REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gospodarka UE 2012 – 2013 – PKB, inflacja, bezrobocie

Subskrybuj nas na Youtube
gospodarka w Unii Europejskiej
gospodarka w Unii Europejskiej

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska szacuje, że gospodarka UE znajduje się obecnie w fazie umiarkowanej recesji. Świadczy o tym spadek produkcji zanotowany pod koniec 2011 r. Jednak zdaniem Komisji wraz ze spodziewanym przyspieszeniem tempa wzrostu gospodarczego w skali światowej, ożywienie gospodarcze powinno powoli nadejść począwszy od drugiej połowy 2012 roku.

Na rok 2013 przewiduje się wzrost na poziomie 1,3 proc. w UE i 1,0 proc. w strefie euro. Bezrobocie prawdopodobnie utrzyma się na wysokim, wynoszącym 10 proc. poziomie w UE i 11 proc. w strefie euro w okresie objętym prognozą.

REKLAMA

Inflacja powinna zaś zmniejszać się stopniowo w miarę zanikania skutków spowodowanych wyższymi cenami ropy naftowej oraz podwyżkami podatków.

Przewiduje się postęp konsolidacji budżetowej oraz spadek w 2013 r. deficytów publicznych do poziomu 3,3 proc. w UE i nieco poniżej 3 proc. w strefie euro. Sytuacja gospodarcza różni się znacznie w poszczególnych państwach członkowskich, również ze względu na trwającą obecnie korektę istotnych dysproporcji pomiędzy bilansami płatniczymi a warunkami strukturalnymi, które ujawniły się w ciągu ostatnich lat.

Olli Rehn, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. gospodarczych i walutowych oraz euro, stwierdził: „Ożywienie gospodarcze jest już blisko, ale sytuacja gospodarcza pozostaje niestabilna, nadal istnieją duże różnice między państwami członkowskimi. Jesteśmy świadkami trwającej korekty zaburzeń równowagi budżetowej i strukturalnej, które nagromadziły się przed i po wystąpieniu kryzysu, i które pogarszały nadal niekorzystne nastroje gospodarcze. Jednakże bez dalszych zdecydowanych działań niski wzrost gospodarczy w UE może się utrzymać. Zdrowe finanse publiczne są warunkiem trwałego wzrostu; musimy oprzeć się na nowych silnych ramach zarządzania gospodarczego i wspierać korektę poprzez przyspieszenie polityk na rzecz stabilności i wzrostu gospodarczego”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niewielkie ożywienie w drugiej połowie 2012 r.

W ostatnim kwartale 2011 r. nastąpił spadek aktywności gospodarczej w UE i szacuje się, że miało to również miejsce w pierwszym kwartale roku 2012.

Przewiduje się, że stopniowe ożywienie rozpocznie się w drugiej połowie tego roku i nabierze tempa w 2013 r. Oczekuje się jednak, że pozostanie ono ograniczone, ponieważ kilka czynników nadal zaważa na popycie krajowym.

Wysiłki banków niezbędne do dalszej poprawy ich bilansów nadal będą przyczyniać się do zaostrzenia warunków udzielania kredytów, chociaż zapotrzebowanie na kredyty pozostaje na razie słabe.

Spożycie prywatne będzie zahamowane przez wysokie bezrobocie, powolny wzrost płac i inflację, jak również wysokie zadłużenie gospodarstw domowych w wielu państwach członkowskich.

Ponadto inwestycje sektora prywatnego w dalszym ciągu spadają, lecz w okresie objętym prognozą powinny skorzystać z oczekiwanego powrotu zaufania, niskich stóp procentowych oraz stałego globalnego wzrostu produkcji.

Komisja oczekuje, że pozytywny wkład eksportu netto będzie głównym motorem wzrostu PKB w 2012 r. Jednak począwszy od 2013 r. jego miejsce zajmie stopniowo umacniający się popyt krajowy.

Prognozy KE oparte są na założeniu, że zaufanie wzmocni się na przestrzeni czasu, jako że problemy związane z kryzysem są skutecznie rozwiązywane, w tym poprzez zdecydowane wdrażanie uzgodnionych wspólnie działań politycznych.

Ogólnie rzecz biorąc, wizja roku 2012 przedstawiona w prognozie śródokresowej z lutego w dużej mierze się potwierdza. Roczny wzrost PKB w tym roku będzie zerowy (0,0 proc.) w UE i wyniesie -0,3 proc. w strefie euro.

Dla roku 2013 przewidywana jest niewielka tendencja wzrostowa wynosząca 1,3 proc. w UE i 1 proc. w strefie euro.

REKLAMA

Mimo iż spowolnienie dotknęło wszystkie państwa członkowskie, oczekuje się utrzymania różnic wzrostu, z powodu różnych potrzeb jeśli chodzi o dostosowania strukturalne, koszty finansowania oraz stabilność finansów publicznych w długim okresie. Korekta nierównowagi bilansu płatniczego na szczeblu państw członkowskich jest w toku i oczekuje się, że będzie nadal prowadzona w okresie objętym prognozą.

W ślad za spowolnieniem działalności gospodarczej zatrudnienie spadnie o 0,2 proc. w UE (0,5 proc. w strefie euro) w roku 2012. W 2013 r. oczekiwany powrót wzrostu gospodarczego powinien doprowadzić do stopniowej poprawy sytuacji na rynkach pracy, co z kolei przyczyni się do bardziej trwałego ożywienia gospodarczego. Bezrobocie prawdopodobnie utrzyma się na wynoszącym 10,3 proc. poziomie w UE w okresie objętym prognozą i 11 proc. w strefie euro w 2013 r.

Wzrost gospodarczy przyspieszył

Poprawa finansów publicznych

Niezależnie od spowolnienia gospodarczego w roku 2011 finanse publiczne w UE w tym samym roku poprawiły się znacznie.

Ze względu na zdecydowaną już konsolidację budżetową w połączeniu ze stopniowym ożywieniem koniunktury, który ma nastąpić po okresie objętym prognozą, deficyty budżetowe powinny nadal maleć, zmniejszając się z poziomu 4,5 proc. PKB w UE (4,1 proc. w strefie euro) w 2011 r. do poziomu 3,6 proc. w UE (3,2 proc. w strefie euro) w 2012 r., osiągając następnie poziom 3,3 proc. (2,9 proc.) w 2013 r., przy czym utrzymają się duże różnice pomiędzy państwami członkowskimi.

 Jednakże założenie kontynuowania dotychczasowej polityki oznacza, że w prognozie na rok 2013 dla UE nie można uwzględnić prawie żadnej poprawy strukturalnej. Wzrost wskaźnika zadłużenia w relacji do PKB prawdopodobnie spowolnieje i osiągnie 87,2 proc. PKB w UE (92,6 proc. w strefie euro) w roku 2013.

Ceny energii i podwyżki podatków pośrednich były głównymi czynnikami stymulującymi inflację cen konsumpcyjnych w ostatnich kwartałach, podczas gdy spowolnienie gospodarcze ograniczało krajową presję cenową.

Przewiduje się, że w okresie objętym prognozą inflacja zmniejszy się stopniowo i powróci do poziomu poniżej 1,8 proc. w 2013 r.

Podobnie jak w lutym ryzyko dotyczące wzrostu PKB nadal jest aktualne. Główne zagrożenie dla wzrostu wciąż stanowi pogłębienie kryzysu zadłużeniowego i efekt domina związany z problemami finansowymi państw oraz gwałtowny spadek dostępności kredytów. Inne znaczące ryzyko wiąże się z geopolityczną niepewnością, która mogłaby doprowadzić do wzrostu cen ropy naftowej.

Indeks Dostępności Kredytowej: jak wygląda dostępność do kredytów?

Jeżeli chodzi o potencjalne czynniki wspierające wzrost, szybszy powrót zaufania mógłby prowadzić do wcześniejszego i silniejszego ożywienia gospodarczego. Ponadto gospodarka światowa może okazać się bardziej dynamiczna niż to się obecnie zakłada.

Ryzyko dla prognozy inflacji jest zasadniczo zrównoważone.

Szczegółowe sprawozdanie Komisji Europejskiej.

Źródło: Komisja Europejska

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdy ogień nie jest przypadkiem. Pożary w punktach handlowo-usługowych

Od stycznia do początku maja 2025 roku straż pożarna odnotowała 306 pożarów w obiektach handlowo-usługowych, z czego aż 18 to celowe podpalenia. Potwierdzony przypadek sabotażu, który doprowadził do pożaru hali Marywilska 44, pokazuje, że bezpieczeństwo pożarowe staje się kluczowym wyzwaniem dla tej branży.

Przedsiębiorcy zyskają nowe narzędzia do analizy rynku. Współpraca GUS i Rzecznika MŚP

Nowe intuicyjne narzędzia analityczne, takie jak Dashboard Regon oraz Dashboard Koniunktura Gospodarcza, pozwolą firmom na skuteczne monitorowanie rynku i podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych.

Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

Windykacja należności krok po kroku [3 etapy]

Niezapłacone faktury to codzienność, z jaką muszą się mierzyć w swej działalności przedsiębiorcy. Postępowanie windykacyjne obejmuje szereg działań mających na celu ich odzyskanie. Kluczową rolę odgrywa w nim czas. Sprawne rozpoczęcie czynności windykacyjnych zwiększa szanse na skuteczne odzyskanie należności. Windykację możemy podzielić na trzy etapy: przedsądowy, sądowy i egzekucyjny.

REKLAMA

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. 20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców

20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o rozliczenie składki zdrowotnej. Kto musi złożyć dokumenty dotyczące rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2024 r.? Co w przypadku nadpłaty składki zdrowotnej?

Klienci nie płacą za komórki i Internet, operatorzy telekomunikacyjni sami popadają w długi

Na koniec marca w rejestrze widniało niemal 300 tys. osób i firm z przeterminowanymi zobowiązaniami wynikającymi z umów telekomunikacyjnych - zapłata za komórki i Internet. Łączna wartość tych zaległości przekroczyła 1,4 mld zł. Największe obciążenia koncentrują się w stolicy – mieszkańcy Warszawy zalegają z płatnościami na blisko 130 mln zł, w czołówce jest też Kraków, Poznań i Łódź.

Leasing: szykowana jest zmiana przepisów, która dodatkowo ułatwi korzystanie z tej formy finansowania

Branża leasingowa znajduje się obecnie w przededniu zmian legislacyjnych, które jeszcze bardziej ułatwią zawieranie umów. Dziś, by umowa leasingu była ważna, wymagana jest forma pisemna, a więc klient musi złożyć kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpisać dokument fizycznie. To jednak już niebawem może się zmienić.

Spółka cywilna – kto jest odpowiedzialny za zobowiązania, kogo pozwać?

Spółka cywilna jest stosunkowo często spotykaną w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że taka spółka nie ma osobowości prawnej i tak naprawdę nie jest generalnie żadnym samodzielnym podmiotem prawa. Jedynie niektóre ustawy (np. ustawy podatkowe) nadają spółce cywilnej przymiot podmiotu praw i obowiązków. W jaki sposób można pozwać kontrahenta, który prowadzi działalność w formie spółki cywilnej?

REKLAMA

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

REKLAMA