| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > CEIDG i działalność regulowana

CEIDG i działalność regulowana

Z dniem 1 lipca 2011 r. rozpocznie funkcjonowanie Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zastąpi ona rozrzucone po całej Polsce rejestry zawierające dane osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą prowadzone obecnie przez urzędy miast i gmin. Jak jednak istnienie tego ogólnopolskiego rejestru będzie się miało do prowadzonych przez odrębne organy rejestrów działalności regulowanej? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Czym jest działalność regulowana?

Działalność regulowana jest to szczególny rodzaj działalności gospodarczej. Ustawa może stanowić, iż przedsiębiorca chcący wykonywać ten rodzaj działalności powinien spełniać szczególne warunki w tej ustawie wskazane i może rozpocząć działalność dopiero po uzyskaniu wpisu w rejestrze działalności regulowanej.

Rejestry działalności regulowanej.

Rejestrów działalności regulowanej jest wiele. Są one prowadzone przez różne organy wskazane w ustawach dotyczących danych rodzajów działalności.

Działalność polegająca na organizowaniu imprez turystycznych oraz pośrednictwie na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych jest działalnością regulowaną według przepisów ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych. Ustawa wymaga wpisu do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Rejestr ten prowadzony jest przez marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy.

Polecamy: Żłobek w mieszkaniu- jakie warunki otwarcia

Relacja rejestrów i CEIDG.

Zgodnie z uregulowaniem ustawy z 2 lipca 2011 r. CEIDG udostępnia następujące informacje o przedsiębiorcach i innych podmiotach dotyczące wpisu do rejestru działalności regulowanej, zakazu wykonywania działalności określonej we wpisie oraz o wykreśleniu z rejestru.

Dane te będą przekazywane do CEIDG przez odpowiednie organy prowadzące rejestry działalności regulowanej niezwłocznie i nie później niż następnego dnia roboczego po dokonaniu wpisu do rejestru.

Zgodnie ze znowelizowanym art. 67 USDG organy koncesyjne, organy prowadzące rejestry działalności regulowanej oraz organy właściwe do spraw zezwoleń i licencji, w terminie do dnia 30 czerwca 2012 r. przekażą do CEIDG dane o przedsiębiorcach wykonujących aktualnie regulowaną działalność gospodarczą.

Informacje te, umieszczone w CEIDG objęte będą domniemaniem prawdziwości.

Wniosek przez CEIDG.

Zgodnie z art. 65 ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca podlegający wpisowi do ewidencji może złożyć wniosek o wpis do rejestru działalności regulowanej również we właściwym organie ewidencyjnym, wskazując organ prowadzący rejestr działalności regulowanej.

W związku z treścią powyżej wspomnianego przepisu należy przypuszczać, że możliwe będzie także złożenie wniosku o wpis do rejestru działalności regulowanej za pośrednictwem CEIDG.

Polecamy: Najem dla początkującego przedsiębiorcy- porada

Autor: Tomasz Piotrowski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziobrowski

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »