REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaległy urlop wypoczynkowy jednak do końca września w 2012 roku

Milewski Marcin
Zaległy urlop wykorzystasz do 30 września kolejnego roku.
Zaległy urlop wykorzystasz do 30 września kolejnego roku.

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca ma obowiązek udzielania pracownikowi zaległego urlopu do końca września 2012 roku, a nie marca, jak wynikało z opinii PIP. Państwowa Inspekcja Pracy zmieniła zdanie. Prawo do wykorzystania zaległego urlopu do końca września 2012 roku potwierdza Ministerstwo Pracy.

Państwowa Inspekcja Pracy, która dotychczas uważała, że pracodawca ma obowiązek udzielania pracownikowi zaległego urlopu do końca marca 2012 roku, zmieniła zdanie. Według PIP zaległy urlop pracownik będzie mógł wykorzystać do końca września już w 2012 roku.

REKLAMA

Takie prawo dla pracownika przewidują nowe przepisy ustawy deregulacyjnej bis wchodzące w życie 1 stycznia 2012 roku. Pracownik będzie miał możliwość wykorzystania zaległego urlopu do końca trzeciego kwartału następnego roku kalendarzowego, czyli do 30 września. Dotychczas obowiązujące regulacje mówią o końcu pierwszego kwartału, czyli 31 marca.

Tak jak informowaliśmy wcześniej, nowe przepisy, będące częścią ustawy mającej na celu wprowadzenie uproszczeń dla prowadzących działalność gospodarczą, stały się dla przedsiębiorców trudnym orzechem do zgryzienia. Firmy nie wiedzą bowiem, czy nowe przepisy dotyczą już urlopów przyznanych w 2011 roku.

Polecamy: Składki ZUS 2012

REKLAMA

Eksperci wskazują, że nowe regulacje powinny obowiązywać dopiero od 2013 roku. Wszystko dlatego, że pracownik uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia danego roku kalendarzowego. 1 stycznia bieżącego roku obowiązywał przepis o wykorzystywaniu zaległego urlopu do końca marca. Nowe regulacje będą obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2012 roku, a prawo nie działa wstecz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdania są jednak podzielone. Oprócz głosów wskazujących na wrzesień 2013 pojawiają się opinie przemawiające za stosowaniem nowych przepisów już w odniesieniu do urlopów z 2011 roku.

Wszystko przez wątpliwości jakie powoduje brak w ustawie deregulacyjnej przepisów przejściowych w tym zakresie. Eksperci zgodnie zauważają jednak, że nowe zasady są korzystniejsze dla pracowników, a te, na podstawie kodeksu pracy, pracodawca może zastosować niezależnie od dotychczasowych rozwiązań.

Polecamy: ZUS RMUA 2012, czyli RMUA raz na rok

REKLAMA

Zgodnie z ostatnią opinią PIP zaległy urlop za 2011 rok pracownicy będą mogli wykorzystać do końca września 2012 roku. Ostatnią, bo PIP zmieniła zdanie, po tym jak opowiedziała się za stosowaniem nowych przepisów dopiero do urlopów przyznanych w 2012 roku, a nie w 2011. Co prawda opinia PIP nie ma charakteru wiążącego, ale z uwagi na kompetencje kontrolne większość pracodawców zwykło brać pod uwagę jej stanowisko. 

Prawo do wykorzystania zaległego urlopu do końca września potwierdza Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które uważa, że zmieniony przepis art. 168 Kp. będzie miał zastosowanie do urlopu zaległego za rok 2011 i do urlopów zaległych za poprzednie lata. W 20l2r. urlopy niewykorzystane za poprzednie lata mają bowiem status urlopu zaległego.

Nieudzielenie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu pracy stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika (art. 282 § 1 pkt 2 Kp). Za nieudzielenie pracownikowi zaległego urlopu na pracodawcę może zostać nałożona kara finansowa w wysokości od 1 tys. do nawet 30 tys. zł. Od decyzji inspektora nakładającej karę przedsiębiorcy przysługuje odwołanie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA