reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > W jakim celu powstało CEIDG?

W jakim celu powstało CEIDG?

Z dniem 1 lipca 2011 r. rozpocznie funkcjonowanie Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zastąpi ona rozrzucone po całej Polsce rejestry zawierające dane osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą prowadzone obecnie przez urzędy miast i gmin. Jakie są główne cele tej nowej instytucji? Przeczytaj.

Rejestracja on-line

Dzięki CEIDG możliwe będzie dokonanie rejestracji działalności gospodarczej bez wychodzenia z domu. Od początku lipca zarejestrujemy firmę przez Internet, przy pomocy elektronicznego formularza. Możliwe będzie złożenie on-line wniosków o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, o zmianę wpisu a także wniosków dotyczących zawieszenia działalności gospodarczej oraz wykreślenia z ewidencji.

Do tej pory wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej mógł być złożony jedynie w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy składającego wniosek. Ta prawidłowość czyni proces rejestracji bardziej czasochłonnym i problematycznym. Od 1 lipca 2011 r. przedsiębiorcy będą mogli rejestrować swoją działalność praktycznie z każdego miejsca na świecie, a sama procedura będzie przebiegać dużo szybciej.

Polecamy: Zasady składania wniosku o wpis do CEIDG

Ułatwiony dostęp do informacji

Dotychczas osoba chcąca uzyskać informacje na temat danego przedsiębiorcy - osoby fizycznej, była zmuszona do komunikowania się w tej kwestii z urzędem gminy, w którym przedsiębiorca ten uzyskał wpis do ewidencji. Mogło to nastręczać nie lada trudności i ograniczało dostępność danych o przedsiębiorcach. Od początku lipca informacje o przedsiębiorcach - osobach fizycznych będą dostępne za pośrednictwem Internetu.

CEIDG będzie rejestrem ogólnopolskim prowadzonym przez ministra gospodarki. Będą w nim zawarte dane wszystkich osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą i zarejestrowanych w Polsce.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że gminy otrzymały termin na przeniesienie posiadanych danych do centralnego rejestru i terminem tym jest koniec roku 2011. W związku z tym do końca bieżącego roku nie będzie można wykluczyć, iż dane części przedsiębiorców nadal dostępne będą jedynie poprzez uzyskanie ich w urzędzie gminy.

W ramach CEIDG możliwe będzie także uzyskanie informacji na temat rejestracji działalności gospodarczej oraz skorzystanie z wyszukiwarki przedsiębiorstw.

CEIDG umożliwi także wgląd do danych bezpłatnie udostępnianych przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Będzie to np. pełna nazwa spółki z o.o.

Dzięki uruchomieniu CEIDG uzyskanie potrzebnych informacji i wpis do ewidencji będą szybsze i prostsze. Poprzez wykorzystanie powszechnego dziś środka komunikacji, jakim jest Internet administracja stanie się bardziej przyjazna przedsiębiorcom.

Polecamy: Czym jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)?

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z dniem 1 lipca 2011 r. rozpocznie funkcjonowanie Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Z dniem 1 lipca 2011 r. rozpocznie funkcjonowanie Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

2BE.pl

Grupa Adweb

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama