REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jakim celu powstało CEIDG?

Tomasz  Piotrowski
Prawnik, aplikant radcowski.
Z dniem 1 lipca 2011 r. rozpocznie funkcjonowanie Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Z dniem 1 lipca 2011 r. rozpocznie funkcjonowanie Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 1 lipca 2011 r. rozpocznie funkcjonowanie Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zastąpi ona rozrzucone po całej Polsce rejestry zawierające dane osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą prowadzone obecnie przez urzędy miast i gmin. Jakie są główne cele tej nowej instytucji? Przeczytaj.

REKLAMA

Rejestracja on-line

Dzięki CEIDG możliwe będzie dokonanie rejestracji działalności gospodarczej bez wychodzenia z domu. Od początku lipca zarejestrujemy firmę przez Internet, przy pomocy elektronicznego formularza. Możliwe będzie złożenie on-line wniosków o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, o zmianę wpisu a także wniosków dotyczących zawieszenia działalności gospodarczej oraz wykreślenia z ewidencji.

Do tej pory wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej mógł być złożony jedynie w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy składającego wniosek. Ta prawidłowość czyni proces rejestracji bardziej czasochłonnym i problematycznym. Od 1 lipca 2011 r. przedsiębiorcy będą mogli rejestrować swoją działalność praktycznie z każdego miejsca na świecie, a sama procedura będzie przebiegać dużo szybciej.

Polecamy: Zasady składania wniosku o wpis do CEIDG

Ułatwiony dostęp do informacji

REKLAMA

Dotychczas osoba chcąca uzyskać informacje na temat danego przedsiębiorcy - osoby fizycznej, była zmuszona do komunikowania się w tej kwestii z urzędem gminy, w którym przedsiębiorca ten uzyskał wpis do ewidencji. Mogło to nastręczać nie lada trudności i ograniczało dostępność danych o przedsiębiorcach. Od początku lipca informacje o przedsiębiorcach - osobach fizycznych będą dostępne za pośrednictwem Internetu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

CEIDG będzie rejestrem ogólnopolskim prowadzonym przez ministra gospodarki. Będą w nim zawarte dane wszystkich osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą i zarejestrowanych w Polsce.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że gminy otrzymały termin na przeniesienie posiadanych danych do centralnego rejestru i terminem tym jest koniec roku 2011. W związku z tym do końca bieżącego roku nie będzie można wykluczyć, iż dane części przedsiębiorców nadal dostępne będą jedynie poprzez uzyskanie ich w urzędzie gminy.

W ramach CEIDG możliwe będzie także uzyskanie informacji na temat rejestracji działalności gospodarczej oraz skorzystanie z wyszukiwarki przedsiębiorstw.

CEIDG umożliwi także wgląd do danych bezpłatnie udostępnianych przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Będzie to np. pełna nazwa spółki z o.o.

Dzięki uruchomieniu CEIDG uzyskanie potrzebnych informacji i wpis do ewidencji będą szybsze i prostsze. Poprzez wykorzystanie powszechnego dziś środka komunikacji, jakim jest Internet administracja stanie się bardziej przyjazna przedsiębiorcom.

Polecamy: Czym jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA