Jakie nowe zasady zawieszania działalności gospodarczej?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z obecnym uregulowaniem zawartym w art. 14a ust. 1 usdg przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od jednego miesiąca do dwóch lat.
REKLAMA
Przedsiębiorcy korzystają z instytucji zawieszenia, aby nie borykać się z problemami związanymi z zamykaniem działalności i jej ponownym otwieraniem. Warto także wiedzieć, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie ponosi kosztów takich jak zaliczki na podatek dochodowy czy składki ubezpieczeniowe.
Jednakże aktualne unormowanie dotyczące zawieszania działalności gospodarczej nie sprzyja przedsiębiorcom z dwóch powodów:
- po pierwsze, zawieszeniem można objąć jedynie ogół prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności, nawet jeśli prowadzi on ich kilka i to w różnych formach,
- po drugie, dopuszczalne ramy czasowe zawieszenia określone są dość sztywno i nie jest możliwe zawieszanie działalności na określoną liczbę dni.
Nowelizacja usdg w zakresie obejmującym zawieszenie działalności gospodarczej dotyczy właśnie dwóch powyższych kwestii.
Jedna spośród kilku
REKLAMA
Obecnie niezgodne z prawem jest zawieszenie jednej spośród kilku działalności gospodarczych przy dalszym prowadzeniu pozostałych. Przedsiębiorca prowadzący kilka działalności gospodarczych w tej samej lub w różnych formach ma do wyboru albo zawieszenie wszystkich swoich działalności albo likwidację tej, którą chce zawiesić.
Np. przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i będący jednocześnie wspólnikiem w spółce cywilnej nie może zawiesić swojej własnej działalności i pozostać jednocześnie wspólnikiem w spółce.
Ustawa nowelizująca wprowadza przepis mówiący, że przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w różnych formach prawnych może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej z tych form. To samo dotyczy przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w jednej lub kilku spółkach cywilnych.
Polecamy: Zasady składania wniosku o wpis do CEIDG?
Ramy czasowe
REKLAMA
Co do ram czasowych zawieszenia, przepisy usdg w obecnym kształcie (art. 14 ust. 6) stanowią, iż okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku, i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.
Po wejściu w życie nowelizacji przedsiębiorca będzie miał możliwość wskazania we wniosku o wpis informacji o wznowieniu dnia wznowienia działalności. Będzie to mógł być oczywiście dzień późniejszy niż ten, w którym przedsiębiorca złożył wniosek.
Sam okres zawieszenia przedsiębiorca będzie mógł określić z dużą dokładnością (nawet co do dni). Minimalnym okresem zawieszenia będzie 30 dni (przy czym będzie można zawiesić działalność na okres miesiąca lutego, czyli 28 lub 29 dni), maksymalnym - dwa lata. Okres zawieszenia przedsiębiorca będzie mógł oznaczyć w dniach, miesiącach albo miesiącach i dniach.
Nowelizacja wprowadza także pewne wyjaśnienie kwestii sposobu obliczania okresu zawieszenia. Otóż zastosowanie znajdą tu przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
Polecamy: Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.