W jakim celu powstało CEIDG?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Rejestracja on-line
Dzięki CEIDG możliwe będzie dokonanie rejestracji działalności gospodarczej bez wychodzenia z domu. Od początku lipca zarejestrujemy firmę przez Internet, przy pomocy elektronicznego formularza. Możliwe będzie złożenie on-line wniosków o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, o zmianę wpisu a także wniosków dotyczących zawieszenia działalności gospodarczej oraz wykreślenia z ewidencji.
Do tej pory wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej mógł być złożony jedynie w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy składającego wniosek. Ta prawidłowość czyni proces rejestracji bardziej czasochłonnym i problematycznym. Od 1 lipca 2011 r. przedsiębiorcy będą mogli rejestrować swoją działalność praktycznie z każdego miejsca na świecie, a sama procedura będzie przebiegać dużo szybciej.
Polecamy: Zasady składania wniosku o wpis do CEIDG
Ułatwiony dostęp do informacji
REKLAMA
Dotychczas osoba chcąca uzyskać informacje na temat danego przedsiębiorcy - osoby fizycznej, była zmuszona do komunikowania się w tej kwestii z urzędem gminy, w którym przedsiębiorca ten uzyskał wpis do ewidencji. Mogło to nastręczać nie lada trudności i ograniczało dostępność danych o przedsiębiorcach. Od początku lipca informacje o przedsiębiorcach - osobach fizycznych będą dostępne za pośrednictwem Internetu.
CEIDG będzie rejestrem ogólnopolskim prowadzonym przez ministra gospodarki. Będą w nim zawarte dane wszystkich osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą i zarejestrowanych w Polsce.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że gminy otrzymały termin na przeniesienie posiadanych danych do centralnego rejestru i terminem tym jest koniec roku 2011. W związku z tym do końca bieżącego roku nie będzie można wykluczyć, iż dane części przedsiębiorców nadal dostępne będą jedynie poprzez uzyskanie ich w urzędzie gminy.
W ramach CEIDG możliwe będzie także uzyskanie informacji na temat rejestracji działalności gospodarczej oraz skorzystanie z wyszukiwarki przedsiębiorstw.
CEIDG umożliwi także wgląd do danych bezpłatnie udostępnianych przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Będzie to np. pełna nazwa spółki z o.o.
Dzięki uruchomieniu CEIDG uzyskanie potrzebnych informacji i wpis do ewidencji będą szybsze i prostsze. Poprzez wykorzystanie powszechnego dziś środka komunikacji, jakim jest Internet administracja stanie się bardziej przyjazna przedsiębiorcom.
Polecamy: Czym jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.