REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PKB w 2012 roku wzrośnie tylko o 3%?

REKLAMA

REKLAMA

Mniej inwestycji i spadek konsumpcji - takie będą przyczyny obniżenia wzrostu PKB w 2012 roku do 3 proc. według PKPP Lewiatan.

„W przyszłym roku na dynamikę wzrostu PKB wpłynie słabszy popyt konsumpcyjny i spowolnienie inwestycji. Poza tym zadziała także czynnik wysokiej bazy z tego roku. Dlatego wzrost gospodarczy wyhamuje do 3 proc" - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

REKLAMA

„Kluczowe w 2012 r. jest utrzymanie zatrudnienia, które przekłada się na skłonność do konsumpcji, a ta - na wzrost gospodarczy. W przyszłym roku spożycie indywidualne w ogromnym stopniu będzie zależało od sytuacji zewnętrznej - od tego na ile będzie ona niepokoiła polskich konsumentów, a także od tempa wzrostu gospodarczego u naszych największych partnerów handlowych. A przede wszystkim od tego, co wydarzy się na naszym rynku pracy - czy uda się utrzymać na nim stabilność. A to w dużej mierze zależy od szybkiego działania rządu i nowego ministra pracy.

Polecamy: Klasyfikacja kosztów w przedsiębiorstwie

REKLAMA

Aby w przyszłym roku firmy zatrudniały nowych pracowników, niezbędne jest zrównoważenie wzrostu kosztów zatrudnienia wynikającego z podniesienia od 1 lutego 2012 r. składki rentowej po stronie pracodawców o 2 punkty procentowe (z 4,5 proc. do 6,5 proc.) działaniami obniżającymi koszty funkcjonowania przedsiębiorstw - m.in. tymi, które wynikają z obciążeń administracyjnych. Niezbędne jest także wprowadzenie na stałe większej elastyczności w rozliczaniu czasu pracy (wydłużenie rozliczania czasu pracy do 12 miesięcy, obowiązujące jedynie do końca 2011 r.). Potrzebna jest również poważna, jakościowa zmiana w polityce dotyczącej rynku pracy oraz w instytucjach obsługujących rynek pracy, w tym w urzędach pracy.

Wzrost gospodarczy w 2012 r. będzie także zależał od skłonności firm do inwestycji, a ta zmniejsza się - firmy wolą pracować na granicy pełnego wykorzystania mocy wytwórczych niż ryzykować utratę płynności w wyniku zwiększenia wydatków na inwestycje, które przecież są tylko w części wliczane w koszty (amortyzacja) w okresie inwestycji. Dlatego niezmiernie ważne jest wprowadzenie ułatwień w procesie budowlanym, poczynając od zmuszenia samorządów do przyspieszenia prac nad planami zagospodarowania przestrzennego, przyspieszenia wydawania pozwoleń na budowę (planowane zastąpienie pozwoleń zgłoszeniami nie rozwiąże sprawy, bowiem będzie dotyczyło tylko obszarów, które mają już plany zagospodarowania przestrzennego), zmiany w prawie zamówień publicznych, po zmianę kultury stosowania prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Składki ZUS 2012

Brak zmian w tych obszarach w 2012 r. spowoduje silne osłabienie zdolności polskiej gospodarki do wzrostu, a przedsiębiorstw - do rozwoju. Spadnie bowiem zbyt silnie dynamika konsumpcji i inwestycji, kluczowych dla wzrostu PKB czynników.

I trzeci obszar, który wymaga zmian, aby udało się utrzymać wzrost PKB na poziomie 3 proc. to zmiana procesu stanowienia prawa i procesu egzekwowania prawa. Przedsiębiorstwa, w tym szczególnie firmy mikro, małe i średnie, widzą największe zagrożenia dla swojej działalności, w niejasnych, nieprzejrzystych, niedostosowanych do zmienionych warunków gospodarowania regulacjach prawnych, a także w procedurach administracyjnych i kosztach z nimi związanych oraz w trudnej współpracy przedsiębiorstw z instytucjami administracji publicznej. Chodzi m.in. o regulacje dotyczące VAT oraz podatku dochodowego od działalności gospodarczej. Wysoki stopień niejednoznaczności tych regulacji generuje ryzyka, które przekładają się nawet w okresie dobrej koniunktury gospodarczej na problemy dla firm. MSP zwracają także uwagę na uciążliwość procedur administracyjnych i koszty z tym związane. Uproszczenie prawa podatkowego i zlikwidowanie wielu niepotrzebnych obowiązków administracyjnych zmniejszyłoby nie tylko ryzyko działalności MSP, ale także obniżyło koszty funkcjonowania firm. A to przełoży się na wzrost gospodarczy" - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polecamy: Ważne zmiany dla przedsiębiorców w 2012 roku

Źródło: PKPP Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA