reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Pozostałe rejestry > Jak długo ważny jest odpis KRS?

Jak długo ważny jest odpis KRS?

Uczestnictwo w obrocie prawnym z udziałem spółek wymaga od nas posiadania aktualnego odpisu spółki z Krajowego Rejestru Sądowego. Często może pojawić się pytanie o to, jak długo taki odpis pozostaje ważny.

Wpis do KRS

Czas w jakim odpis z Krajowego Rejestru Sądowego pozostaje ważny stanowi ważki problem wielu uczestników życia gospodarczego o czym świadczą pytania uczestników naszego forum. „Jakiś czas temu podjąłem negocjacje handlowe ze spółką z o.o. Przy wymianie dokumentów, które miały stanowić podstawę do zawarcia umowy poprosiłem kontrahenta o przesłanie odpisu z KRS. W odpowiedzi dostałem odpis sprzed dwóch miesięcy. Czy na podstawie takiego odpisu mogę zawierać umowę? Czy odpis po takim czasie zachowuje ważność?”

Pytanie o czas w jakim odpis KRS pozostaje ważny należy poprzedzić dokładnym określeniem czym jest w ogóle wpis do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Wpis do KRS jest tak naprawdę odpowiednikiem dowodu osobistego osoby fizyczne. Zawierane są w nim wszelkie dane pozwalające zidentyfikować daną osobę prawną. Ponadto, co istotne z perspektywy obrotu gospodarczego, w rejestrze zawarte są reguły dotyczące reprezentacji spółki, jak również dane osób uprawnionych do tego.

Wpisanie do rejestru następuje na mocy orzeczenia sądu po przeprowadzeniu postępowania rejestrowego, które jest szczególnym trybem postępowania nieprocesowego określonego w kodeksie postępowania cywilnego (art. 6941 – 8 kodeksu postępowania cywilnego). Zmiana wszelkich informacji ujawnionych w rejestrze możliwe jest jedynie poprzez zmianę w rejestrze, również dokonywaną orzeczeniem sądu rejestrowego.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Ważność odpisu w KRS

Z tego punktu widzenia odpowiedź na pytanie o czas w jakim odpis pozostaje ważny nie usatysfakcjonuje nikogo. Żadne przepisy nie określają bowiem terminu ważności takiego odpisu. Nie ma regulacji, która przykładowo ustanawiałaby 7-dniowy termin ważności odpisu.

Tak naprawdę odpis KRS jest ważny do czasu, gdy do rejestru nie zostaną wprowadzone żadne zmiany. Równie dobrze odpis może być ważny przez rok, jak i przez miesiąc. W punktu widzenia bezpieczeństwa zaleca się, by kontrahenci zawierali umowy na podstawie odpisu możliwie najmłodszego.

Z punktu widzenia przedstawionego powyżej przykładu zaleca się, by nie korzystać z tak starego odpisu. Należy pamiętać, że od niedawna istnieje możliwość korzystania z elektronicznej bazy Krajowego Rejestru Sądowego.

Zobacz serwis: Spółki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama