Żłobek w mieszkaniu – jakie warunki otwarcia?
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa, popularnie określana mianem żłobkowej, (Dz. U. Nr 45, poz. 235) w przedmiocie lokalu jaki może zostać przekształcony w żłobek upoważnia ministra właściwego do spraw rodziny do określenia w drodze rozporządzenia wymagań lokalowych i sanitarnych dotyczących żłobków i klubów dziecięcych (biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia odpowiedniej jakości sprawowanej opieki nad dziećmi i warunków ochrony przeciwpożarowej oraz liczbę dzieci nad którymi sprawowana jest opieka).
REKLAMA
Efektem upoważnienia jest rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych dotyczących żłobków i klubów dziecięcych z 25 marca 2011 r.
Zgodnie z zawartymi w nim przepisami nie ma przeciwwskazań do prowadzenia żłobków w osiedlowych mieszkaniach. Należy jednak pamiętać, że w budynku, w którym będzie prowadzony żłobek lub klub dziecięcy, muszą być zapewnione bezpieczne i higieniczne warunki pobytu dzieci. Potwierdzać będzie je pozytywna opinia komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej, a także właściwego państwowego inspektora sanitarnego.
Polecamy: Żłobek i klub dziecięcy - nowe zasady zakładania
Mieszkanie przeznaczone do prowadzenia żłobka (również klubu dziecięcego) musi znajdować się w budynku (ewentualnie jego części), które spełniają wymagania:
- określone w przepisach techniczno budowlanych oraz
- przepisach o ochronie przeciwpożarowej dla kategorii zagrożenia ludzi ZL II lub
- wymagania uzgodnione z właściwym miejscowo komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej.
REKLAMA
Powyższe warunki nie muszą być przez budynek spełnione jeżeli lokal jest przeznaczony dla nie więcej niż 15 dzieci oraz znajduje się na parterze budynku wykonanego z elementów nierozprzestrzeniających ognia. Dodatkowo mieszkanie musi posiadać co najmniej dwa wyjścia na zewnątrz (drzwi oraz np. okno umożliwiające bezpośrednie wyjście na przestrzeń otwartą).
W mieszkaniu muszą również znaleźć się trudnozapalne wykładziny podłogowe i inne stałe elementy wyposażenia oraz wystroju wnętrz, a także gaśnica proszkowa ABC o zawartości co najmniej 4 kg środka gaśniczego.
Należy pamiętać, że wymogi przeciwpożarowe dopuszczają, aby w jednej strefie pożarowej znajdował się tylko jeden taki lokal.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA