REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie nowe zasady zawieszania działalności gospodarczej?

Tomasz Piotrowski
Prawnik, aplikant radcowski.
Jakie będą nowe zasady zawieszania działalności gospodarczej?
Jakie będą nowe zasady zawieszania działalności gospodarczej?

REKLAMA

REKLAMA

W Sejmie uchwalił nowelizację ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Zmiany dotyczą między innymi zasad zawieszania działalności gospodarczej. System zawieszania prowadzenia działalności gospodarczej czeka mała rewolucja.

Zgodnie z obecnym uregulowaniem zawartym w art. 14a ust. 1 usdg przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od jednego miesiąca do dwóch lat.

REKLAMA

Przedsiębiorcy korzystają z instytucji zawieszenia, aby nie borykać się z problemami związanymi z zamykaniem działalności i jej ponownym otwieraniem. Warto także wiedzieć, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie ponosi kosztów takich jak zaliczki na podatek dochodowy czy składki ubezpieczeniowe.

Jednakże aktualne unormowanie dotyczące zawieszania działalności gospodarczej nie sprzyja przedsiębiorcom z dwóch powodów:

 • po pierwsze, zawieszeniem można objąć jedynie ogół prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności, nawet jeśli prowadzi on ich kilka i to w różnych formach,
 • po drugie, dopuszczalne ramy czasowe zawieszenia określone są dość sztywno i nie jest możliwe zawieszanie działalności na określoną liczbę dni.

Nowelizacja usdg w zakresie obejmującym zawieszenie działalności gospodarczej dotyczy właśnie dwóch powyższych kwestii.

Jedna spośród kilku

REKLAMA

Obecnie niezgodne z prawem jest zawieszenie jednej spośród kilku działalności gospodarczych przy dalszym prowadzeniu pozostałych. Przedsiębiorca prowadzący kilka działalności gospodarczych w tej samej lub w różnych formach ma do wyboru albo zawieszenie wszystkich swoich działalności albo likwidację tej, którą chce zawiesić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Np. przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i będący jednocześnie wspólnikiem w spółce cywilnej nie może zawiesić swojej własnej działalności i pozostać jednocześnie wspólnikiem w spółce.

Ustawa nowelizująca wprowadza przepis mówiący, że przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w różnych formach prawnych może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej z tych form. To samo dotyczy przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w jednej lub kilku spółkach cywilnych.

Polecamy: Zasady składania wniosku o wpis do CEIDG?

Ramy czasowe

REKLAMA

Co do ram czasowych zawieszenia, przepisy usdg w obecnym kształcie (art. 14 ust. 6) stanowią, iż okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku, i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Po wejściu w życie nowelizacji przedsiębiorca będzie miał możliwość wskazania we wniosku o wpis informacji o wznowieniu dnia wznowienia działalności. Będzie to mógł być oczywiście dzień późniejszy niż ten, w którym przedsiębiorca złożył wniosek.

Sam okres zawieszenia przedsiębiorca będzie mógł określić z dużą dokładnością (nawet co do dni). Minimalnym okresem zawieszenia będzie 30 dni (przy czym będzie można zawiesić działalność na okres miesiąca lutego, czyli 28 lub 29 dni), maksymalnym - dwa lata. Okres zawieszenia przedsiębiorca będzie mógł oznaczyć w dniach, miesiącach albo miesiącach i dniach.

Nowelizacja wprowadza także pewne wyjaśnienie kwestii sposobu obliczania okresu zawieszenia. Otóż zastosowanie znajdą tu przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

Polecamy: Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA