REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatory płatnicze to duży problem dla firm

REKLAMA

Ponad 60 proc. przedsiębiorców zrzeszonych w Business Centre Club uważa, że zatory płatnicze są dla nich dużym problemem w prowadzeniu działalności biznesowej - poinformowali przedstawiciele tej organizacji podczas debaty.

REKLAMA

Przewodniczący Konwentu BCC Wojciech Warski, przedstawiając wynik ankiety "Zatory płatnicze z perspektywy przedsiębiorcy", przeprowadzonej wśród członków BCC powiedział, że Polska jest jednym z liderów Europy w zatorach płatniczych. "Trzy kraje w Europie przodują w różnych rankingach dotyczących przeterminowanych płatności. To jest Portugalia, Hiszpania i właśnie Polska. Co więcej, jest to przodowanie nie na zasadzie, że zaraz za plecami mamy wszystkich innych. Za nami jest długo długo nic, a dopiero potem cała reszta krajów Europy" - podkreślił.

REKLAMA

Z badania BCC, przeprowadzonego w maju br. wynika, że firmy w Polsce zwykle czekają ok. 90 dni na uregulowanie przeterminowanych płatności (59 proc. wskazań). Większość firm (59 proc.) wskazuje, że liczba przeterminowanych płatności zwiększyła się w 2011 r. o 20 proc., licząc rok do roku; 25 proc. firm oceniło, że wzrost liczby takich płatności wyniósł od 20 do 50 proc. Tylko 12 proc. firm uważa, że liczba ta się nie zmieniła.

Największymi dłużnikami są firmy o średniej wielkości (49 proc. odpowiedzi), małe (24 proc.) oraz duże (22 proc.).

Firmy biorące udział w ankiecie wskazały, że zatory płatnicze powodują, że trzeba ograniczać płace i zatrudnienie (42 proc. wskazań), podnosić ceny produktów (29 proc.) oraz zalegać z zobowiązaniami wobec Skarbu Państwa (29 proc.).

REKLAMA

Przewodniczący sejmowej Komisji Skarbu Państwa Adam Szejnfeld, który brał udział w debacie powiedział, że zatory płatnicze to bardzo ciekawe zjawisko, bo zdarzają się one zarówno w czasach koniunktury jak i dekoniunktury. "Skutek negatywny zawsze jednak jest taki sam (...) i dla przedsiębiorców i dla gospodarki, ale także dla samego państwa" - powiedział Szejnfeld.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodał, że brak wpływów z podatków do Skarbu Państwa, spowodowanych zatorami płatniczymi powinien być najważniejszym argumentem dla rządu, aby tę kwestię uregulować. "Zatory płatnicze wywołują rozszerzanie się szarej strefy, a ta jest gangreną, nowotworem każdej gospodarki. Im jest ona szersza, głębsza, tym gospodarka gorzej się rozwija i państwo wraz ze społeczeństwem na tym traci" - podkreślił.

Poseł mówił też, że rozwiązanie prawne problemu zatorów płatniczych służyłoby wszystkim: "przedsiębiorstwom małym, i przedsiębiorstwom dużym, budżetowi państwa i budżetom ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnych" - wymienił.

Sprawdź nowe zasady skutecznego dochodzenia należności od dłużników  >>

Dodał, że aby rozwiązać problem zatorów płatniczych, należy wdrożyć odpowiednie zachęty, m.in. podatkowe dla przedsiębiorców, aby wywiązywali się z płatności w terminie.

Szejnfeld powiedział, że ma już opracowane założenia projektu ustawy dotyczącej zatorów. "Jest kwestia dogrania, dogadania konkretnych szczegółów i wtedy można na bazie tych założeń napisać konkretny projekt ustawy" - zapewnił.

Założenia te przewidują m.in., że wierzyciel, któremu nie zapłacono za dostarczony towar bądź usługę, a wystawił fakturę, nie płaciłby podatku dochodowego do czasu otrzymania zapłaty. "Natomiast dłużnik nie miałby prawa zaliczać sobie wystawionej faktury do kosztów działalności gospodarczej i obniżać przez to należności podatkowej" - powiedział.

Ekspert prawny BCC z Kancelarii "Świeca i Wspólnicy" mec. Michał Jaskólski mówił podczas debaty, że inne kraje już od 50 lat próbują znaleźć sposób na wyeliminowanie zatorów płatniczych. "Niestety jednej recepty nie ma" - dodał.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA