| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Małe firmy szansą na wyjście z kryzysu

Małe firmy szansą na wyjście z kryzysu

Małe i średnie firmy dają 85 proc. nowych miejsc pracy - wynika z badania Komisji Europejskiej (KE) nt. wkładu MŚP w tworzenie nowych etatów.

Wspieranie przedsiębiorczości może być kluczem do wyjścia Europy z kryzysu gospodarczego – komentuje publikację KE wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Komisja Europejska zbadała wpływ MŚP na rozwój unijnego rynku pracy w latach 2002-2010. Z badania wynika, że wzrost zatrudnienia w małych i średnich przedsiębiorstwach, który wyniósł 1 proc. rocznie, był w tym czasie dwa razy większy niż w przypadku dużych firm. – Europejscy, w tym polscy przedsiębiorcy amortyzowali zatem wzrost bezrobocia w UE, związany z trudną sytuacją gospodarczą – uważa wicepremier Waldemar Pawlak.

Polecamy: CEIDG - vademecum

Zdaniem wicepremiera, wyniki badania KE świadczą o konieczności intensywnego wspierania sektora MŚP. – Dlatego działania Ministerstwa Gospodarki skupiły się w ostatnich latach na upraszczaniu prawa gospodarczego – mówi wicepremier Pawlak. – W 2010 r. przygotowaliśmy dwie ustawy deregulacyjne, które zlikwidowały wiele uciążliwych obowiązków, ograniczających rozwój przedsiębiorczości. Dzięki temu polskie firmy i obywatele zaoszczędzą nawet 8 mld zł rocznie. Obydwa akty prawne już obowiązują – przypomina.

Zgodnie z opracowaniem KE, zdecydowana większość nowych miejsc pracy w Europie powstaje dzięki nowym firmom, istniejących na rynku mniej niż 5 lat. – Obok wspierania działających już przedsiębiorstw, MG koncentruje się na ułatwianiu zakładania działalności gospodarczej – podkreśla wicepremier Pawlak. – Wprowadzone w ubiegłym roku przepisy umożliwiają rozpoczęcie własnego biznesu przez Internet, bez wychodzenia z domu. Przedsiębiorcą można stać się teraz znacznie szybciej i taniej – mówi wicepremier.

Polecamy: CEIDG, czyli firma przez internet i z pomocą Youtube

Badanie nt. wkładu MŚP w tworzenie miejsc pracy Komisja Europejska ogłosiła 16 stycznia 2012 r. Zostało ono oparte o ankietę przeprowadzoną wśród przedsiębiorców z 27 krajów członkowskich oraz 10 państw uczestniczących w programie na rzecz przedsiębiorczości i innowacji (m.i.n. Chorwacja, Islandia, Norwegia, Serbia i Turcja).

Źródło: MG

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK