REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć firmę remontowo-budowlaną? - zatrudnianie pracowników

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
Jakie umowy warto zawierać z pracownikami prowadząc firmę remontowo-budowlaną.
Jakie umowy warto zawierać z pracownikami prowadząc firmę remontowo-budowlaną.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy kto wykonuje pracę zarobkową, również w firmie remontowo – budowlanej, chciałby pracować na podstawie umowy o pracę. Jednak ta forma zatrudnienia nie jest pożądana z punktu widzenia przedsiębiorcy. Ekspert radzi jakie umowy warto zawierać z pracownikami prowadząc firmę remontowo-budowlaną.

REKLAMA

Duże firmy mogą pozwolić sobie na zatrudnianie na podstawie umowy o pracę pracowników o szczególnie pożądanych kwalifikacjach. Dzięki temu zabezpieczają się przed odpływem wykwalifikowanych kadr do konkurencji, czym zapewniają sobie możliwość realizacji złożonych kontraktów. Małe firmy nie mogą sobie pozwolić na taką formę zatrudnienia.

REKLAMA

Tworzeniu etatów nie sprzyja sezonowość prac remontowo – budowlanych, a także często występujące w branży zatory płatnicze, które powstają wówczas, gdy inwestor lub jeden z kontrahentów nie wywiązuje się ze zobowiązań względem wykonawców bądź podwykonawców. Właśnie dlatego najpowszechniejszą formą zatrudniania przez firmy remontowo – budowlane są umowy prawa cywilnego, tzn. Umowa zlecenie (art. 734–751 KC) i umowa o dzieło (art. 627–646 KC). Ich największą zaletą jest elastyczność zatrudnienia, która przejawia się w tym, że można zawierać te umowy w celu realizacji określonych inwestycji.

REKLAMA

Z drugiej strony w okresach przestoju, np. spowodowanego zimą, właściciele niezarabiającej firmy nie muszą płacić swoim pracownikom. Wadą tego rozwiązania jest niskie przywiązanie pracowników, czemu nie należy się dziwić. Pracownik, który może liczyć tylko na umowę cywilnoprawną, z pewnością przejdzie do konkurencyjnej firmy, jeżeli ta zaproponuje mu lepsze warunki przy tej samej podstawie jej wykonywania (umowa o dzieło, zlecenia). W okresie gorszej koniunktury, kiedy na rynku pracy jest wielu fachowców czekających na zatrudnienie, nie stanowi to problemu, natomiast w okresach lepszej koniunktury może zahamować rozwój firmy.

Najwięcej podobieństw występuje między umową o pracę a umową zlecenia. Obie są umowami starannego działania. Do umowy zlecenia nie znajdują jednak zastosowania liczne przepisy o charakterze gwarancyjnym, chroniące pracowników w zakresie: czasu pracy, urlopów, wynagrodzenia za pracę, bhp, świadczeń socjalnych, ułatwionego korzystania z drogi sądowej przed sądami pracy itp., przewidziane w kodeksie pracy. Dzięki temu umowa ta jest atrakcyjna dla przedsiębiorców, którzy nie są narażeni na roszczenia ze strony zleceniobiorców.

Polecamy: Jak założyć firmę remontowo-budowlaną?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 734. § 1 kodeksu cywilnego stanowi, że przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Z kolei art. 750 kodeksu cywilnego stanowi, że do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. 

Z kolei art. 627, definiujący umowę o dzieło stanowi, że przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. W związku z tym, w przeciwieństwie do umowy zlecenia i umowy o pracę, umowa o dzieło jest umową rezultatu. Dziełobiorca zobowiązuje się nie tylko do wykonania określonych usług, ale także do z góry określonego ich rezultatu i za rezultat ten ponosi odpowiedzialność.

Dziełobiorca odpowiada więc za wady fizyczne dzieła (np. instalacji elektrycznej). Nie może w związku z tym być podporządkowany zamawiającemu.

Należy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku zawarcie umowy cywilnoprawnej zamiast umowy o pracę będzie możliwe.Art. 22 § 1 stanowi: Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. 

Przepis ten wyznacza desygnaty stosunku pracy. Zgodnie z kolejnym paragrafem cytowanego artykułu zatrudnienie w warunkach określonych w § 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.

Nie wystarczy zastrzec w umowie zlecenia, że zleceniobiorca może za zgodą zleceniodawcy posłużyć się inną osobą przy wykonywaniu określonych czynności.

Sąd Najwyższy - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w wyroku z dnia 5 maja 2010 r. I PK 8/2010 stwierdził: W świetle art. 22 § 1[1] k.p. oceny jego charakteru należy dokonywać nie tylko na podstawie przyjętych przez jego strony postanowień, które mogą mieć na celu stworzenie pozoru innej umowy, lecz także na podstawie faktycznych warunków jego wykonywania. Dlatego zastrzeżenie w nim możliwości zastępowania wykonawcy inną osobą nie odbiera cech umowy o pracę. Zwłaszcza gdy faktycznie takie zastępstwa nie miały miejsca, a inne cechy badanej umowy wskazują na przewagę cech charakterystycznych dla stosunku pracy.

Ponadto nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych.
Należy także pamiętać o tym, że od niedawna istnieje obowiązek płacenia składek na ZUS także za osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia i o dzieło.

Jak wynika z przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych(art. 6 ust. 1 pkt. 4 ) osoba wykonująca usługi na podstawie umowy zlecenia i innych umów, do których stosuje się przepisy o zleceniu podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

Nieco inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o umowę o dzieło. Są tylko dwie sytuacje w których należy od umowy o dzieło odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne.

Ma to miejsce wtedy gdy:
• Umowę zawarło się z pracodawcą
• Umowę zawarło się z innym podmiotem ale pracę wykonuje się na rzecz pracodawcy.

Tak więc tylko w tych dwóch wypadkach istnieje obowiązek odprowadzania składek.

Polecamy: Poradnik dla firm remontowo-budowlanych: prawa i obowiązki stron umowy o dzieło

W związku z rosnącymi kosztami pracy, zwłaszcza tymi pozapłacowymi oraz niestabilną sytuacją makroekonomiczną, firmy remontowo - budowlane coraz częściej sięgają po formy zatrudnienia umożliwiające im ograniczenie wydatków na podatki, składki na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze, czy też umożliwiające łatwiejsze rozstanie się z zatrudnionym.

Ważne jest również to, że zawieranie umów cywilnoprawnych chroni pracodawców przed roszczeniami dochodzonymi przed sądem pracy. Elastyczne formy zatrudniania (a także czasu i organizacji pracy oraz zasad wynagradzania) ułatwiają tworzenie nowych, mniej kosztownych miejsc pracy. W okresie przestoju właściciel firmy nie musi zadłużać się, aby wypłacić pensje pracownikom.

Polecamy: Poradnik dla firm remontowo-budowlanych: rękojmia

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA