REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasiłek chorobowy dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Agata Mazur
Czy osobie prowadzącej firmę przysługuje zasiłek chorobowy?
Czy osobie prowadzącej firmę przysługuje zasiłek chorobowy?

REKLAMA

REKLAMA

Czy przedsiębiorcy przysługuje zasiłek chorobowy? Ekspert wyjaśnia na jakich zasadach ubezpiecza się osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Rzeczywistą przeszkodą może być kwestia prawa do zasiłku chorobowego. Osoba prowadząca działalność gospodarczą może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. Zostaje ona nim objęta od dnia, który został wskazany we wniosku o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Należy pamiętać, że nie nastąpi to wcześniej niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony. Osobie objętej takim ubezpieczeniem, przysługują różne świadczenia pieniężne, zarówno w czasie choroby, jak i macierzyństwa. Do tych świadczeń zalicza się m.in. zasiłek chorobowy.

REKLAMA

Prawo do zasiłku chorobowego nabywa każdy ubezpieczony w momencie, gdy staje się niezdolny do pracy z powodu choroby. Prawo to przysługuje niezależnie od okresu trwania niezdolności do pracy, gdyż żadne przepisy nie określają jednoznacznie minimalnego czasu trwania niezdolności do pracy dla nabycia prawa do zasiłku chorobowego.

Polecamy: Składka zdrowotna - zasady odliczania

REKLAMA

Tak więc, należy liczyć się z tym, iż prawa do zasiłku na pewno nie nabędzie osoba prowadząca działalność pozarolniczą lub osoba z nią współpracująca, która wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, zgłosiła już po powstaniu niezdolności do pracy. Faktem jest, iż prawo do zasiłku chorobowego ubezpieczony nabywa po upływie wymaganego okresu ubezpieczenia.

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą okres ten, od 1 stycznia 2009roku wynosi tylko 90 dni, wcześniej było to aż 180dni. Do ustawowo wymaganego 90-dniowego okresu wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, zarówno dobrowolne jak i obowiązkowe, ale tylko pod warunkiem, iż przerwa w ubezpieczeniu nie przekroczyła 30 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeżeli bezpośrednio przed dniem powstania niezdolności do pracy przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniu chorobowemu wystarczająco długo, by mieć wymagany przez ustawę 90-dniowy okres wyczekiwania to może przedstawić w ZUS zwolnienie lekarskie w celu uzyskania zasiłku chorobowego. Może się zdarzyć również, iż niezdolność do pracy z powodu choroby powstanie po okresie niepodlegania ubezpieczeniu  chorobowemu w wyniku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, wtedy to do wymaganego okresu wlicza się wszystkie poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, oczywiście pod warunkiem, iż przerwa między nimi nie była dłuższa niż 30 dni. Jest to również adekwatne w sytuacji, gdy przerwa między okresami ubezpieczenia jest spowodowana bezpłatnym urlopem wychowawczym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje zarówno osobom, które prowadzą działalność gospodarczą, jak i osobom, które z nią współpracują, nawet bez wymaganego okresu ubezpieczenia.

Przywilej taki dotyczy również innych podmiotów. Zaliczamy do nich absolwentów szkół, którzy w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu zostali objęci ubezpieczeniem. Zapewne większość z nas nie jest świadoma tego, iż prawo do zasiłku przysługuje nam również, gdy staniemy się niezdolni do pracy w wyniku wypadku, który miał miejsce w drodze do pracy lub z pracy. Warto również wiedzieć, iż poseł lub senator po zakończeniu sprawowania swojego mandatu, gdy w ciągu ustawowych 90 dni przystąpi do ubezpieczenia zdrowotnego to przysługuje mu prawo do zasiłku.

Polecamy: ZUS RMUA 2012, czyli RMUA raz na rok

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA