REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest SAGED?

Tomasz  Piotrowski
Prawnik, aplikant radcowski.
Czym jest SAGED?
Czym jest SAGED?

REKLAMA

REKLAMA

Elektroniczny zegar na internetowej stronie Ministerstwa Gospodarki odlicza czas, który pozostał do uruchomienia CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Ten ogólnopolski rejestr przedsiębiorców - osób fizycznych rozpocznie swoje funkcjonowanie dnia 1 lipca 2011 r. Na gminach spoczywa obowiązek wprowadzenia do CEIDG danych zawartych w prowadzonych przez nie ewidencjach. Ilość informacji jest ogromna. W wywiązaniu się z nałożonego na gminy zadania ma im pomóc SAGED. Co to takiego? Przeczytaj.

SAGED (System Automatyzacji Gminnej Ewidencji Działalności Gospodarczej) jest aplikacją przygotowaną przez Ministerstwo Gospodarki. Ten program informatyczny ma służyć realizacji celu, jakim jest przeniesienie danych przedsiębiorców - osób fizycznych zawartych w prowadzonej przez poszczególne gminy ewidencji do CEIDG.

REKLAMA

Na realizację tego zadania gminy mają czas do 31 grudnia 2011 r.

Urzędnicy mogą korzystać z SAGED za pośrednictwem strony internetowej (saged.mg.gov.pl). W celu rozpoczęcia pracy z aplikacją należy zarejestrować w SAGED właściwy Urząd Gminy. Procedura rejestracji Urzędu Gminy w systemie rozpoczyna się wraz z wyznaczeniem przez osobę kierującą urzędem tzw. administratora systemu SAGED.

Administrator ma prawo do umożliwiania dostępu do systemu swoim zastępcom (mającym uprawnienia administratora) oraz urzędnikom zajmującym się bezpośrednio sprawami działalności gospodarczej.

Na gminnym administratorze systemu spoczywa zadanie zarejestrowania Urzędu Gminy w systemie. Czynności tej dokonuje się za pośrednictwem ww. strony internetowej. Rejestracja powinna przebiec szybko. Po wprowadzeniu danych urzędu do systemu formularz rejestracyjny należy wydrukować i po uzyskaniu podpisu kierownika urzędu wysłać pocztą lub faksem do Departamentu Gospodarki Elektronicznej MG. Odpowiedź potwierdzająca dokonanie rejestracji powinna zostać nadesłana w ciągu 24 godzin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: CEIDG - jaką funkcję będzie pełniła?

Po pomyślnym zarejestrowaniu Urzędu Gminy, upoważnione przez administratora osoby mogą rozpocząć pracę z systemem. Za pośrednictwem SAGED urzędnicy przenoszą dane z ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez gminę do CEIDG. Może się to odbywać na dwa sposoby:

  • Poprzez ręczne wprowadzanie do SAGED poszczególnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej.

Konieczność zastosowania tej pracochłonnej metody wystąpi w gminach, które nie prowadziły ewidencji w formie elektronicznej.

  • Przeniesienie wpisów do EDG z już istniejących elektronicznych baz danych.

Importu wpisów może dokonać administrator urzędu. Operacja ta polega na zapisaniu danych z prowadzonej przez gminę ewidencji w odpowiednim pliku i przeniesieniu pliku do SAGED.

Warto przypomnieć, że przeniesieniu do CEIDG podlegają dane przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą jak i tych, którzy swoją działalność zawiesili.

Oczywiście dużo łatwiejsze zadanie spoczywa na urzędnikach gmin, które dokonały pełnej informatyzacji prowadzonej ewidencji. Tak czy inaczej ze swojego obowiązku gminy muszą wywiązać się do końca bieżącego roku.

Przedsiębiorcy powinni wiedzieć, że do chwili przeniesienia przez gminę, w której zostali zarejestrowani, wszystkich wpisów, organ ewidencyjny dla tych przedsiębiorców nie ulega zmianie. Pozostaje nim wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w którym zarejestrowano przedsiębiorcę. Oznacza to, że do chwili przeprowadzenia przez właściwą gminę kompletnej migracji danych, wnioski związane z wpisem powinny trafiać do gminy. Wobec tego przedsiębiorcy obowiązani są monitorować postępy urzędów, w których dokonali rejestracji swojej działalności.

Polecamy: Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA