Kategorie

Ile musisz zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Pieniądze, dom
Pieniądze, dom
Fotolia
Zastanawiasz się ile musisz zarabiać, żeby było cię stać na kredyt hipoteczny? Eksperci podpowiadają jakie musisz mieć zarobki, żeby dostać od banku 3,5 mln złotych.

Większość Polaków mieszka w mieszkaniach. Znajdują się one w przedwojennych kamienicach, blokach z wielkiej płyty czy nowych „apartamentowcach”. Z zazdrością patrzymy na „pięknych, młodych i bogatych”, pokazujących swoje pięknie urządzone domy z wielkimi ogrodami. Nie powinno więc dziwić, że to właśnie dom jednorodzinny jest nieruchomością, w której najchętniej zamieszkałaby większość Polaków. Tak przynajmniej wynika z wyników badania przeprowadzonego przez Aegis Media. Duży dom położony poza centrum miasta to niebagatelny wydatek.

Sprawdźmy zatem, ile powinniśmy zarabiać żeby móc mieszkać w pobliżu „znanych i lubianych”, czyli – jak kto woli - celebrytów.

Przygotowując rankingi „najbardziej szczodrych” banków podajemy w założeniach m.in. wysokość miesięcznych dochodów. Tym razem postąpiliśmy inaczej. Banki, do których rozesłaliśmy ankiety poprosiliśmy o wyliczenie dochodów netto trzyosobowej rodziny chcącej wziąć kredyt na zakup domu jednorodzinnego o powierzchni 500 m. kw. Kredyt miał być udzielony w wysokości 100% LTV i spłacany w równych miesięcznych ratach w okresie 30 lat.

Najlepsze oferty kredytów hipotecznych – porównanie ponad 20 ofert, sprawdź!

Dochody, jakimi powinna „legitymować” się rodzina chcąca wziąć tak duży kredyt są, co tu ukrywać, wysokie i raczej trudne do osiągnięcia przez przeciętnych zjadaczy chleba. W bankach, które odpowiedziały na naszą ankietę rozpiętość wysokość miesięcznych dochodów netto wynosiła od 32 792 zł (Kredyt Bank) do 47 500 zł (Raiffeisen Bank Polska). Mniej więcej po środku stawki uplasował się PKO Bank Polski – w jego przypadku dochody netto muszę wynieść 39 900 zł.

Wymagana zdolność kredytowa dla kredytu hipotecznego w kwocie 3,5 mln PLN
Nazwa banku Wysokość wymaganych
miesięcznych dochodów netto (w PLN)
Uwagi
Kredyt Bank 32792,00 Obliczenia dokonane dla kredytu w wysokości 80% LTV
Bank Millennium 37135,00
ING Bank Śląski 37200,00 Obliczenia dokonane dla kredytu w wysokości 90% LTV (ING Bank Śląski nie udziela kredytów w wysokości 100% LTV)
PKO BP 39900,00
Bank Pekao 40400,00
BNP Paribas Bank Polska 43488,00 Obliczenia dokonane dla kredytu w wysokości 90% LTV (BNP Paribas nie udziela kredytów w wysokości 100% LTV)
Bank Zachodni WBK 46360,00
Raiffeisen Bank Polska 47500,00
Założenia: Wysokość dochodów netto, jakie powinna osiągać mieszkająca w Warszawie rodzina 2+1 (mąż - 29 lat, żona 30 lat) chcąca wziąć kredyt hipoteczny w wysokości 3,5 mln zł w wysokości 100% LTV (waluta: PLN, okres kredytowania 30 lat, spłata w miesięcznych ratach równych). Źródło:www.TotalMoney.pl oraz Banki, stan na dzień 23.04.2012.

Wbrew temu, co mogliby niektórzy sądzić, duże dochody osiągane przez wnioskodawcę nie są kluczem otwierającym mu szeroko drzwi do wysokiego kredytu. Dane zawarte w powyższej tabeli pokazują różne podejście banków do kwestii związanej z oceną ryzyka kredytowego – nawet w przypadku klientów osiągających – jak by nie patrzeć – wysokie dochody. Trzy z ośmiu banków nie udzieliły by kredytu w wysokości pozwalającej na sfinansowanie całości inwestycji. Dwa spośród nich – BNP Paribas i ING Bank Śląski – standardowo nie udzielają kredytów na 100% LTV i nie zrobiły wyjątku nawet dla naszych klientów.

Trzeci – Kredyt Bank – standardowo udzielający kredytów do 100% wartości nieruchomości, zaprezentował jeszcze inne podejście. W przypadku kredytu w tak wysokiej kwocie bank decyzja o przyznaniu i warunkach udzielenia kredytu podjęta zostałaby indywidualnie. Analizując wniosek kredytowy bank uwzględniłby profil i kondycję finansową Klienta, posiadany przez niego wkład własny, historię współpracy z bankiem. Nieruchomość będąca zabezpieczeniem kredytu poddana zostałaby zaś szczegółowej analizie stanu prawnego, technicznego oraz zbywalności nieruchomości. Decyzja o udzieleniu kredytu w wysokości 3,5 mln zł podjęta byłaby przez powołany do tego celu komitet, a sam kredyt udzielony zostałby z LTV na poziomie 80%.

Nawet osobom zarabiającym znacznie powyżej średniej nie jest łatwo uzyskać kredyt na zakup domu kosztującego ponad 3 mln zł. Takim klientom banki przyglądają się równie dokładnie jak zwykłym zjadaczom chleba. A nawet dokładniej – wszak z wysokiego konia boleśniej się spada, a duży dom, nawet w dobrej okolicy niełatwo sprzedać. Nie powinniśmy więc chyba zazdrościć wielkim tego świata…

Eksperci Totalmoney.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  17 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Gaz dla gospodarstw domowych droższy o 7,4% od 1 października

  Cena gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 października 2021 r. gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą za gaz więcej o 7,4 proc. PGNiG poinformowało w czwartek 16 września 2021 r., że Prezes URE zaakceptował wniosek o podwyżkę cen w taryfie. Zmiana będzie obowiązywać od października do końca 2021 roku. Stawki opłat abonamentowych oraz stawki za dystrybucję paliw gazowych pozostały bez zmian.

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.

  Nieważność decyzji administracyjnych - co się zmienia od 16 września 2021 r.

  Nieważność decyzji administracyjnych. Jeśli od decyzji administracyjnej minęło 30 lat nie wszczyna się postępowania w sprawie jej zakwestionowania - stanowią przepisy, które weszły w życie w czwartek 16 września 2021 r. Niezakończone postępowania ws. nieważności decyzji, wszczęte po 30 latach od ich ogłoszenia, zostają umorzone.

  Katowice. Kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont”

  Program „Mieszkanie za remont”. 50 lokali w różnych częściach Katowic znalazło się w tegorocznej edycji miejskiego programu "Mieszkanie za remont", umożliwiającego wynajęcie od miasta mieszkania na preferencyjnych warunkach w zamian za jego odnowienie.

  Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

  Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.

  Ford Kuga I 2.0 TDCI: Super Użytkowy Vóz

  Dobry SUV musi ładnie wyglądać, być przestronny i oferować poprawne osiągi połączone z niskim spalaniem. To wszystko oferuje Ford Kuga I.

  Toyota RAV4 Adventure: czarne akcenty i napęd 4x4 w standardzie

  Toyota RAV4 Adventure - japoński SUV doczekał się nowej wersji specjalnej. Auto wyróżniają czarne akcenty, srebrny dach i napęd AWD-i w standardzie.

  Większość studentów mieszka u rodziny lub znajomych

  Studenci na rynku nieruchomości. Rynek wynajmu nieruchomości zmienił się istotnie w czasie pandemii. Wzrosła liczba studentów mieszkających u rodziny lub znajomych i nieponoszących opłaty za najem – z poziomu 27% w 2020 r. do 52% w 2021 r. Jednocześnie, spadł odsetek wynajmujących nieruchomości (z 51% do 33%). Centrum AMRON, we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości i koordynatorami Programu Edukacyjnego „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”, opublikowało raport „Studenci na rynku nieruchomości 2021”. Jednocześnie zapowiedziano, że już w drugiej połowie września 2021 r. zostanie opublikowana kolejna edycja raportu „Portfel studenta” nt. sytuacji finansowej polskich studentów.

  UOKiK zaleca rozwagę przy kupnie nieruchomości na kredyt

  Kupno mieszkania na kredyt. Przy braniu długoletniego kredytu na kupno nieruchomości trzeba liczyć się z ryzykiem, że w tym czasie istotnie wyrosną raty, spadnie cena i wartość nieruchomości, a także nastąpią zmiany na rynku pracy powodujące obniżkę dochodów - przestrzega UOKiK.

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową - zmiany od 9 września

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową. W dniu 9 września 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, dzięki której wspólnoty mieszkaniowe będą mogły łatwiej nabywać grunty na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości budynkowych.

  W sektorze hotelowym nadal duża niepewność

  Działalność obiektów hotelowych. Mimo, iż sytuację branży nieco poprawiły wakacje, w sektorze hotelowym nadal widoczna jest duża niepewność. Branża, która jest jednym z segmentów najbardziej dotkniętych skutkami lockdownów, obawia się ponownego zamknięcia.

  Niedobór gruntów i drogie materiały budowlane zwiększają ceny mieszkań

  Wzrost cen materiałów budowlanych i kurcząca się podaż gruntów inwestycyjnych to obecnie dwie największe bolączki deweloperów mieszkaniowych. – Dziś widzimy na rynku takie sytuacje, że na niektórych inwestycjach generalny wykonawca schodzi z budowy, bo wie, że nie jest w stanie jej udźwignąć w cenie, na którą podpisał kontrakt. To oczywiście przekłada się później na inwestorów i na kupujących nieruchomości – mówi Przemysław Andrzejak, prezes Royal Sail Investment Group. Jak szacuje, średnia cena 1 mkw. mieszkania w Polsce jest dziś o około 1–1,5 tys. zł netto wyższa w stosunku do ubiegłego roku, a w przyszłym trzeba się spodziewać kolejnej, około 15-proc. podwyżki.

  GUS: w Polsce na koniec 2020 r. było ponad 15 mln mieszkań

  Zasoby mieszkaniowe. W Polsce według stanu na koniec 2020 r. odnotowano ponad 15 mln mieszkań (wzrost o 1,4 proc. w porównaniu do stanu na koniec 2019 r.), o łącznej powierzchni użytkowej 1 118,8 mln mkw., w których znajdowało się 57,4 mln izb – poinformował GUS.

  Wywołany pandemią boom mieszkaniowy trwa

  Ceny nieruchomości mieszkaniowych biją rekordy na całym świecie. W czerwcu 2021 roku został zanotowany wzrost cen nieruchomości średnio o 9,2 proc. w 55 krajach i regionach w ujęciu rok do roku – wynika z raportu kwartalnego Global House Price Index Q2 2021.

  Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - co warto wiedzieć?

  Ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Właśnie postanowiłeś, że złożysz wniosek o kredyt hipoteczny i zrealizujesz swoje marzenie o posiadaniu „czterech kątów” na własność. Jednak zanim bank przyzna Ci środki, powinieneś uzbroić się w wiedzę, która jest potrzebna przyszłemu kredytobiorcy. Wiesz już wszystko na temat parametrów oferty, która Cię zainteresowała, wiesz jakie czynnik wpływają na całkowity koszt kredytu, itp.? A co z ubezpieczeniem? Na jego temat istnieje wiele mitów.

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek. Czy to dobry pomysł?

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek - to nowy postulat kierowców. Tylko czy odebranie tej możliwości kierowcom TIR-ów to dobry pomysł?

  Toyota Avensis II: japoński dziadkowóz

  Stereotypowy emeryt wybiera Mercedesa. Właśnie. Stereotypowy. Starsi ludzie wbrew stereotypom równie chętnie sięgają po Toyotę.

  Strategia marketingowa przedsiębiorstwa rodzinnego - jak to zrobić?

  Strategia marketingowa przedsiębiorstwa rodzinnego. Jak wskazuje GUS - w Polsce mamy ponad 2 miliony firm rodzinnych. Generują ok. 8 milionów miejsc pracy, a ok. 60% z nich wysyła swoje produkty za granicę. Na rynku postrzegane mogą być przez pryzmat tradycji, stabilności, czy rzetelności. Czy na te aspekty warto jednak kłaść nacisk? W jaki sposób powinna być zbudowana strategia marketingowa przedsiębiorstwa rodzinnego?

  Rekord deweloperów - 250 tys. mieszkań w budowie

  Mieszkania w budowie. W lipcu 2021 roku w budowie pozostawało prawie 245 tys. mieszkań deweloperskich – wynika z szacunków HRE Investments opartych o dane GUS. To historyczny rekord. Najnowszy odczyt jest aż o 26% lepszy niż przed rokiem.

  W pandemii wzrosło zainteresowanie mieszkaniami na parterze

  Mieszkania na parterze. W pandemii stopień wyprzedania mieszkań na parterze wzrósł w Warszawie z 61,5 proc. we wrześniu 2020 r. do 83,8 proc. w lipcu 2021 roku - wynika z analizy serwisu tabelaofert.pl. Eksperci serwisu wskazują, że wzrost popytu na mieszkania na parterze, raczej utrzyma się w kolejnych miesiącach.

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022?

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022? No i tu chyba mamy dobrą informację dla kierowców...

  Polacy chcą mieszkać "inteligentnie"

  Inteligentny dom. Zaawansowane nowinki technologiczne nie są już fanaberią najbogatszych. Technologia nie tyle zmieniła rzeczywistość, co po prostu stała się nową rzeczywistością. Nic więc dziwnego, że zawitała ona również do branży deweloperskiej, a kupujący coraz chętniej wybierają te osiedla, na których nie brakuje rozwiązań smart.