REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie nowe zasady zawieszania działalności gospodarczej?

Tomasz  Piotrowski
Prawnik, aplikant radcowski.
Jakie będą nowe zasady zawieszania działalności gospodarczej?
Jakie będą nowe zasady zawieszania działalności gospodarczej?

REKLAMA

REKLAMA

W Sejmie uchwalił nowelizację ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Zmiany dotyczą między innymi zasad zawieszania działalności gospodarczej. System zawieszania prowadzenia działalności gospodarczej czeka mała rewolucja.

Zgodnie z obecnym uregulowaniem zawartym w art. 14a ust. 1 usdg przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od jednego miesiąca do dwóch lat.

REKLAMA

Przedsiębiorcy korzystają z instytucji zawieszenia, aby nie borykać się z problemami związanymi z zamykaniem działalności i jej ponownym otwieraniem. Warto także wiedzieć, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie ponosi kosztów takich jak zaliczki na podatek dochodowy czy składki ubezpieczeniowe.

Jednakże aktualne unormowanie dotyczące zawieszania działalności gospodarczej nie sprzyja przedsiębiorcom z dwóch powodów:

  • po pierwsze, zawieszeniem można objąć jedynie ogół prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności, nawet jeśli prowadzi on ich kilka i to w różnych formach,
  • po drugie, dopuszczalne ramy czasowe zawieszenia określone są dość sztywno i nie jest możliwe zawieszanie działalności na określoną liczbę dni.

Nowelizacja usdg w zakresie obejmującym zawieszenie działalności gospodarczej dotyczy właśnie dwóch powyższych kwestii.

Jedna spośród kilku

REKLAMA

Obecnie niezgodne z prawem jest zawieszenie jednej spośród kilku działalności gospodarczych przy dalszym prowadzeniu pozostałych. Przedsiębiorca prowadzący kilka działalności gospodarczych w tej samej lub w różnych formach ma do wyboru albo zawieszenie wszystkich swoich działalności albo likwidację tej, którą chce zawiesić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Np. przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i będący jednocześnie wspólnikiem w spółce cywilnej nie może zawiesić swojej własnej działalności i pozostać jednocześnie wspólnikiem w spółce.

Ustawa nowelizująca wprowadza przepis mówiący, że przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w różnych formach prawnych może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej z tych form. To samo dotyczy przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w jednej lub kilku spółkach cywilnych.

Polecamy: Zasady składania wniosku o wpis do CEIDG?

Ramy czasowe

REKLAMA

Co do ram czasowych zawieszenia, przepisy usdg w obecnym kształcie (art. 14 ust. 6) stanowią, iż okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku, i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Po wejściu w życie nowelizacji przedsiębiorca będzie miał możliwość wskazania we wniosku o wpis informacji o wznowieniu dnia wznowienia działalności. Będzie to mógł być oczywiście dzień późniejszy niż ten, w którym przedsiębiorca złożył wniosek.

Sam okres zawieszenia przedsiębiorca będzie mógł określić z dużą dokładnością (nawet co do dni). Minimalnym okresem zawieszenia będzie 30 dni (przy czym będzie można zawiesić działalność na okres miesiąca lutego, czyli 28 lub 29 dni), maksymalnym - dwa lata. Okres zawieszenia przedsiębiorca będzie mógł oznaczyć w dniach, miesiącach albo miesiącach i dniach.

Nowelizacja wprowadza także pewne wyjaśnienie kwestii sposobu obliczania okresu zawieszenia. Otóż zastosowanie znajdą tu przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

Polecamy: Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA