REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gospodarka UE 2012 – 2013 – PKB, inflacja, bezrobocie

gospodarka w Unii Europejskiej
gospodarka w Unii Europejskiej

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska szacuje, że gospodarka UE znajduje się obecnie w fazie umiarkowanej recesji. Świadczy o tym spadek produkcji zanotowany pod koniec 2011 r. Jednak zdaniem Komisji wraz ze spodziewanym przyspieszeniem tempa wzrostu gospodarczego w skali światowej, ożywienie gospodarcze powinno powoli nadejść począwszy od drugiej połowy 2012 roku.

Na rok 2013 przewiduje się wzrost na poziomie 1,3 proc. w UE i 1,0 proc. w strefie euro. Bezrobocie prawdopodobnie utrzyma się na wysokim, wynoszącym 10 proc. poziomie w UE i 11 proc. w strefie euro w okresie objętym prognozą.

REKLAMA

Inflacja powinna zaś zmniejszać się stopniowo w miarę zanikania skutków spowodowanych wyższymi cenami ropy naftowej oraz podwyżkami podatków.

Przewiduje się postęp konsolidacji budżetowej oraz spadek w 2013 r. deficytów publicznych do poziomu 3,3 proc. w UE i nieco poniżej 3 proc. w strefie euro. Sytuacja gospodarcza różni się znacznie w poszczególnych państwach członkowskich, również ze względu na trwającą obecnie korektę istotnych dysproporcji pomiędzy bilansami płatniczymi a warunkami strukturalnymi, które ujawniły się w ciągu ostatnich lat.

Olli Rehn, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. gospodarczych i walutowych oraz euro, stwierdził: „Ożywienie gospodarcze jest już blisko, ale sytuacja gospodarcza pozostaje niestabilna, nadal istnieją duże różnice między państwami członkowskimi. Jesteśmy świadkami trwającej korekty zaburzeń równowagi budżetowej i strukturalnej, które nagromadziły się przed i po wystąpieniu kryzysu, i które pogarszały nadal niekorzystne nastroje gospodarcze. Jednakże bez dalszych zdecydowanych działań niski wzrost gospodarczy w UE może się utrzymać. Zdrowe finanse publiczne są warunkiem trwałego wzrostu; musimy oprzeć się na nowych silnych ramach zarządzania gospodarczego i wspierać korektę poprzez przyspieszenie polityk na rzecz stabilności i wzrostu gospodarczego”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niewielkie ożywienie w drugiej połowie 2012 r.

W ostatnim kwartale 2011 r. nastąpił spadek aktywności gospodarczej w UE i szacuje się, że miało to również miejsce w pierwszym kwartale roku 2012.

Przewiduje się, że stopniowe ożywienie rozpocznie się w drugiej połowie tego roku i nabierze tempa w 2013 r. Oczekuje się jednak, że pozostanie ono ograniczone, ponieważ kilka czynników nadal zaważa na popycie krajowym.

Wysiłki banków niezbędne do dalszej poprawy ich bilansów nadal będą przyczyniać się do zaostrzenia warunków udzielania kredytów, chociaż zapotrzebowanie na kredyty pozostaje na razie słabe.

Spożycie prywatne będzie zahamowane przez wysokie bezrobocie, powolny wzrost płac i inflację, jak również wysokie zadłużenie gospodarstw domowych w wielu państwach członkowskich.

Ponadto inwestycje sektora prywatnego w dalszym ciągu spadają, lecz w okresie objętym prognozą powinny skorzystać z oczekiwanego powrotu zaufania, niskich stóp procentowych oraz stałego globalnego wzrostu produkcji.

Komisja oczekuje, że pozytywny wkład eksportu netto będzie głównym motorem wzrostu PKB w 2012 r. Jednak począwszy od 2013 r. jego miejsce zajmie stopniowo umacniający się popyt krajowy.

Prognozy KE oparte są na założeniu, że zaufanie wzmocni się na przestrzeni czasu, jako że problemy związane z kryzysem są skutecznie rozwiązywane, w tym poprzez zdecydowane wdrażanie uzgodnionych wspólnie działań politycznych.

Ogólnie rzecz biorąc, wizja roku 2012 przedstawiona w prognozie śródokresowej z lutego w dużej mierze się potwierdza. Roczny wzrost PKB w tym roku będzie zerowy (0,0 proc.) w UE i wyniesie -0,3 proc. w strefie euro.

Dla roku 2013 przewidywana jest niewielka tendencja wzrostowa wynosząca 1,3 proc. w UE i 1 proc. w strefie euro.

REKLAMA

Mimo iż spowolnienie dotknęło wszystkie państwa członkowskie, oczekuje się utrzymania różnic wzrostu, z powodu różnych potrzeb jeśli chodzi o dostosowania strukturalne, koszty finansowania oraz stabilność finansów publicznych w długim okresie. Korekta nierównowagi bilansu płatniczego na szczeblu państw członkowskich jest w toku i oczekuje się, że będzie nadal prowadzona w okresie objętym prognozą.

W ślad za spowolnieniem działalności gospodarczej zatrudnienie spadnie o 0,2 proc. w UE (0,5 proc. w strefie euro) w roku 2012. W 2013 r. oczekiwany powrót wzrostu gospodarczego powinien doprowadzić do stopniowej poprawy sytuacji na rynkach pracy, co z kolei przyczyni się do bardziej trwałego ożywienia gospodarczego. Bezrobocie prawdopodobnie utrzyma się na wynoszącym 10,3 proc. poziomie w UE w okresie objętym prognozą i 11 proc. w strefie euro w 2013 r.

Wzrost gospodarczy przyspieszył

Poprawa finansów publicznych

Niezależnie od spowolnienia gospodarczego w roku 2011 finanse publiczne w UE w tym samym roku poprawiły się znacznie.

Ze względu na zdecydowaną już konsolidację budżetową w połączeniu ze stopniowym ożywieniem koniunktury, który ma nastąpić po okresie objętym prognozą, deficyty budżetowe powinny nadal maleć, zmniejszając się z poziomu 4,5 proc. PKB w UE (4,1 proc. w strefie euro) w 2011 r. do poziomu 3,6 proc. w UE (3,2 proc. w strefie euro) w 2012 r., osiągając następnie poziom 3,3 proc. (2,9 proc.) w 2013 r., przy czym utrzymają się duże różnice pomiędzy państwami członkowskimi.

 Jednakże założenie kontynuowania dotychczasowej polityki oznacza, że w prognozie na rok 2013 dla UE nie można uwzględnić prawie żadnej poprawy strukturalnej. Wzrost wskaźnika zadłużenia w relacji do PKB prawdopodobnie spowolnieje i osiągnie 87,2 proc. PKB w UE (92,6 proc. w strefie euro) w roku 2013.

Ceny energii i podwyżki podatków pośrednich były głównymi czynnikami stymulującymi inflację cen konsumpcyjnych w ostatnich kwartałach, podczas gdy spowolnienie gospodarcze ograniczało krajową presję cenową.

Przewiduje się, że w okresie objętym prognozą inflacja zmniejszy się stopniowo i powróci do poziomu poniżej 1,8 proc. w 2013 r.

Podobnie jak w lutym ryzyko dotyczące wzrostu PKB nadal jest aktualne. Główne zagrożenie dla wzrostu wciąż stanowi pogłębienie kryzysu zadłużeniowego i efekt domina związany z problemami finansowymi państw oraz gwałtowny spadek dostępności kredytów. Inne znaczące ryzyko wiąże się z geopolityczną niepewnością, która mogłaby doprowadzić do wzrostu cen ropy naftowej.

Indeks Dostępności Kredytowej: jak wygląda dostępność do kredytów?

Jeżeli chodzi o potencjalne czynniki wspierające wzrost, szybszy powrót zaufania mógłby prowadzić do wcześniejszego i silniejszego ożywienia gospodarczego. Ponadto gospodarka światowa może okazać się bardziej dynamiczna niż to się obecnie zakłada.

Ryzyko dla prognozy inflacji jest zasadniczo zrównoważone.

Szczegółowe sprawozdanie Komisji Europejskiej.

Źródło: Komisja Europejska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA