CEIDG - vademecum
REKLAMA
REKLAMA
CEIDG od 1 lipca 2011 roku umożliwia osobom fizycznym planującym rozpoczęcie działalności gospodarczej, założenie własnej firmy za pośrednictwem internetu. CEIDG jest uregulowana w ustawie z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej.
REKLAMA
CEIDG - co to takiego?
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to system ewidencji przedsiębiorców - osób fizycznych, który 1 lipca zastąpił EDG. Dotychczas funkcjonujący (do 31 grudnia 2011 roku) gminny system ewidencji został więc zastąpiony rejestrem centralnym (w skrócie CEIDG). O tym, czym dokładnie jest CEIDG dowiesz się z poniższych artykułów:
Czym jest CEIDG, czyli własna firma przez Internet
CEIDG - w jakim celu?
CEIDG zostało utworzone w celu uproszczenia procedury zakładania działalności gospodarczej, przeniesienia procesu do internetu oraz założenia centralnego rejestru przedsiębiorców. Jakie zadania przewidział dla CEIDG ustawodawca?
CEIDG a własna firma
CEIDG umożliwia założenie własnej firmy nawet w ciągu 1 dnia. To spore ułatwienie w stosunku do dotychczas obowiązujących zasad. Jak przedstawiają się obecnie koszty zakładania działalności? Co z działalnością regulowaną?
CEIDG a koszt założenia własnej firmy
CEIDG i działalność regulowana
Co wpisać do CEIDG?
Ustawodawca przewidział obowiązek wprowadzania do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej określonego katalogu danych. Są to m.in. dane osobowe, informacja o zawieszeniu i wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej, ale również informacja o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu.
CEIDG a dane zgromadzone w ewidencji
Dane udostępnione w CEIDG objęte zostaną zasadą jawności. Oznacza to, że każdy będzie miał dostęp do informacji zawartych w CEIDG. Dostęp ten będzie bezpłatny. Co z danymi wrażliwymi?
Jakie zasady dostępu do danych w CEIDG?
CEIDG - co stanie się z danymi zarejestrowanych przedsiębiorców?
CEIDG-1
Wniosek CEIDG-1 dla osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą jest jednocześnie wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON), zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym do naczelnika urzędu skarbowego, oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgłoszeniem albo zmianą zgłoszenia płatnika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, albo oświadczeniem o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników. Służy także do dokonywania aktualizacji danych nieobjętych wpisem do CEIDG. Jak wypełnić formularz CEIDG-1?
Jak wypełnić formularz CEIDG-1?
CEIDG-PN i inne załączniki do CEIDG-1 – wzory
Rejestr pełnomocnictw, punkty kontaktowe a CEIDG
Od 1 stycznia 2012 roku, w związku z utworzeniem CEIDG zostanie wprowadzony tzw. rejestr pełnomocnictw. Jakie ułatwienia czekają przedsiębiorców? Jakim zmianom podlegają również punkty kontaktowe?
Czym jest rejestr pełnomocnictw?
Jakie zmiany w zakresie punktów kontaktowych?
Zawieszenie działalności - nowe zasady
Wraz ze zmianami wprowadzonymi do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dotyczącymi CEIDG, zmodyfikowano także zasady zawieszania działalności. Co mówią obowiązujące przepisy?
Jakie nowe zasady zawieszania działalności gospodarczej?
SAGED
Na gminach spoczywa obowiązek wprowadzenia do CEIDG danych zawartych w prowadzonych przez nie ewidencjach. Ilość informacji jest ogromna. W wywiązaniu się z nałożonego na gminy zadania ma im pomóc SAGED. Co to takiego?
CEIDG 2012
CEIDG rozpoczęła obowiązywać od 1 lipca 2011 roku. Ustawodawca przewidział jednak juz teraz nizbędne do wprowadzenia modyfikacje. Jakie zmiany w CEIDG w 2012 roku?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.