REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy zbycie udziałów w spółce jest opodatkowane VAT?

Krzysztof Pysz
Doradca podatkowy nr 11335
PBAP
Czy zbycie udziałów w spółce jest opodatkowane VAT?
Czy zbycie udziałów w spółce jest opodatkowane VAT?

REKLAMA

REKLAMA

W związku ze zmianą ustawy o VAT, która miała miejsce 1 stycznia 2011 r. pojawił się problem dotyczący opodatkowania transakcji w przedmiocie udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Do tej pory nie było wątpliwości, iż tego rodzaju transakcje, jako wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym do końca 2010 r., były zwolnione z podatku.

REKLAMA

Natomiast w myśl nowego art. 43 ust. 1 pkt 41 tej ustawy zwolnione są usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, z wyłączeniem przechowywania tych instrumentów i zarządzania nimi, oraz usługi pośrednictwa w tym zakresie.

REKLAMA

Stosownie do wyjaśnień, które znalazły się na stronie Ministerstwa Finansów, w nowelizacji chodziło o proste przeniesienie zwolnień z załącznika do tekstu ustawy, przy okazji dokonując zmian, które zapewniłyby zgodność z prawem wspólnotowym. Jednakże w przypadku obrotu instrumentami finansowymi istnieje ryzyko, iż efekt niekiedy będzie odwrotny. Artykuł 174 § 6 Kodeksu spółek handlowych wyłącza bowiem możliwość inkorporowania praw udziałowych w spółce z o.o. w dokumentach imiennych lub dokumentach na okaziciela. Innymi słowy udziały w spółce z o.o. nie mogą być uznane za papiery wartościowe, ani za instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi; w przeciwieństwie do akcji, obligacji, czy też weksli. Ewentualne wydane przez spółkę z o.o. zaświadczenia o statusie udziałowca nie są również uznawane za instrument finansowy. Nie rodzą bowiem żadnych praw typowych dla instrumentów finansowych. 

W związku z powyższym powstaje pytanie, czy zbycie udziałów w spółce z o.o. będzie powodowało konieczność opodatkowania efektywną stawką podatku?

Kiedy zbycie udziałów jest objęte VAT?

REKLAMA

Na wstępie należy podkreślić, że obrót akcjami oraz udziałami w spółkach jest poza sferą zainteresowania podatku od towarów i usług, jeśli nie nosi znamion typowych dla działalności gospodarczej. Tak jest zazwyczaj. Tego rodzaju transakcje nie będą więc w ogóle opodatkowane, a więc nie będzie potrzeby rozważać, czy spełnione są warunki zwolnienia przedmiotowego, czy nie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dopiero wtedy, gdy uzna się, iż zbycie udziałów lub akcji stanowi działalność gospodarczą, zajdzie potrzeba rozważenia, czy istnieje podstawa do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT. Wielokrotnie ETS analizował w jakich okolicznościach transakcje w przedmiocie udziałów i akcji będą podlegały opodatkowaniu. W orzeczeniu C-60/90 Polysar Investments stwierdził, iż opodatkowanie będzie miało miejsce, jeśli udziałowiec był bezpośrednio lub pośrednio zaangażowany w zarządzanie spółką zależną; zaś w orzeczeniu w sprawie C-306/94 Régie Dauphinoise stwierdził, iż sprzedaż udziałów (akcji) będzie podlegać podatkowi, jeżeli ich posiadanie jest bezpośrednim, stałym i niezbędnym warunkiem rozszerzenia działalności gospodarczej udziałowca.

Natomiast ETS w sprawie C-29/08 AB SKF stwierdził, iż „w istocie spółka dominująca kończy udział w spółce zależnej i spółce powiązanej, zbywając całość akcji posiadanych w tych spółkach. Gdy owa spółka dominująca będąca spółką dominującą w grupie przemysłowej ingerowała w zarządzanie wspomnianą spółką zależną i spółką powiązaną, świadcząc odpłatnie na ich rzecz różne usługi o charakterze administracyjnym, księgowym i handlowym, z tytułu których podlegała opodatkowaniu podatkiem o wartości dodanej, wówczas wspomniane zbycie akcji, którego dokonano w celu restrukturyzacji grupy spółek przez tę spółkę dominującą, można uznać za transakcję polegającą na uzyskiwaniu stałego dochodu z działalności przekraczającej ramy samej sprzedaży akcji. Transakcja ta pozostaje w bezpośrednim związku z działalnością wykonywaną przez grupę, stanowiąc bezpośrednią, stałą i niezbędną kontynuację podlegającej opodatkowaniu działalności podatnika. Transakcja taka objęta jest zatem zakresem stosowania podatku od wartości dodanej.

Jednak dalej ETS stwierdza, iż jeśli państwo członkowskie skorzystało z możliwości wyłączenia z opodatkowania zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (tak jak zrobiła to Polska), zbycie udziałów lub akcji, które można utożsamić ze zbyciem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie będzie stanowić działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej. Dla przykładu zbycie przez spółkę matkę 100% udziałów w spółce córce będzie poza sferą zainteresowania podatku od towarów i usług, ponieważ taka transakcja powinna zostać potraktowana jako zbycie przedsiębiorstwa. Zaś zbycie przedsiębiorstwa w Polsce jest nieopodatkowane.

Polecamy: Czy przedsiębiorca może odliczyć zapłaconą akcyzę?

Kiedy przysługuje zwolnienie?

W związku z powyższym omawiane zwolnienie znajdzie zastosowanie wyłącznie w tych nielicznych przypadkach, które nie zostały wyjęte poza nawias transakcji opodatkowanych. W takiej sytuacji bez wątpienia zwolnienie będzie dotyczyć transakcji w zakresie akcji.

Wątpliwość dotyczy jednak zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, jeśli stanowi ono działalność gospodarczą. Czy zwolnienie przedmiotowe obejmie również te czynności? Polska implementacja przepisów wspólnotowych wydaje się w tej sytuacji niewłaściwa. Podczas gdy ustawa o VAT nie uwzględnia transakcji w zakresie udziałów, art. 135 ust. 1 lit. f dyrektywy 2006/112/WE jednoznacznie zwalnia transakcje, łącznie z pośrednictwem, jednakże z wyłączeniem przechowywania i zarządzania, których przedmiotem są akcje, udziały w spółkach lub związkach, obligacje i inne papiery wartościowe, z wyłączeniem dokumentów ustanawiających tytuł prawny do towarów, oraz praw lub papierów wartościowych, o których mowa w art. 15 ust. 2.

Zakres przedmiotowy tego przepisu jest więc szerszy niż zakres polskiego zwolnienia. Tak samo pojęcie papieru wartościowego według dyrektywy jest szersze niż pojęcie papieru wartościowego i instrumentu finansowego, o których mowa w ustawie o VAT. Bowiem obejmuje ono również udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

Podatnik ma prawo bezpośrednio stosować przepisy wspólnotowe, jeśli tylko są one dostatecznie precyzyjne i jednoznaczne. Zostało to niejednokrotnie potwierdzone w orzecznictwie sądów europejskich i krajowych, np. w wyroku w sprawie 26/62 van Gend & Loos lub w wyroku NSA z 11 marca 2010 r. (I FSK 61/09).

Polecamy: Co to jest pomoc de minimis i kto może z niej skorzystać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

120 tys. zł dla rolników jeszcze tylko do 22 sierpnia

Właściciele małych gospodarstw, którzy prowadzą produkcję ekologiczną lub planują wprowadzanie żywności na rynek w ramach krótkich łańcuchów dostaw, jeszcze do 22 sierpnia mogą ubiegać się o wsparcie nawet 120 tys. zł. Pomoc pochodzi z interwencji „Rozwój małych gospodarstw” Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

REKLAMA