REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest SAGED?

Tomasz  Piotrowski
Prawnik, aplikant radcowski.
Czym jest SAGED?
Czym jest SAGED?

REKLAMA

REKLAMA

Elektroniczny zegar na internetowej stronie Ministerstwa Gospodarki odlicza czas, który pozostał do uruchomienia CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Ten ogólnopolski rejestr przedsiębiorców - osób fizycznych rozpocznie swoje funkcjonowanie dnia 1 lipca 2011 r. Na gminach spoczywa obowiązek wprowadzenia do CEIDG danych zawartych w prowadzonych przez nie ewidencjach. Ilość informacji jest ogromna. W wywiązaniu się z nałożonego na gminy zadania ma im pomóc SAGED. Co to takiego? Przeczytaj.

SAGED (System Automatyzacji Gminnej Ewidencji Działalności Gospodarczej) jest aplikacją przygotowaną przez Ministerstwo Gospodarki. Ten program informatyczny ma służyć realizacji celu, jakim jest przeniesienie danych przedsiębiorców - osób fizycznych zawartych w prowadzonej przez poszczególne gminy ewidencji do CEIDG.

REKLAMA

Na realizację tego zadania gminy mają czas do 31 grudnia 2011 r.

Urzędnicy mogą korzystać z SAGED za pośrednictwem strony internetowej (saged.mg.gov.pl). W celu rozpoczęcia pracy z aplikacją należy zarejestrować w SAGED właściwy Urząd Gminy. Procedura rejestracji Urzędu Gminy w systemie rozpoczyna się wraz z wyznaczeniem przez osobę kierującą urzędem tzw. administratora systemu SAGED.

Administrator ma prawo do umożliwiania dostępu do systemu swoim zastępcom (mającym uprawnienia administratora) oraz urzędnikom zajmującym się bezpośrednio sprawami działalności gospodarczej.

Na gminnym administratorze systemu spoczywa zadanie zarejestrowania Urzędu Gminy w systemie. Czynności tej dokonuje się za pośrednictwem ww. strony internetowej. Rejestracja powinna przebiec szybko. Po wprowadzeniu danych urzędu do systemu formularz rejestracyjny należy wydrukować i po uzyskaniu podpisu kierownika urzędu wysłać pocztą lub faksem do Departamentu Gospodarki Elektronicznej MG. Odpowiedź potwierdzająca dokonanie rejestracji powinna zostać nadesłana w ciągu 24 godzin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: CEIDG - jaką funkcję będzie pełniła?

Po pomyślnym zarejestrowaniu Urzędu Gminy, upoważnione przez administratora osoby mogą rozpocząć pracę z systemem. Za pośrednictwem SAGED urzędnicy przenoszą dane z ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez gminę do CEIDG. Może się to odbywać na dwa sposoby:

  • Poprzez ręczne wprowadzanie do SAGED poszczególnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej.

Konieczność zastosowania tej pracochłonnej metody wystąpi w gminach, które nie prowadziły ewidencji w formie elektronicznej.

  • Przeniesienie wpisów do EDG z już istniejących elektronicznych baz danych.

Importu wpisów może dokonać administrator urzędu. Operacja ta polega na zapisaniu danych z prowadzonej przez gminę ewidencji w odpowiednim pliku i przeniesieniu pliku do SAGED.

Warto przypomnieć, że przeniesieniu do CEIDG podlegają dane przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą jak i tych, którzy swoją działalność zawiesili.

Oczywiście dużo łatwiejsze zadanie spoczywa na urzędnikach gmin, które dokonały pełnej informatyzacji prowadzonej ewidencji. Tak czy inaczej ze swojego obowiązku gminy muszą wywiązać się do końca bieżącego roku.

Przedsiębiorcy powinni wiedzieć, że do chwili przeniesienia przez gminę, w której zostali zarejestrowani, wszystkich wpisów, organ ewidencyjny dla tych przedsiębiorców nie ulega zmianie. Pozostaje nim wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w którym zarejestrowano przedsiębiorcę. Oznacza to, że do chwili przeprowadzenia przez właściwą gminę kompletnej migracji danych, wnioski związane z wpisem powinny trafiać do gminy. Wobec tego przedsiębiorcy obowiązani są monitorować postępy urzędów, w których dokonali rejestracji swojej działalności.

Polecamy: Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

REKLAMA

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

REKLAMA

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

REKLAMA