REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Żłobek w mieszkaniu – jakie warunki otwarcia?

Milewski Marcin
Jakie są warunki otwarcia żłobka w mieszkaniu?
Jakie są warunki otwarcia żłobka w mieszkaniu?

REKLAMA

REKLAMA

Od 4 kwietnia br. obowiązuje ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Przewiduje one nowe zasada zakładania i prowadzenia żłobków. Czy na podstawie znowelizowanego stanu prawnego można założyć żłobek w mieszkaniu w bloku zlokalizowanym na osiedlu mieszkaniowym? Przeczytaj poradę eksperta.

Ustawa, popularnie określana mianem żłobkowej, (Dz. U. Nr 45, poz. 235) w przedmiocie lokalu jaki może zostać przekształcony w żłobek upoważnia ministra właściwego do spraw rodziny do określenia w drodze rozporządzenia wymagań lokalowych i sanitarnych dotyczących żłobków i klubów dziecięcych (biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia odpowiedniej jakości sprawowanej opieki nad dziećmi i warunków ochrony przeciwpożarowej oraz liczbę dzieci nad którymi sprawowana jest opieka).

REKLAMA

Efektem upoważnienia jest rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych dotyczących żłobków i klubów dziecięcych z 25 marca 2011 r.

Zgodnie z zawartymi w nim przepisami nie ma przeciwwskazań do prowadzenia żłobków w osiedlowych mieszkaniach. Należy jednak pamiętać, że w budynku, w którym będzie prowadzony żłobek lub klub dziecięcy, muszą być zapewnione bezpieczne i higieniczne warunki pobytu dzieci. Potwierdzać będzie je pozytywna opinia komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej, a także właściwego państwowego inspektora sanitarnego.

Polecamy: Żłobek i klub dziecięcy - nowe zasady zakładania

Mieszkanie przeznaczone do prowadzenia żłobka (również klubu dziecięcego) musi znajdować się w budynku (ewentualnie jego części), które spełniają wymagania:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- określone w przepisach techniczno budowlanych oraz
- przepisach o ochronie przeciwpożarowej dla kategorii zagrożenia ludzi ZL II lub
- wymagania uzgodnione z właściwym miejscowo komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej.

REKLAMA

Powyższe warunki nie muszą być przez budynek spełnione jeżeli lokal jest przeznaczony dla nie więcej niż 15 dzieci oraz znajduje się na parterze budynku wykonanego z elementów nierozprzestrzeniających ognia. Dodatkowo mieszkanie musi posiadać co najmniej dwa wyjścia na zewnątrz (drzwi oraz np. okno umożliwiające bezpośrednie wyjście na przestrzeń otwartą).

W mieszkaniu muszą również znaleźć się trudnozapalne wykładziny podłogowe i inne stałe elementy wyposażenia oraz wystroju wnętrz, a także gaśnica proszkowa ABC o zawartości co najmniej 4 kg środka gaśniczego.

Należy pamiętać, że wymogi przeciwpożarowe dopuszczają, aby w jednej strefie pożarowej znajdował się tylko jeden taki lokal. 

Polecamy: Jak założyć żłobek i klub dziecięcy - pozwolenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA