| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Pozostałe rejestry > Czy fundacja może prowadzić działalność gospodarczą?

Czy fundacja może prowadzić działalność gospodarczą?

Fundacje są zakładane w celach niekomercyjnych, by realizować określone zadania o znaczeniu społecznym. Nie oznacza to jednak, że nie mogą prowadzić działalności gospodarczej pod pewnymi warunkami.

Fundacja jest osobą prawną o charakterze niezarobkowym, powołaną dla realizacji celów społecznych. Taka charakterystyka fundacji nie oznacza jednak, że nie może prowadzić ona działalności gospodarczej.

Wręcz przeciwnie – może. Jak zwykle istnieją jednak pewne „ale”. Po pierwsze fundacja prowadząca działalność gospodarczą musi spełniać pewne dodatkowe wymogi. Po drugie działalność gospodarcza musi mieć pewien odpowiedni zakres.

Zobacz: Formalności przy zakładaniu fundacji

Wymóg I: statut

Prowadzenie działalność gospodarczej stawia pewne wymogi przed statutem fundacji. Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 ustawy o fundacjach powinien w takiej sytuacji zawierać zapisy dotyczące prowadzenia działalności komercyjnej.

Określenie działalności gospodarczej w statucie ma tutaj kapitalne znaczenie, z uwagi chociażby na treść art. 11 ustawy. Zgodnie z jego treścią prowadzenie działalności gospodarczej przez fundację, która nie została przewidziana w statucie, wymaga jego uprzedniej zmiany. Zmiana taka podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego.

Wymóg II: majątek

Prowadzenie działalności gospodarczej stawia także pewne warunki w odniesieniu do majątku fundacji. Przepisy ustawy o fundacjach nakładają na fundatora (którym może być osoba fizyczna lub prawna) obowiązek wyposażenia fundacji w określony majątek.

Przepisy ustawy o fundacjach, za jednym wyjątkiem, nie precyzują jaki majątek powinien być przekazany fundacji na realizację jej celów. Stąd też nie ma tutaj wymogów co do jego minimalnego pułapu (patrz. postanowienie Sądu Najwyższego z 12 lutego 2002 r. – sygn. I CKN 1388/99).

Jedyny wyjątek dotyczy właśnie fundacji prowadzących też w ramach swojej aktywności, działalność gospodarczą. Zgodnie z art. 5 ust. 5 ustawy o fundacjach „jeżeli fundacja ma prowadzić działalność gospodarczą, wartość środków majątkowych fundacji przeznaczonych na działalność gospodarczą nie może być mniejsza niż 1000 złotych”. Powyższy przepisy oznacza konieczność wyodrębnienia z majątku fundacji (przeznaczonego na realizację jej celów) części, która posłuży finansowaniu działalności gospodarczej. Przy tym część ta nie może być mniejsza, niż 1 tys. zł.

Zobacz: Czym jest fundacja i jak jej szukać w KRS?

Wymóg III: zakres i rejestr

Możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez fundacje nie oznacza jednak, że działalność ta może być dowolna. Działalność ta pozostaje bowiem w nierozerwalnym związków z głównym celem istnienia fundacji, tj. w związku z realizacją celów społecznych, określonych statucie. Stąd też działalność gospodarcza powinna być prowadzona „w rozmiarach służących realizacji jej celów” (art. 5 ust. 5 ustawy).

Osobnym wymogiem w takiej sytuacji jest także konieczność wpisania takiej fundacji dodatkowo do rejestru przedsiębiorców (art. 50 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kru.pl

Najwyższej jakości usługi rejestracji domen, hosting, certyfikaty SSL oraz bezpieczna poczta korporacyjna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »