REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć firmę remontowo-budowlaną? - biznesplan

Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
W przypadku firmy remontowo-budowlanej miesięczne koszty prowadzenia działalności są bardzo niskie.
W przypadku firmy remontowo-budowlanej miesięczne koszty prowadzenia działalności są bardzo niskie.

REKLAMA

REKLAMA

Firma remontowo - budowlana i dobry biznesplan to podstawa. Jeśli jesteś w trakcie zakładania swojej firmy remontowo – budowlanej lub zamierzasz ją założyć, z pewnością słyszałeś o potrzebie sporządzenia biznesplanu. Słowo to odmieniane jest przez wszystkie przypadki, m.in. w kontekście dotacji z Urzędu Pracy oraz w instytucjach finansowych, które udzielają pożyczek i kredytów przedsiębiorcom, nie tylko początkującym.

Firma remontowo - budowlana i biznesplan

REKLAMA

Biznesplan jest to, mówiąc najprościej, analiza opłacalności biznesu w pewnym okresie czasu. Właśnie dlatego banki żądają od potencjalnych kredytobiorców przekonywującego biznesplanu, którego realizacja uprawdopodobni, że przedsiębiorca będzie w stanie spłacać raty kredytu. Warto również sporządzić biznesplan na etapie planowania przedsięwzięcia gospodarczego, aby naprać przekonania, czy warto angażować w określoną działalność swoje pieniądze.

REKLAMA

Bez względu na cel, w jakim biznesplan zostaje sporządzony, należy pamiętać, że jest to jedynie prognoza, której trafność zależy od wielu czynników, często niemożliwych do przewidzenia. W przypadku firmy remontowo – budowlanej na trafność biznesplanu składać się będzie wiele czynników, m.in. zdolność początkującego przedsiębiorcy do pozyskiwania zleceń, umiejętność kalkulacji kosztów. Teoretycznie dla realizacji założeń ważna jest koniunktura gospodarcza. Kryzys z ostatnich lat doprowadził do znacznego spadku nowych inwestycji i w konsekwencji do wzrostu konkurencyjności w branży.

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Zanim sporządzisz biznesplan

Zanim zaczniesz przelewać na papier swoje symulacje, warto zastanowić się nad celem, w jakim biznesplan ma zostać sporządzony. Jeśli wymaga tego bank lub inna instytucja, warto zorientować się, czy nie stawia on jakichś szczegółowych wymogów lub nie wymaga sporządzenia biznesplanu w przepisanej formie, np. na formularzu.

Dobry biznesplan

Biznesplan jest to prosta symulacja. Powinien więc być napisany jasno, zwięźle i realistycznie. W przypadku pisania biznesplanów, podobnie jak np. piosenek, aktualizuje się maksyma, że sztuka pisania to sztuka skreślania. Skreślać należy wszystkie informacje, które nie są niezbędne dla oceny opłacalności przedsięwzięcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ocena biznesplanu

To co napisałeś, musi być ze sobą powiązane, spójne i logiczne. Warto w związku z tym przedłożyć taki biznesplan do krytycznej oceny znajomemu, który nie będzie nam kadził, ale wytknie błędy. Wielu początkujących przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy np. Z konieczności współpracy z księgową, uciążliwych obowiązków wobec Urzędu Skarbowego itd. Warto więc, moim zdaniem, przedłożyć biznesplan osobie będącej przedsiębiorcą – praktykiem lub np. Księgowemu.

Realizm

Dla większości nowo powstałych firm, nie tylko remontowo – budowlanych, pierwszych kilka miesięcy działalności to czas, w którym doskonalony jest sposób pozyskiwania zleceń, weryfikowani są dostawcy i podwykonawcy. Nie należy w związku z tym spodziewać się znacznych dochodów.

Polecamy: Poradnik dla firm remontowo-budowlanych: rękojmia

Biznes plan firmy remontowo – budowlanej

REKLAMA

Firma "Jan Kowalski Usługi Remontowo – Budowlane" będzie prowadziła działalność remontowo – budowlaną, a także będzie dokonywała doraźnych napraw. W celu ograniczenia kosztów siedzibą firmy będzie posesja jej właściciela. Ze względu na sezonowy charakter działalności, większość zleceń realizowanych będzie od marca do października.

Usługi można podzielić na:
1. Transport materiałów na plac budowy.
2. Prace murarsko – tynkarskie.
3. Układanie glazury.
4. Prace malarskie.
5. Technologie gipsowe.
6. Prace stolarsko – okładzinowe.

Rynek branżowy

Firma "Jan Kowalski Usługi Remontowo – Budowlane powstaje po to, aby wykorzystać doświadczenie i kontakty branżowe swojego właściciela, który przez wiele lat pracy w innych ekipach wyrobił sobie markę dobrego fachowca. Na lokalnym rynku istnieje wiele firm remontowo - budowlanych, które nie mają problemu z pozyskiwaniem kontraktów. Jan Kowalski z pewnością również nie będzie miał problemów ze znalezieniem chętnych na swoje usługi, ponieważ już teraz jest angażowany w różne przedsięwzięcia.

Nabywcy

Nabywcami usług firmy " Jan Kowalski Usługi Remontowo – Budowlane" są zarówno osoby fizyczne, jak i podmioty gospodarcze, w szczególności małe firmy.

Struktura organizacyjna

Jan Kowalski jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Firma nie ma w związku z tym zawiłej struktury organizacyjnej.

Zatrudnienie

Jan Kowalski nie zamierza zatrudniać nikogo na umowę o pracę. Będzie jednak korzystał z pomocy synów oraz znajomych fachowców, których zatrudni na umowę o dzieło lub zlecenia.

Planowane koszty początkowe:

używany samochód dostawczy: 20 000 zł.
sprzęt :10 000 zł.
reklama: 1000 zł.
strona internetowa: 1500 zł.

Razem: 32.500 zł.

Koszty miesięczne:

telefon: 100 zł.
księgowa: 250 zł.
ZUS: 700 zł.
Internet: 50 zł
pozycjonowanie strony internetowej: 100 zł.

Razem: 1200 zł.

Reklama i marketing

Firma "Jan Kowalski Usługi Remontowo – Budowlane" będzie się reklamować sporadycznie w lokalnej gazecie ogłoszeniowej. Pozycjonowanie strony internetowej pozwoli na pozyskiwanie zleceń dzięki wyszukiwarce Google. Większość zleceń Jan Kowalski będzie miał z polecenia, ponieważ jest cenionym fachowcem. Jan Kowalski będzie także podwykonawcą dla większych firm budowlanych. Aby pozyskać kontrakty tą drogą, roześle pocztą tradycyjną propozycje współpracy i odnowi relacje towarzyskie ze znajomymi, którzy w takich firmach pracują.

Analiza SWOT

Silne strony

Słabe strony

- doświadczenie i renoma na lokalnym rynku

- pozyskanie zlecenia pozyskane jeszcze przed zarejestrowaniem firmy dzięki renomie

- połączenie doświadczenia właściciela z młodością i energicznością jego synów

- współpraca z producentami materiałów budowlanych dająca dostęp do szkoleń

- uprawnienia budowlane

silna konkurencja, szczególnie ekip niezarejestrowanych, które mają niskie koszty działalności, przez co mogą proponować niższe ceny,

- wielkość firmy uniemożliwia udział w dużych przetargach.

- działalność ma charakter sezonowy

- brak stałego źródła przychodu przy stałych kosztach miesięcznych prowadzenia działalności

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  REKLAMA

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA