REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest SAGED?

Tomasz Piotrowski
Prawnik, aplikant radcowski.
Czym jest SAGED?
Czym jest SAGED?

REKLAMA

REKLAMA

Elektroniczny zegar na internetowej stronie Ministerstwa Gospodarki odlicza czas, który pozostał do uruchomienia CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Ten ogólnopolski rejestr przedsiębiorców - osób fizycznych rozpocznie swoje funkcjonowanie dnia 1 lipca 2011 r. Na gminach spoczywa obowiązek wprowadzenia do CEIDG danych zawartych w prowadzonych przez nie ewidencjach. Ilość informacji jest ogromna. W wywiązaniu się z nałożonego na gminy zadania ma im pomóc SAGED. Co to takiego? Przeczytaj.

SAGED (System Automatyzacji Gminnej Ewidencji Działalności Gospodarczej) jest aplikacją przygotowaną przez Ministerstwo Gospodarki. Ten program informatyczny ma służyć realizacji celu, jakim jest przeniesienie danych przedsiębiorców - osób fizycznych zawartych w prowadzonej przez poszczególne gminy ewidencji do CEIDG.

REKLAMA

Na realizację tego zadania gminy mają czas do 31 grudnia 2011 r.

Urzędnicy mogą korzystać z SAGED za pośrednictwem strony internetowej (saged.mg.gov.pl). W celu rozpoczęcia pracy z aplikacją należy zarejestrować w SAGED właściwy Urząd Gminy. Procedura rejestracji Urzędu Gminy w systemie rozpoczyna się wraz z wyznaczeniem przez osobę kierującą urzędem tzw. administratora systemu SAGED.

Administrator ma prawo do umożliwiania dostępu do systemu swoim zastępcom (mającym uprawnienia administratora) oraz urzędnikom zajmującym się bezpośrednio sprawami działalności gospodarczej.

Na gminnym administratorze systemu spoczywa zadanie zarejestrowania Urzędu Gminy w systemie. Czynności tej dokonuje się za pośrednictwem ww. strony internetowej. Rejestracja powinna przebiec szybko. Po wprowadzeniu danych urzędu do systemu formularz rejestracyjny należy wydrukować i po uzyskaniu podpisu kierownika urzędu wysłać pocztą lub faksem do Departamentu Gospodarki Elektronicznej MG. Odpowiedź potwierdzająca dokonanie rejestracji powinna zostać nadesłana w ciągu 24 godzin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: CEIDG - jaką funkcję będzie pełniła?

Po pomyślnym zarejestrowaniu Urzędu Gminy, upoważnione przez administratora osoby mogą rozpocząć pracę z systemem. Za pośrednictwem SAGED urzędnicy przenoszą dane z ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez gminę do CEIDG. Może się to odbywać na dwa sposoby:

 • Poprzez ręczne wprowadzanie do SAGED poszczególnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej.

Konieczność zastosowania tej pracochłonnej metody wystąpi w gminach, które nie prowadziły ewidencji w formie elektronicznej.

 • Przeniesienie wpisów do EDG z już istniejących elektronicznych baz danych.

Importu wpisów może dokonać administrator urzędu. Operacja ta polega na zapisaniu danych z prowadzonej przez gminę ewidencji w odpowiednim pliku i przeniesieniu pliku do SAGED.

Warto przypomnieć, że przeniesieniu do CEIDG podlegają dane przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą jak i tych, którzy swoją działalność zawiesili.

Oczywiście dużo łatwiejsze zadanie spoczywa na urzędnikach gmin, które dokonały pełnej informatyzacji prowadzonej ewidencji. Tak czy inaczej ze swojego obowiązku gminy muszą wywiązać się do końca bieżącego roku.

Przedsiębiorcy powinni wiedzieć, że do chwili przeniesienia przez gminę, w której zostali zarejestrowani, wszystkich wpisów, organ ewidencyjny dla tych przedsiębiorców nie ulega zmianie. Pozostaje nim wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w którym zarejestrowano przedsiębiorcę. Oznacza to, że do chwili przeprowadzenia przez właściwą gminę kompletnej migracji danych, wnioski związane z wpisem powinny trafiać do gminy. Wobec tego przedsiębiorcy obowiązani są monitorować postępy urzędów, w których dokonali rejestracji swojej działalności.

Polecamy: Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

  Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

  Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

  Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

  Najlepszy sposób na oszczędności 2023: złoto. Ile trzeba mieć, by ulokować, jak kupować sztabki i monety

  Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

  REKLAMA

  Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

  Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

  Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

  W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  REKLAMA

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA