Dyrektywa obronna wymusiła nowelizację prawa zamówień publicznych
REKLAMA
REKLAMA
Dyrektywa obronna dla przedsiębiorców
Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ma na celu zagwarantowanie przedsiębiorcom z Polski jak najszerszego udziału w zamówieniach z branży obronności i bezpieczeństwa, które są udzielane w Polsce. Nowe regulacje mają również zapewnić ochronę informacji wrażliwych.
REKLAMA
Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Urząd Zamówień Publicznych projekt ma na celu przede wszystkim:
1) prawidłową implementację przepisów dyrektywy obronnej, a tym samym wypełnienie przez Rzeczpospolitą Polską zobowiązania w tym zakresie wynikającego z Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
2) zapewnienie zgodności działań zamawiających z postanowieniami dyrektywy obronnej oraz z Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności mających na celu zapewnienie zgodności wydatkowania środków unijnych z prawem unijnym dotyczącym zamówień publicznych,
3) ochronę bezpieczeństwa państwa,
4) ochronę polskiego przemysłu obronnego i zapewnienie jego rozwoju,
5) racjonalizację wydatków publicznych w zakresie zakupów w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa,
6) zwiększenie przejrzystości w zakresie udzielania zamówień publicznych.
Polecamy: Przelicznik euro do zamówień publicznych 2012
Nowelizacja Prawa zamówień publicznych zakłada m.in. obowiązkowe publikowanie ogłoszeń o zamówieniach w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej albo Biuletynie Zamówień Publicznych.
Dyrektywa obronna to Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/81/WE z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania niektórych zamówień na roboty budowlane, dostawy i usługi przez instytucje lub podmioty zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa i zmieniająca dyrektywy 2004/17/WE i 2004/18/WE.
Polecamy: Progi unijne w zamówieniach publicznych 2012
Dyrektywa obronna znajduje zastosowanie do zamówień udzielanych w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, których przedmiotem są:
- dostawy wyposażenia wojskowego, w tym wszelkich jego części, komponentów lub podzespołów;
- dostawy newralgicznego wyposażenia, w tym wszelkich jego części, komponentów lub podzespołów;
- roboty budowlane, dostawy i usługi bezpośrednio związane z wymienionym wyposażeniem w przypadku wszelkich elementów związanych z jego okresem funkcjonowania;
- roboty budowlane i usługi do szczególnych celów wojskowych lub newralgiczne roboty budowlane lub usługi.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.