REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak działa strefa Schengen

16 maja 2012 r. Komisja Europejska po raz pierwszy dokonała formalnej oceny funkcjonowania strefy Schengen. Ocena taka będzie odtąd przeprowadzana co dwa lata. Szacuje się, że ponad 400 milionów Europejczyków może obecnie swobodnie przemieszczać się w całej strefie Schengen. Każdego roku odbywają oni ponad 1,25 mld podróży.

Można przywrócić do pracy odwołanego prezesa spółki

Sąd Najwyższy uznał, że odwołany członek zarządu spółki, z którym rozwiązano umowę o pracę z naruszeniem prawa, może wystąpić z roszczeniem o przywrócenie do pracy, ale sąd powinien zasądzać takie roszczenie tylko w wyjątkowych wypadkach.

UOKiK chce wysokich kar dla menedżerów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów proponuje nową karę dla menedżerów w wysokości do 500 tys. euro za dopuszczenie do naruszenia zakazu nadużywania pozycji dominującej przez firmę lub zakazu porozumień ograniczających konkurencję.

Nowe druki ZUS dla przyznania i wypłaty zasiłków 2012/2013

ZUS wprowadził nowe druki dla przyznawania i wypłaty zasiłków. Zmiany to efekt rozporządzenia przygotowanego przez resort pracy. Dowiedz się jakie druki ZUS stanowią podstawę do ustalenia prawa do zasiłku.

REKLAMA

Podatki w Chinach

Raport „Inwestowanie w Chinach” przygotowany przez firmę KPMG omawia m.in. system podatkowy w Chinach. Zobaczmy jakie podatki muszą płacić przedsiębiorcy inwestujący w tym państwie.

Jak robić biznes w Chinach

Nie trzeba nikogo przekonywać, że Chiny są i będą atrakcyjnym miejscem inwestycji dla przedsiębiorców zagranicznych. Jednak zdaniem KPMG najbliższe lata (przynajmniej do 2015 roku) będą charakteryzowały się rosnącą złożonością prowadzenia działalności w Chinach z uwagi na stałą ewolucję środowiska biznesowego.

Biznes motoryzacyjny w Polsce – przed nami co najmniej 5 lat stabilnego rozwoju

Zdecydowana większość (blisko 60%) przedsiębiorców działających w branży motoryzacyjnej ocenia, że Polska przez okres najbliższych 5-10 lat będzie bardzo atrakcyjnym rynkiem do lokowania nowych inwestycji. Szczególnie ważnym czynnikiem przyciągającym inwestorów jest rynek pracy, cechujący się dostępnością wykwalifikowanej i efektywnej siły roboczej o wysokiej jakości usług oraz kadrą kierowniczą o wysokim potencjale rozwoju.

Dyrektywa obronna wymusiła nowelizację prawa zamówień publicznych

Rząd przyjął projekt ustawy zmieniający Prawo zamówień publicznych oraz ustawę o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Planowana nowelizacja jest następstwem implementacji dyrektywy obronnej.

REKLAMA

Składki ZUS przedsiębiorcy na etacie

Jeżeli łączysz własną działalność gospodarczą z pracą na etacie nie musisz płacić składek ZUS na ubezpieczenie społeczne, gdy z pracy uzyskujesz co najmniej minimalne wynagrodzenie. Obowiązkowe pozostanie tylko dla przedsiębiorcy regulowanie składki na ubezpieczenie zdrowotne niezależnie od tego, że składka ta jest płacona również od wynagrodzenia za pracę.

Skutki podatkowe wniesienia spółki z o.o. do spółki komandytowej

Kwestia wątpliwości co do powstania po stronie wspólników obowiązku podatkowego od dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych po wniesieniu przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej stała się przedmiotem jednej z ostatnich interpretacji indywidualnych wydanej 7 marca 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB1/415-1255/11/AK).

Druk RMUA 2012/2013 - wzór

Wzór druku RMUA 2012/2013. Publikujemy wzór druku RMUA na 2012/2013 rok udostępniony przez ZUS. Pobierz wzór druku RMUA 2012/2013.

Import zwolnił

Po okresie znacznego przyspieszenia spadła dynamika wzrostu importu. Eksport zwiększył się o 5,9 proc., a import o 3,3 w ujęciu rocznym - podał NBP.

UOKiK chce zwiększyć zainteresowanie przedsiębiorców programem łagodzenia kar

Założenia zmian w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów są już gotowe. Wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać swoje uwagi. Dokument dostępny jest na stronie internetowej www.uokik.gov.pl

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in.: świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, podejmowania działalności gospodarczej, ubezpieczenia społecznego i ubezpieczenia zdrowotnego osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, prewencji wypadkowej ZUS, korygowania dokumentów ubezpieczeniowych.

Czy możliwe jest przejście z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na pełną rachunkowość w trakcie roku kalendarzowego

Nasza firma zajmuje się szyciem ubrań na eksport. W związku z tym, że w marcu 2012 r. zawarliśmy długoterminowe znaczące kontrakty na dostawę naszych produktów do Niemiec, chcielibyśmy przejść z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe już w tym roku. Czy możliwe jest przejście na księgi rachunkowe w trakcie roku, zakładając oczywiście, że wszelkie dokumenty zaewidencjonowane byłyby wstecz, tj. od 1 stycznia 2012 r.?

Zatory płatnicze to duży problem dla firm

Ponad 60 proc. przedsiębiorców zrzeszonych w Business Centre Club uważa, że zatory płatnicze są dla nich dużym problemem w prowadzeniu działalności biznesowej - poinformowali przedstawiciele tej organizacji podczas debaty.

Ułatwienia w dochodzeniu należności między przedsiębiorcami - nowelizacja k.p.c.

W dniu 3 maja 2012 r. weszła w życie nowelizacja ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 233, poz. 1381), która wprowadziła szereg zmian w postępowaniu cywilnym. W niniejszej publikacji przedstawimy w naszej opinii najbardziej istotne zmiany wprowadzone przez nowelizację. Główna zmiana polega na likwidacji odrębnej procedury gospodarczej przewidzianej do prowadzenia sporów między przedsiębiorcami.

Kłamstwa w CV

Kłamstwo w CV? Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, do czego prowadzić może kłamstwo w CV i na rozmowie kwalifikacyjnej? Jaka jest różnica między nieprawdą a delikatnym „podrasowaniem” swojego życiorysu? Warto przyjrzeć się temu tematowi bliżej.

Firmy odpiszą 1 proc. dla szkół

Resort nauki i szkolnictwa wyższego proponuje, aby firmy miały możliwość odpisywania 1 proc. podatku na rzecz instytucji naukowych.

Dotacje unijne - prawidłowa klasyfikacja przedsiębiorstwa

Wraz ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej przedsiębiorcy mający siedzibę na terenie naszego kraju zyskali możliwość wykorzystania unijnych dofinansowań. Jednak ze względu na różnorodne warianty otrzymania pomocy ważne jest prawidłowe sklasyfikowanie swojego przedsiębiorstwa.

Upadłość z możliwością zawarcia układu czy upadłość likwidacyjna

Brak płynności finansowej w obrocie gospodarczym może doprowadzić do wszczęcia postępowania upadłościowego. Nie zawsze jednak majątek dłużnika jest likwidowany,  bowiem czasami istnieje możliwość zawarcia układu.

Nowe zasady informowania ubezpieczonych o opłaconych za nich składkach

ZUS przypomina o zmianach, które zaszły w 2011 r. w zakresie informowania ubezpieczonych przez ich płatników o składkach, które zostały za nich rozliczone w imiennych raportach miesięcznych. ZUS przygotował szablon, z którego płatnicy będą mogli skorzystać w celu przekazania rocznej informacji dla ubezpieczonych. Pierwsza taka informacja musi zostać przekazana w terminie do 28 lutego 2013 r.

19 proc. firm przewiduje poprawę koniunktury gospodarczej

Od listopada 2011 r. do kwietnia br. wśród przedsiębiorstw zatrudniających ponad 10 osób - z 11 do 19 wzrósł odsetek spodziewających się poprawy koniunktury. Jednocześnie z 28 do 15 proc zmniejszył się w tym gronie odsetek firm obawiających się recesji - podaje Randstad.

Jaką metodę amortyzacji wybrać z korzyścią dla firmy

Jeżeli jesteś rozpoczynającym działalność przedsiębiorcą i planujesz inwestycje firmowe możesz przyspieszyć rozliczenie kosztów w czasie stosując jednorazową amortyzację. Taka metoda, podobnie jak np. amortyzacja degresywna dla kontynuujących działalność, może nie być jednak korzystna, gdy firma nie przynosi wystarczających przychodów i planuje w najbliższym okresie wesprzeć się kredytem.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia

Udzielenia zabezpieczenia może domagać się każda strona lub uczestnik postępowania. Wniosek zainteresowanej strony musi jednak spełniać określone warunki.

Wyłączenie wspólnika od reprezentowania spółki jawnej

Wspólnicy spółki jawnej są uprawnieni do jej reprezentowania przy czynnościach sądowych, jak i pozasądowych. Umowa spółki może jednak stanowić pewne ograniczenia.

Ustanowienie użytkowania na udziale w spółce z o.o.

Kodeks spółek handlowych dopuszcza możliwość ustanowienia na udziale w spółce z o.o. ograniczonych praw rzeczowych. Wspólnik może ustanowić użytkowanie na swoim udziale w spółce.

Odszkodowanie dla spółki od członka zarządu

Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują odpowiedzialność odszkodowawczą członków organów spółek względem samej spółki. Muszą jednak być spełnione określone przesłanki.

Wyłączenie udziałowca ze spółki z o.o.

Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują możliwość wyłączenia udziałowca ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jak długo ważny jest odpis KRS?

Uczestnictwo w obrocie prawnym z udziałem spółek wymaga od nas posiadania aktualnego odpisu spółki z Krajowego Rejestru Sądowego. Często może pojawić się pytanie o to, jak długo taki odpis pozostaje ważny.

Odpowiedzialność komandytariusza za zobowiązania spółki

Komandytariusz ponosi odpowiedzialność jedynie do wysokości oznaczonej sumy komandytowej. Nie oznacza to jednak, że nie można prowadzić egzekucji z majątku komandytariusza.

Uprawnienia komandytariusza w spółce komandytowej

Spółka komandytowa jest spółką osobą, w której jeden co najmniej jeden wspólnik odpowiada całym swoim majątkiem, a co najmniej jeden wspólnik do oznaczonej z góry sumy.

Reprezentowanie spółki jawnej

Spółka jawna, jako spółka osoba, nie posiada organów, które reprezentowałyby ją na zewnątrz. Jest to uprawnienie wszystkich wspólników.

Kredyt i polisa

Banki i firmy ubezpieczeniowe chętnie współpracują i łączą usługi. Zakup ubezpieczenia za pośrednictwem banku na stałe wpisał się do ofert bankowych. Dotyczy to przede wszystkim usług ubezpieczenia kredytów.

Spłać kredyt hipoteczny, zaoszczędź 10 000 zł

Spłacasz kredyt hipoteczny? Zmniejsz obciążenie swojej kieszeni nawet o 10 000 zł. Eksperci podpowiadają jak zaoszczędzić spłacając kredyt hipoteczny.

Lojalność wobec banku się nie opłaca

Banki starają się przyzwyczaić klientów do swojej oferty. Cashback, niższe opłaty lub podniesione oprocentowanie to jedynie niektóre sposoby na zachęcenie do kontynuowania współpracy. Korzystniejsze warunki dostają jednak nowi klienci.

0% prowizji? Może być drogo

Bank oferuje ci kredyt lub pożyczkę w promocji? Uważaj. Takie usługi mogą być droższe niż standardowe.

Masz kredyt o zmiennej stopie? Pilnuj oprocentowania

Przed skorzystaniem z oferty pożyczki lub kredytu dokładnie zapoznaj się z ofertą. Koszty comiesięcznych rat mogą cię zaskoczyć. Dotyczy to w szczególności kredytów o zmiennej stopie oprocentowania.

Produkty ustrukturyzowane – można na nich zarobić?

Wysokie zyski? Jest na to sposób - produkty ustrukturyzowane. Jest tylko jeden szkopuł. Wysokie ryzyko.

Ile musisz zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Zastanawiasz się ile musisz zarabiać, żeby było cię stać na kredyt hipoteczny? Eksperci podpowiadają jakie musisz mieć zarobki, żeby dostać od banku 3,5 mln złotych.

IKE czy IKZE – co wybrać, żeby oszczędzać na emeryturę?

Zastanawiasz się nad tym, aby podnieść swoją emeryturę? Oszczędzaj na IKE lub IKZE. Które z tych rozwiązań bardziej się opłaca?

Jak zwiększyć emeryturę?

Możliwości oszczędzania i gromadzenia środków na dodatkową emeryturę jest wiele. Jak oszczędzać korzystając z II filara?

Kontroluj budżet we współpracy z bankiem

Skuteczna kontrola wydatków to jeden z podstawowych warunków czuwania na budżetem. Dowiedz się w jaki sposób kontrolować budżet z wykorzystaniem aplikacji udostępnianych przez banki.

Koniec z podwójnymi karami za niepłacenie składek ZUS

Nie będzie już można karać dwa razy tej samej osoby za niepłacenie w terminie i we właściwej wysokości składek do ZUS - przewiduje nowelizacja przepisów, którą bez poprawek, jednogłośnie poparł Senat. Zmiana wynika z wyroku TK.

Czy można zmusić pracownika do pracy w godzinach nadliczbowych

Pracownik nie może odmówić świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych nawet w sytuacji, gdy praca spowoduje przekroczenie limitów minimalnego dobowego odpoczynku. Odmowa może zostać zakwalifikowana jako naruszenie obowiązków pracowniczych.

Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych a dofinansowanie do wynagrodzeń tych pracowników

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypomina, że miesięczne dofinansowanie nie przysługuje pracodawcy zatrudniającemu co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i nieosiągającemu wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%.

Klauzule umowne kontra bank

Zawierając umowę z kontrahentem, przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę na klauzule umowne, które mogą mieć wpływ na finansowanie tej umowy przez bank. Może się bowiem okazać, że na przeszkodzie do otrzymania finansowania albo otrzymania go na korzystnych warunkach stoi treść umowy handlowej.

Audiowizualne usługi medialne – dyrektywa UE

Komisja Europejska sprawdziła jak funkcjonuje Dyrektywa 2010/13/EU o audiowizualnych usługach medialnych. 7 maja 2012 r. ukazało się sprawozdanie Komisji w tej kwestii. Dyrektywa ta umożliwia swobodny obieg treści audiowizualnych i służy osiągnięciu ważnych celów leżących w interesie publicznym poprzez zakaz nawoływania do nienawiści, ochronę małoletnich przed szkodliwymi dla nich treściami oraz promowanie europejskich utworów audiowizualnych.

Opłaty drogowe w UE – czy dyskryminują zagranicznych kierowców?

Komisja Europejska ogłosiła 14 maja 2012 r. wytyczne, w których zwraca uwagę, że zgodnie z prawem UE systemy opłat drogowych nie powinny dyskryminować zagranicznych kierowców. Celem wytycznych jest pomoc państwom członkowskim, które rozważają wprowadzenie nowych systemów pobierania opłat drogowych za samochody prywatne.

Gospodarka UE 2012 – 2013 – PKB, inflacja, bezrobocie

Komisja Europejska szacuje, że gospodarka UE znajduje się obecnie w fazie umiarkowanej recesji. Świadczy o tym spadek produkcji zanotowany pod koniec 2011 r. Jednak zdaniem Komisji wraz ze spodziewanym przyspieszeniem tempa wzrostu gospodarczego w skali światowej, ożywienie gospodarcze powinno powoli nadejść począwszy od drugiej połowy 2012 roku.

REKLAMA