REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komisja Europejska walczy z bezrobociem w UE

bezrobocie w UE, tworzenie nowych miejsca pracy
bezrobocie w UE, tworzenie nowych miejsca pracy

REKLAMA

REKLAMA

18 kwietnia 2012 r. Komisja Europejska ogłosiła szereg konkretnych propozycji służących tworzeniu miejsc pracy w państwach UE. To reakcja KE na rekordowe poziomy bezrobocia w UE i niekorzystne prognozy gospodarcze na nadchodzące miesiące.

W swojej propozycji Komisja skupia się na tworzeniu miejsc pracy dzięki działaniom po stronie popytu, udzielając pomocy państwom członkowskim w tworzeniu zachęt do zatrudniania poprzez zmniejszanie związanych z zatrudnieniem obciążeń podatkowych lub intensywniejsze wspieranie nowych przedsiębiorstw.

REKLAMA

Komisja określiła także obszary, które mają największy potencjał zatrudnienia: zielona gospodarka, sektor usług zdrowotnych i TIK (chodzi o działalność gospodarczą z zakresu teleinformatyki, a nawet elektroniki).

REKLAMA

Przewodniczący Barroso powiedział: „Aby obniżyć nieakceptowalnie wysoki poziom bezrobocia, Europa potrzebuje strategii w zakresie tworzenia miejsc pracy. Unia Europejska dysponuje ogromnym niewykorzystanym potencjałem w tym zakresie. W nadchodzących latach w sektorach zielonej gospodarki, zdrowia i nowych technologii stworzone zostanie łącznie ponad 20 mln miejsc pracy. Państwa członkowskie muszą wykorzystać te możliwości poprzez mobilizację istniejących zasobów i stymulowanie swoich rynków pracy w ścisłej współpracy z partnerami społecznymi. Działając wspólnie możemy tego dokonać.”

Prezentując w Strasburgu nowy pakiet, unijny komisarz László Andor, odpowiedzialny za zatrudnienie, sprawy społeczne i włączenie społeczne, stwierdził: „Aktualne dramatycznie wysokie poziomy bezrobocia w UE nie mogą być akceptowane; tworzenie miejsc pracy musi stać się rzeczywistym priorytetem Europy.” Po czym dodał: „Jeżeli chcemy na nowo osiągnąć wzrost gospodarczy i poradzić sobie z zasadniczymi zmianami strukturalnymi, takimi jak przechodzenie do zielonej gospodarki, starzenie się społeczeństwa i zmiany technologiczne, Unia Europejska musi dysponować dynamicznym i zapewniającym włączenie społeczne europejskim rynkiem pracy”.

Oddelegowanie do pracy za granicę w krajach UE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezrobocie wśród młodych ludzi problemem na skalę europejską

Jak ubiegać się o zasiłek w UE

1. W pakiecie na rzecz zatrudnienia wzywa się państwa członkowskie do wzmocnienia ich krajowych polityk zatrudnienia. Pakiet zawiera w szczególności adresowane do państw członkowskich propozycje:

- stworzenia warunków sprzyjających tworzeniu miejsc pracy i popytu na pracę, takich jak skutkujące tworzeniem nowych miejsc pracy subsydia związane z zatrudnianiem, przenoszenie obciążeń podatkowych z zatrudnienia na obszar środowiska naturalnego (neutralny wpływ na budżet) lub wspieranie samozatrudnienia;

REKLAMA

- wykorzystania obszarów o dużym potencjale zatrudnienia, takich jak zielona gospodarka, w których do 2020 r. można stworzyć 20 mln miejsc pracy, włączenia zatrudnienia w tej branży do krajowych planów zwiększania zatrudnienia oraz zwiększenia wiedzy o zielonych umiejętnościach;

- poprawy planowania i prognozowania zatrudnienia w sektorze zdrowia, w celu lepszego dopasowania popytu i podaży pracowników służby zdrowia, oferując im równocześnie długoterminowe perspektywy zatrudnienia i pobudzając wymianę informacji na temat innowacyjnych i skutecznych strategii zatrudnienia i zatrzymywania tych pracowników. Komisja rozpoczęła także konsultacje poświęcone perspektywom zatrudnienia w sektorze usług osobistych i dla gospodarstw domowych;

- wspierania zwiększania liczby miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji w zakresie TIK oraz promowania rozwijania umiejętności cyfrowych wśród pracowników.

2. Komunikat określa także kluczowe obszary wymagające przeprowadzenia reform w celu zdynamizowania rynków pracy oraz sprawienia by w większym stopniu sprzyjały one włączeniu społecznemu i tym samym były bardziej odporne na zmiany gospodarcze.

Propozycje te obejmują:

- wykorzystanie doświadczeń płynących z kryzysu, takich jak wspieranie elastyczności poszczególnych podmiotów w celu zmniejszenia niepewności zatrudnienia i obciążeń podatkowych;

- ustalenie trwałych wynagrodzeń na odpowiednim poziomie i unikanie pułapek związanych ze zbyt niskim poziomem wynagrodzeń;

- zapewnienie odpowiednich porozumień dotyczących umów w celu zapobiegania nadmiernemu wykorzystywaniu niestandardowych rodzajów umów; Komisja podkreśla także konieczność dania szansy młodym ludziom oraz rozwijania uczenia się przez całe życie, które jest podstawą bezpieczeństwa zatrudnienia i wydajności;

- w kontekście 4 mln nieobsadzonych miejsc pracy w UE pakiet na rzecz zatrudnienia zachęca do większych inwestycji w umiejętności, aby zaradzić niedopasowaniu umiejętności na europejskich rynkach pracy, a także lepiej przewidywać zapotrzebowanie na umiejętności. W pakiecie przedstawiono konkretne instrumenty na rzecz poprawy uznawania umiejętności i kwalifikacji oraz zbliżenia środowiska edukacji i świata pracy.

3. Celem pakietu na rzecz zatrudnienia jest także stworzenie prawdziwego unijnego rynku pracy:

- w celu zwiększenia mobilności pracowników Komisja jest w pełni zaangażowana w usunięcie praktycznych i prawnych przeszkód w swobodnym przepływie pracowników, takich jak ułatwienie przenoszenia praw emerytalnych, sposób opodatkowania pracowników transgranicznych lub świadomość w zakresie praw i obowiązków. Wzywa ona państwa członkowskie do umożliwienia przenoszenia za granicę zasiłków dla bezrobotnych poszukujących pracy w innym państwie (na maksymalny okres 6 miesięcy). Komisja zdecydowanie wzywa także państwa członkowskie do zniesienia ograniczeń w dostępie do rynku pracy dla pracowników pochodzących z Bułgarii i Rumunii oraz do dopuszczenia obywateli innych państw członkowskich do stanowisk pracy w służbie publicznej;

- w celu lepszego dopasowania miejsc pracy i osób poszukujących pracy, pakiet zawiera propozycję przekształcenia portalu internetowego dla osób poszukujących pracy EURES w prawdziwe europejskie narzędzie pośrednictwa pracy i rekrutacji oraz przewiduje opracowanie (do 2013 r.) innowacyjnego systemu samoobsługowych aplikacji online, które pozwolą użytkownikom na dostęp w czasie rzeczywistym do czytelnej mapy ofert pracy w Europie.

4. Pakiet na rzecz zatrudnienia otwiera ponadto drogę do większej koordynacji i monitorowania polityk zatrudnienia na poziomie UE, zgodnie z zarządzaniem gospodarczym UE.

Począwszy od 2013 r. Komisja planuje wprowadzić w ramach europejskiego semestru tablicę wyników, która pozwoli śledzić postępy państw członkowskich w realizacji ich krajowych planów zwiększania zatrudnienia.

Aby zwiększyć zaangażowanie krajowych i unijnych partnerów społecznych w tworzenie polityki zatrudnienia, Komisja przedstawiła plany wymiany opinii i monitorowania zmian zarobków na poziomie UE.

W pakiecie podkreślono ponadto związek między strategią a instrumentami finansowymi UE (takimi jak Europejski Fundusz Społeczny) w procesie wspierania priorytetów i reform w obszarze zatrudnienia poszczególnych państw.

Aby jeszcze bardziej zmobilizować wszystkich partnerów do realizacji zapowiedzianych środków, pakiet zostanie poddany dyskusji na poświęconej zatrudnieniu konferencji wysokiego szczebla, która odbędzie się w dniach 6-7 września.

Pakiet na rzecz zatrudnienia zawiera komunikat Komisji w sprawie polityki „W kierunku odnowy gospodarczej sprzyjającej zatrudnieniu” oraz dziewięć dokumentów roboczych służb Komisji, z których dwa są dokumentami do dyskusji:

Wszystkie dokumenty, także dokumenty robocze służb Komisji, są dostępne na stronie internetowej KE

Monitorowanie społecznych skutków kryzysu - badania opinii publicznej w Unii Europejskiej.

Strona internetowa DG EMPL poświęcona strategii na rzecz zatrudnienia.

Źródło: Komisja Europejska

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA