REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Żłobek w mieszkaniu – jakie warunki otwarcia?

Milewski Marcin
Jakie są warunki otwarcia żłobka w mieszkaniu?
Jakie są warunki otwarcia żłobka w mieszkaniu?

REKLAMA

REKLAMA

Od 4 kwietnia br. obowiązuje ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Przewiduje one nowe zasada zakładania i prowadzenia żłobków. Czy na podstawie znowelizowanego stanu prawnego można założyć żłobek w mieszkaniu w bloku zlokalizowanym na osiedlu mieszkaniowym? Przeczytaj poradę eksperta.

Ustawa, popularnie określana mianem żłobkowej, (Dz. U. Nr 45, poz. 235) w przedmiocie lokalu jaki może zostać przekształcony w żłobek upoważnia ministra właściwego do spraw rodziny do określenia w drodze rozporządzenia wymagań lokalowych i sanitarnych dotyczących żłobków i klubów dziecięcych (biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia odpowiedniej jakości sprawowanej opieki nad dziećmi i warunków ochrony przeciwpożarowej oraz liczbę dzieci nad którymi sprawowana jest opieka).

REKLAMA

Efektem upoważnienia jest rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych dotyczących żłobków i klubów dziecięcych z 25 marca 2011 r.

Zgodnie z zawartymi w nim przepisami nie ma przeciwwskazań do prowadzenia żłobków w osiedlowych mieszkaniach. Należy jednak pamiętać, że w budynku, w którym będzie prowadzony żłobek lub klub dziecięcy, muszą być zapewnione bezpieczne i higieniczne warunki pobytu dzieci. Potwierdzać będzie je pozytywna opinia komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej, a także właściwego państwowego inspektora sanitarnego.

Polecamy: Żłobek i klub dziecięcy - nowe zasady zakładania

Mieszkanie przeznaczone do prowadzenia żłobka (również klubu dziecięcego) musi znajdować się w budynku (ewentualnie jego części), które spełniają wymagania:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- określone w przepisach techniczno budowlanych oraz
- przepisach o ochronie przeciwpożarowej dla kategorii zagrożenia ludzi ZL II lub
- wymagania uzgodnione z właściwym miejscowo komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej.

REKLAMA

Powyższe warunki nie muszą być przez budynek spełnione jeżeli lokal jest przeznaczony dla nie więcej niż 15 dzieci oraz znajduje się na parterze budynku wykonanego z elementów nierozprzestrzeniających ognia. Dodatkowo mieszkanie musi posiadać co najmniej dwa wyjścia na zewnątrz (drzwi oraz np. okno umożliwiające bezpośrednie wyjście na przestrzeń otwartą).

W mieszkaniu muszą również znaleźć się trudnozapalne wykładziny podłogowe i inne stałe elementy wyposażenia oraz wystroju wnętrz, a także gaśnica proszkowa ABC o zawartości co najmniej 4 kg środka gaśniczego.

Należy pamiętać, że wymogi przeciwpożarowe dopuszczają, aby w jednej strefie pożarowej znajdował się tylko jeden taki lokal. 

Polecamy: Jak założyć żłobek i klub dziecięcy - pozwolenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

REKLAMA

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

REKLAMA

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

REKLAMA