REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie zmiany w zakresie punktów kontaktowych?

Tomasz  Piotrowski
Prawnik, aplikant radcowski.
Jakie zmiany w zakresie punktów kontaktowych?
Jakie zmiany w zakresie punktów kontaktowych?

REKLAMA

REKLAMA

Punkt kontaktowy kierowany jest przez ministra właściwego do spraw gospodarki. Jego zadaniem jest ułatwienie przedsiębiorcom dopełniania procedur związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz udzielanie im niezbędnych informacji. Zadania te punkt kontaktowy realizuje za pośrednictwem strony internetowej. Jakim zmianom podlegać będzie Punkt w związku z wprowadzeniem CEIDG? Przeczytaj.

Między innymi punktu kontaktowego dotyczyć będą zmiany zawarte w przygotowanej przez Ministerstwo Gospodarki nowelizacji ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.

REKLAMA

Korektą zostanie objęty przede wszystkim przepis normujący obowiązek właściwych organów państwowych odpowiadania na wnioski o udzielenie informacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedmiotowy zakres tych informacji określa przepis art. 22b ust. 1 u.s.d.g. Są to np. informacje dotyczące procedur i formalności wymaganych przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą w obecnym brzmieniu organ państwowy ma obowiązek niezwłocznie odpowiadać na wnioski o udzielenie informacji, o których mowa wyżej. Brzmi obiecująco, jednak praktyka pokazała, że wyrażenie „niezwłocznie” jest różnie rozumiane przez poszczególne urzędy i średni czas oczekiwania na odpowiedź wynosi 4 tygodnie.

Brak konkretnych ram czasowych określających obowiązek odpowiedzi na zapytanie daje urzędom pewną dowolność w decydowaniu o tym, kiedy zareagować na wniosek przedsiębiorcy. Nowelizacja u.s.d.g. ma zmienić ten niezadowalający stan rzeczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według znowelizowanych przepisów ustawy właściwy organ będzie odpowiadał niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 14 dni roboczych, na wnioski o udzielenie informacji. Natomiast w przypadku spraw wymagających konsultacji z innymi właściwymi organami, termin na odpowiedź może zostać przedłużony do 21 dni roboczych.

Polecamy: Czym jest rejestr pełnomocnictw?

W razie otrzymania przez urząd wniosku błędnego, nieuzasadnionego lub zawierającego braki, organ państwowy ma obowiązek niezwłocznego poinformowania wnioskodawcy.

Dwie kolejne zmiany, które wprowadzi nowelizacja dotyczyć będą organizacyjnych aspektów działania punktu kontaktowego.

Znowelizowana ustawa wprost będzie wskazywać obowiązek właściwych organów państwowych (w tym przypadku np. urzędów pracy) dostarczania punktowi kontaktowemu informacji z zakresu prawa pracy.

Polecamy: Czym jest SAGED?

Zdjęty zostanie obowiązek wydania przez Radę Ministrów rozporządzenia określającego szczegółowe warunki współpracy właściwych organów w zakresie dotyczącym funkcjonowania punktu kontaktowego. Obecnie taki obowiązek wyraża przepis u.s.d.g. i mimo niewywiązania się z niego przez RM, współpraca organów państwowych na tym polu przebiega prawidłowo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA