reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Zaległy urlop wypoczynkowy jednak do końca września w 2012 roku

Zaległy urlop wypoczynkowy jednak do końca września w 2012 roku

Pracodawca ma obowiązek udzielania pracownikowi zaległego urlopu do końca września 2012 roku, a nie marca, jak wynikało z opinii PIP. Państwowa Inspekcja Pracy zmieniła zdanie. Prawo do wykorzystania zaległego urlopu do końca września 2012 roku potwierdza Ministerstwo Pracy.

Państwowa Inspekcja Pracy, która dotychczas uważała, że pracodawca ma obowiązek udzielania pracownikowi zaległego urlopu do końca marca 2012 roku, zmieniła zdanie. Według PIP zaległy urlop pracownik będzie mógł wykorzystać do końca września już w 2012 roku.

Takie prawo dla pracownika przewidują nowe przepisy ustawy deregulacyjnej bis wchodzące w życie 1 stycznia 2012 roku. Pracownik będzie miał możliwość wykorzystania zaległego urlopu do końca trzeciego kwartału następnego roku kalendarzowego, czyli do 30 września. Dotychczas obowiązujące regulacje mówią o końcu pierwszego kwartału, czyli 31 marca.

Tak jak informowaliśmy wcześniej, nowe przepisy, będące częścią ustawy mającej na celu wprowadzenie uproszczeń dla prowadzących działalność gospodarczą, stały się dla przedsiębiorców trudnym orzechem do zgryzienia. Firmy nie wiedzą bowiem, czy nowe przepisy dotyczą już urlopów przyznanych w 2011 roku.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Eksperci wskazują, że nowe regulacje powinny obowiązywać dopiero od 2013 roku. Wszystko dlatego, że pracownik uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia danego roku kalendarzowego. 1 stycznia bieżącego roku obowiązywał przepis o wykorzystywaniu zaległego urlopu do końca marca. Nowe regulacje będą obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2012 roku, a prawo nie działa wstecz.

Zdania są jednak podzielone. Oprócz głosów wskazujących na wrzesień 2013 pojawiają się opinie przemawiające za stosowaniem nowych przepisów już w odniesieniu do urlopów z 2011 roku.

Wszystko przez wątpliwości jakie powoduje brak w ustawie deregulacyjnej przepisów przejściowych w tym zakresie. Eksperci zgodnie zauważają jednak, że nowe zasady są korzystniejsze dla pracowników, a te, na podstawie kodeksu pracy, pracodawca może zastosować niezależnie od dotychczasowych rozwiązań.

Polecamy: ZUS RMUA 2012, czyli RMUA raz na rok

Zgodnie z ostatnią opinią PIP zaległy urlop za 2011 rok pracownicy będą mogli wykorzystać do końca września 2012 roku. Ostatnią, bo PIP zmieniła zdanie, po tym jak opowiedziała się za stosowaniem nowych przepisów dopiero do urlopów przyznanych w 2012 roku, a nie w 2011. Co prawda opinia PIP nie ma charakteru wiążącego, ale z uwagi na kompetencje kontrolne większość pracodawców zwykło brać pod uwagę jej stanowisko. 

Prawo do wykorzystania zaległego urlopu do końca września potwierdza Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które uważa, że zmieniony przepis art. 168 Kp. będzie miał zastosowanie do urlopu zaległego za rok 2011 i do urlopów zaległych za poprzednie lata. W 20l2r. urlopy niewykorzystane za poprzednie lata mają bowiem status urlopu zaległego.

Nieudzielenie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu pracy stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika (art. 282 § 1 pkt 2 Kp). Za nieudzielenie pracownikowi zaległego urlopu na pracodawcę może zostać nałożona kara finansowa w wysokości od 1 tys. do nawet 30 tys. zł. Od decyzji inspektora nakładającej karę przedsiębiorcy przysługuje odwołanie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Agata Klima - Nowak

Adwokat Agata Klima - Nowak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama