reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Zasiłek chorobowy dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Zasiłek chorobowy dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Czy przedsiębiorcy przysługuje zasiłek chorobowy? Ekspert wyjaśnia na jakich zasadach ubezpiecza się osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Rzeczywistą przeszkodą może być kwestia prawa do zasiłku chorobowego. Osoba prowadząca działalność gospodarczą może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. Zostaje ona nim objęta od dnia, który został wskazany we wniosku o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Należy pamiętać, że nie nastąpi to wcześniej niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony. Osobie objętej takim ubezpieczeniem, przysługują różne świadczenia pieniężne, zarówno w czasie choroby, jak i macierzyństwa. Do tych świadczeń zalicza się m.in. zasiłek chorobowy.

Prawo do zasiłku chorobowego nabywa każdy ubezpieczony w momencie, gdy staje się niezdolny do pracy z powodu choroby. Prawo to przysługuje niezależnie od okresu trwania niezdolności do pracy, gdyż żadne przepisy nie określają jednoznacznie minimalnego czasu trwania niezdolności do pracy dla nabycia prawa do zasiłku chorobowego.

Polecamy: Składka zdrowotna - zasady odliczania

Tak więc, należy liczyć się z tym, iż prawa do zasiłku na pewno nie nabędzie osoba prowadząca działalność pozarolniczą lub osoba z nią współpracująca, która wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, zgłosiła już po powstaniu niezdolności do pracy. Faktem jest, iż prawo do zasiłku chorobowego ubezpieczony nabywa po upływie wymaganego okresu ubezpieczenia.

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą okres ten, od 1 stycznia 2009roku wynosi tylko 90 dni, wcześniej było to aż 180dni. Do ustawowo wymaganego 90-dniowego okresu wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, zarówno dobrowolne jak i obowiązkowe, ale tylko pod warunkiem, iż przerwa w ubezpieczeniu nie przekroczyła 30 dni.

Jeżeli bezpośrednio przed dniem powstania niezdolności do pracy przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniu chorobowemu wystarczająco długo, by mieć wymagany przez ustawę 90-dniowy okres wyczekiwania to może przedstawić w ZUS zwolnienie lekarskie w celu uzyskania zasiłku chorobowego. Może się zdarzyć również, iż niezdolność do pracy z powodu choroby powstanie po okresie niepodlegania ubezpieczeniu  chorobowemu w wyniku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, wtedy to do wymaganego okresu wlicza się wszystkie poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, oczywiście pod warunkiem, iż przerwa między nimi nie była dłuższa niż 30 dni. Jest to również adekwatne w sytuacji, gdy przerwa między okresami ubezpieczenia jest spowodowana bezpłatnym urlopem wychowawczym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje zarówno osobom, które prowadzą działalność gospodarczą, jak i osobom, które z nią współpracują, nawet bez wymaganego okresu ubezpieczenia.

Przywilej taki dotyczy również innych podmiotów. Zaliczamy do nich absolwentów szkół, którzy w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu zostali objęci ubezpieczeniem. Zapewne większość z nas nie jest świadoma tego, iż prawo do zasiłku przysługuje nam również, gdy staniemy się niezdolni do pracy w wyniku wypadku, który miał miejsce w drodze do pracy lub z pracy. Warto również wiedzieć, iż poseł lub senator po zakończeniu sprawowania swojego mandatu, gdy w ciągu ustawowych 90 dni przystąpi do ubezpieczenia zdrowotnego to przysługuje mu prawo do zasiłku.

Polecamy: ZUS RMUA 2012, czyli RMUA raz na rok

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama