REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć firmę remontowo-budowlaną? - zatrudnianie pracowników

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
Jakie umowy warto zawierać z pracownikami prowadząc firmę remontowo-budowlaną.
Jakie umowy warto zawierać z pracownikami prowadząc firmę remontowo-budowlaną.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy kto wykonuje pracę zarobkową, również w firmie remontowo – budowlanej, chciałby pracować na podstawie umowy o pracę. Jednak ta forma zatrudnienia nie jest pożądana z punktu widzenia przedsiębiorcy. Ekspert radzi jakie umowy warto zawierać z pracownikami prowadząc firmę remontowo-budowlaną.

REKLAMA

Duże firmy mogą pozwolić sobie na zatrudnianie na podstawie umowy o pracę pracowników o szczególnie pożądanych kwalifikacjach. Dzięki temu zabezpieczają się przed odpływem wykwalifikowanych kadr do konkurencji, czym zapewniają sobie możliwość realizacji złożonych kontraktów. Małe firmy nie mogą sobie pozwolić na taką formę zatrudnienia.

REKLAMA

Tworzeniu etatów nie sprzyja sezonowość prac remontowo – budowlanych, a także często występujące w branży zatory płatnicze, które powstają wówczas, gdy inwestor lub jeden z kontrahentów nie wywiązuje się ze zobowiązań względem wykonawców bądź podwykonawców. Właśnie dlatego najpowszechniejszą formą zatrudniania przez firmy remontowo – budowlane są umowy prawa cywilnego, tzn. Umowa zlecenie (art. 734–751 KC) i umowa o dzieło (art. 627–646 KC). Ich największą zaletą jest elastyczność zatrudnienia, która przejawia się w tym, że można zawierać te umowy w celu realizacji określonych inwestycji.

REKLAMA

Z drugiej strony w okresach przestoju, np. spowodowanego zimą, właściciele niezarabiającej firmy nie muszą płacić swoim pracownikom. Wadą tego rozwiązania jest niskie przywiązanie pracowników, czemu nie należy się dziwić. Pracownik, który może liczyć tylko na umowę cywilnoprawną, z pewnością przejdzie do konkurencyjnej firmy, jeżeli ta zaproponuje mu lepsze warunki przy tej samej podstawie jej wykonywania (umowa o dzieło, zlecenia). W okresie gorszej koniunktury, kiedy na rynku pracy jest wielu fachowców czekających na zatrudnienie, nie stanowi to problemu, natomiast w okresach lepszej koniunktury może zahamować rozwój firmy.

Najwięcej podobieństw występuje między umową o pracę a umową zlecenia. Obie są umowami starannego działania. Do umowy zlecenia nie znajdują jednak zastosowania liczne przepisy o charakterze gwarancyjnym, chroniące pracowników w zakresie: czasu pracy, urlopów, wynagrodzenia za pracę, bhp, świadczeń socjalnych, ułatwionego korzystania z drogi sądowej przed sądami pracy itp., przewidziane w kodeksie pracy. Dzięki temu umowa ta jest atrakcyjna dla przedsiębiorców, którzy nie są narażeni na roszczenia ze strony zleceniobiorców.

Polecamy: Jak założyć firmę remontowo-budowlaną?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 734. § 1 kodeksu cywilnego stanowi, że przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Z kolei art. 750 kodeksu cywilnego stanowi, że do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. 

Z kolei art. 627, definiujący umowę o dzieło stanowi, że przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. W związku z tym, w przeciwieństwie do umowy zlecenia i umowy o pracę, umowa o dzieło jest umową rezultatu. Dziełobiorca zobowiązuje się nie tylko do wykonania określonych usług, ale także do z góry określonego ich rezultatu i za rezultat ten ponosi odpowiedzialność.

Dziełobiorca odpowiada więc za wady fizyczne dzieła (np. instalacji elektrycznej). Nie może w związku z tym być podporządkowany zamawiającemu.

Należy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku zawarcie umowy cywilnoprawnej zamiast umowy o pracę będzie możliwe.Art. 22 § 1 stanowi: Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. 

Przepis ten wyznacza desygnaty stosunku pracy. Zgodnie z kolejnym paragrafem cytowanego artykułu zatrudnienie w warunkach określonych w § 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.

Nie wystarczy zastrzec w umowie zlecenia, że zleceniobiorca może za zgodą zleceniodawcy posłużyć się inną osobą przy wykonywaniu określonych czynności.

Sąd Najwyższy - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w wyroku z dnia 5 maja 2010 r. I PK 8/2010 stwierdził: W świetle art. 22 § 1[1] k.p. oceny jego charakteru należy dokonywać nie tylko na podstawie przyjętych przez jego strony postanowień, które mogą mieć na celu stworzenie pozoru innej umowy, lecz także na podstawie faktycznych warunków jego wykonywania. Dlatego zastrzeżenie w nim możliwości zastępowania wykonawcy inną osobą nie odbiera cech umowy o pracę. Zwłaszcza gdy faktycznie takie zastępstwa nie miały miejsca, a inne cechy badanej umowy wskazują na przewagę cech charakterystycznych dla stosunku pracy.

Ponadto nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych.
Należy także pamiętać o tym, że od niedawna istnieje obowiązek płacenia składek na ZUS także za osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia i o dzieło.

Jak wynika z przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych(art. 6 ust. 1 pkt. 4 ) osoba wykonująca usługi na podstawie umowy zlecenia i innych umów, do których stosuje się przepisy o zleceniu podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

Nieco inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o umowę o dzieło. Są tylko dwie sytuacje w których należy od umowy o dzieło odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne.

Ma to miejsce wtedy gdy:
• Umowę zawarło się z pracodawcą
• Umowę zawarło się z innym podmiotem ale pracę wykonuje się na rzecz pracodawcy.

Tak więc tylko w tych dwóch wypadkach istnieje obowiązek odprowadzania składek.

Polecamy: Poradnik dla firm remontowo-budowlanych: prawa i obowiązki stron umowy o dzieło

W związku z rosnącymi kosztami pracy, zwłaszcza tymi pozapłacowymi oraz niestabilną sytuacją makroekonomiczną, firmy remontowo - budowlane coraz częściej sięgają po formy zatrudnienia umożliwiające im ograniczenie wydatków na podatki, składki na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze, czy też umożliwiające łatwiejsze rozstanie się z zatrudnionym.

Ważne jest również to, że zawieranie umów cywilnoprawnych chroni pracodawców przed roszczeniami dochodzonymi przed sądem pracy. Elastyczne formy zatrudniania (a także czasu i organizacji pracy oraz zasad wynagradzania) ułatwiają tworzenie nowych, mniej kosztownych miejsc pracy. W okresie przestoju właściciel firmy nie musi zadłużać się, aby wypłacić pensje pracownikom.

Polecamy: Poradnik dla firm remontowo-budowlanych: rękojmia

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA