobistym wspólnika jest osoba mająca wierzytelność w odniesieniu do określonego wspólnika spółki cywilnej powstałą poza zakresem działalności spółki. Źródłem tej wierzytelności może być zobowiązanie zaciągnięte przez wspólnika osobiście albo przez osobę trzecią, za którą wspólnik poręczył. Zobowiązania mogą powstać w wyniku takich zdarzeń prawnych jak np. umowa, czyn niedozwolony, akt administracyjny. Za zobowiązania osobiste wspólnik odpowiada najpierw majątkiem osobistym.

Konsekwencją przyjęcia konstrukcji wspólności łącznej w spółce cywilnej jest niemożność zaspokojenia się przez wierzyciela osobistego wspólnika z jego udziału we wspólnym majątku wspólników ani z udziału w poszczególnych składnikach tego majątku (art. 863 par. 3 k.c.). Wierzyciel wspólnika może natomiast domagać się zaspokojenia swojej wierzytelności z chwilą rozwiązania spółki. Może on też na podstawie art. 870 k.c. wypowiedzieć udział wspólnika w spółce.

Wypowiedzenie udziału

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Skorzystanie przez wierzyciela osobistego z prawa wypowiedzenia udziału wspólnika jest obwarowane spełnieniem przesłanek określonych w art. 870 k.c. Jedną z przesłanek skorzystania przez wierzyciela z tego prawa jest uzyskanie zajęcia praw przysługujących wspólnikowi na wypadek wystąpienia ze spółki lub jej rozwiązania (tj. prawa do udziału we wspólnym majątku wspólników i prawa do udziału w zysku) w toku prowadzonej przeciwko temu wspólnikowi egzekucji. Zajęcie tych praw dokonane jest z chwilą powiadomienia wspólnika - dłużnika o zajęciu. O zajęciu komornik powiadomi pozostałych wspólników, jeżeli ich adresy zostaną podane komornikowi przez którąkolwiek ze stron (art. 9112 par. 1 k.p.c.). Zgodnie z art. 9112 par. 2 k.p.c. pozostali wspólnicy w terminie dwóch tygodni od dnia zajęcia są obowiązani przedstawić komornikowi wykaz przedmiotów, wierzytelności i praw, które przypadną dłużnikowi na wypadek wystąpienia ze spółki lub jej rozwiązania. Jeżeli wspólnicy nie wywiążą się z powyższego obowiązku, komornik wymierzy im grzywnę w wysokości do 500 złotych, która może być powtórzona, jeśli - pomimo jej nałożenia - wspólnicy nadal uchylają się od wykonania tego obowiązku. Niezależnie od sankcji w postaci grzywny wspólnicy, w razie naruszenia obowiązków wynikających z zajęcia albo złożenia oświadczenia niezgodnie z prawdą, odpowiadają za szkodę wyrządzoną przez to wierzycielowi.

Kolejnym wymogiem, jaki ma być spełniony, aby wierzyciel mógł skorzystać z prawa do wypowiedzenia udziału, jest przeprowadzenie bezskutecznej egzekucji z ruchomości wspólnika w ciągu ostatnich sześciu miesięcy (chodzi o ruchomości wspólnika niewchodzące w skład wspólnego majątku wspólników). Ruchomościami są np. samochód, komputer. Przy czym bez znaczenia jest, czy egzekucję tę przeprowadzał wierzyciel wypowiadający udział wspólnika czy też jakikolwiek inny wierzyciel. Bez znaczenia jest także, czy istnieje możliwość zaspokojenia wierzyciela osobistego z innego niż ruchomości majątku wspólnika, np. ze stanowiących własność wspólnika nieruchomości; z przysługujących mu wierzytelności.

Forma wypowiedzenia

Wypowiedzenie udziału przez wierzyciela powinno być dokonane na piśmie i doręczone wszystkim pozostałym wspólnikom. Wierzyciel osobisty wspólnika może skorzystać z prawa do wypowiedzenia udziału wspólnika zarówno w przypadku, w którym spółka cywilna została zawarta na czas nieoznaczony, jak i oznaczony. Stosownie do art. 870 k.c. wierzyciel osobisty wspólnika może wypowiedzieć jego udział w spółce na trzy miesiące naprzód. Jeżeli umowa spółki przewiduje krótszy termin wypowiedzenia, wierzyciel może z tego terminu skorzystać.

Termin trzymiesięcznego wyprzedzenia został ustanowiony w celu umożliwienia pozostałym wspólnikom dostosowania działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej do zmiany w składzie wspólnego majątku, spowodowanej egzekucją roszczenia. Należy też dodać, że art. 870 k.c., określający zasady wypowiedzenia udziału przez wierzyciela osobistego wspólnika, nie zawiera zastrzeżenia co do tego, że wypowiedzenie udziału powinno nastąpić na trzy miesiące naprzód ze skutkiem na koniec roku obrachunkowego (takie ograniczenie zawiera art. 869 par. 1 k.c. regulujący kwestię wypowiedzenia udziału przez wspólnika). Z tego wynika, że wierzyciel może wypowiedzieć udział wspólnika w trakcie roku obrachunkowego.

Wypowiedzenie udziału przez wierzyciela osobistego wspólnika w spółce dwuosobowej spowoduje jej rozwiązanie.

PAMIĘTAJ!

• wypowiedzenia udziału wspólnika spółki cywilnej może dokonać tylko jego wierzyciel osobisty;

• wierzycielem osobistym jest osoba mająca wierzytelność w odniesieniu do określonego wspólnika powstałą poza zakresem działalności spółki;

• wypowiedzenie udziału może nastąpić tylko w przypadku uzyskania przez wierzyciela zajęcia praw przysługujących wspólnikowi na wypadek wystąpienia ze spółki lub jej rozwiązania i tylko w sytuacji przeprowadzenia w ciągu ostatnich sześciu miesięcy bezskutecznej egzekucji z ruchomości wspólnika, niezależnie od tego, kto przeprowadził tę egzekucję (ten, czy jakikolwiek inny wierzyciel).

JULIA SEMENA

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).

Ustawa z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA