| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > Jakie nowe zasady zawieszania działalności gospodarczej?

Jakie nowe zasady zawieszania działalności gospodarczej?

W Sejmie uchwalił nowelizację ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Zmiany dotyczą między innymi zasad zawieszania działalności gospodarczej. System zawieszania prowadzenia działalności gospodarczej czeka mała rewolucja.

Zgodnie z obecnym uregulowaniem zawartym w art. 14a ust. 1 usdg przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od jednego miesiąca do dwóch lat.

Przedsiębiorcy korzystają z instytucji zawieszenia, aby nie borykać się z problemami związanymi z zamykaniem działalności i jej ponownym otwieraniem. Warto także wiedzieć, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie ponosi kosztów takich jak zaliczki na podatek dochodowy czy składki ubezpieczeniowe.

Jednakże aktualne unormowanie dotyczące zawieszania działalności gospodarczej nie sprzyja przedsiębiorcom z dwóch powodów:

  • po pierwsze, zawieszeniem można objąć jedynie ogół prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności, nawet jeśli prowadzi on ich kilka i to w różnych formach,
  • po drugie, dopuszczalne ramy czasowe zawieszenia określone są dość sztywno i nie jest możliwe zawieszanie działalności na określoną liczbę dni.

Nowelizacja usdg w zakresie obejmującym zawieszenie działalności gospodarczej dotyczy właśnie dwóch powyższych kwestii.

Jedna spośród kilku

Obecnie niezgodne z prawem jest zawieszenie jednej spośród kilku działalności gospodarczych przy dalszym prowadzeniu pozostałych. Przedsiębiorca prowadzący kilka działalności gospodarczych w tej samej lub w różnych formach ma do wyboru albo zawieszenie wszystkich swoich działalności albo likwidację tej, którą chce zawiesić.

Np. przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i będący jednocześnie wspólnikiem w spółce cywilnej nie może zawiesić swojej własnej działalności i pozostać jednocześnie wspólnikiem w spółce.

Ustawa nowelizująca wprowadza przepis mówiący, że przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w różnych formach prawnych może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej z tych form. To samo dotyczy przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w jednej lub kilku spółkach cywilnych.

Polecamy: Zasady składania wniosku o wpis do CEIDG?

Ramy czasowe

Co do ram czasowych zawieszenia, przepisy usdg w obecnym kształcie (art. 14 ust. 6) stanowią, iż okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku, i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Po wejściu w życie nowelizacji przedsiębiorca będzie miał możliwość wskazania we wniosku o wpis informacji o wznowieniu dnia wznowienia działalności. Będzie to mógł być oczywiście dzień późniejszy niż ten, w którym przedsiębiorca złożył wniosek.

Sam okres zawieszenia przedsiębiorca będzie mógł określić z dużą dokładnością (nawet co do dni). Minimalnym okresem zawieszenia będzie 30 dni (przy czym będzie można zawiesić działalność na okres miesiąca lutego, czyli 28 lub 29 dni), maksymalnym - dwa lata. Okres zawieszenia przedsiębiorca będzie mógł oznaczyć w dniach, miesiącach albo miesiącach i dniach.

Nowelizacja wprowadza także pewne wyjaśnienie kwestii sposobu obliczania okresu zawieszenia. Otóż zastosowanie znajdą tu przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

Polecamy: Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »