REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zwiększyć emeryturę?

Subskrybuj nas na Youtube
Pieniądze
Pieniądze
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Możliwości oszczędzania i gromadzenia środków na dodatkową emeryturę jest wiele. Jak oszczędzać korzystając z II filara?

REKLAMA

Mówi się, że „pieniądze szczęścia nie dają”. Każdy przeciętny Polak martwi się jednak o swoje finanse, nie tylko w chwili obecnej, lecz także w przyszłości. Zmieniające się warunki społeczne, w jakich przyszło nam żyć, nie nastrajają optymistycznie, kiedy myśli się o emeryturze. Podwyższenie powszechnego wieku emerytalnego do 67 roku życia budzi mieszane uczucia w społeczeństwie. Z kolei preferowanie tak zwanych „umów śmieciowych” przez potencjalnych pracodawców powoduje, że coraz więcej młodych ludzi nie może liczyć na pracę etatową, która gwarantuje otrzymanie emerytury na starość. Wielu z nich godzi się na takie rozwiązania, nie myśląc o tym, co będzie w przyszłości.

REKLAMA

Osobom, które nie chcą pozostawiać swojej emerytury jedynie w gestii państwa, naprzeciw wyszły banki i towarzystwa ubezpieczeniowe. Całkiem niedawno pojawiły się oferty nowych produktów, związanych z oszczędzaniem pieniędzy na emeryturę. W niniejszym artykule omówimy różne sposoby zabezpieczenia swojej przyszłości i emerytury poprzez skorzystanie ze specjalnych produktów celowych.

IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

Nową formą oszczędzania na emeryturę jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Zostało ono przygotowane przez rząd jako uzupełnienie Indywidualnych Kont Emerytalnych oraz Pracowniczych Programów Emerytalnych. Przystąpienie do IKZE jest dobrowolne. Z tego sposobu zabezpieczenia przyszłości może skorzystać każdy, kto ukończył szesnasty rok życia. IKZE można założyć w: towarzystwie funduszy inwestycyjnych, towarzystwie ubezpieczeniowym, banku, domu maklerskim lub otwartym funduszu emerytalnym, którego jest się klientem w ramach II filaru.

Szukasz korzystnej lokaty? Tu znajdziesz najlepsze!

Wpłaty na IKZE zostały ograniczone dwoma limitami. Docelowo nie będą one mogły być wyższe niż 4% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne (w latach 2012-2013 - 2% i w latach 2014 -2015 -3%). Wartość ta będzie obliczana na podstawie danych z roku poprzedniego.Wpłaty na IKZE nie będą mogły być także wyższe niż 4% kwoty limitu rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, która wynosi trzydziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Jako zaletę IKZE instytucje posiadające je w ofercie wskazują możliwość odliczenia dokonywanych wpłat od podatku. Wypłata zgromadzonych środków może nastąpić po osiągnięciu 60 roku życia przez kobiety i 65 roku życia przez mężczyzn, pod warunkiem, że wpłaty były dokonywane przez pięć dowolnych lat. Środki mogą zostać wypłacone jednorazowo, w formie dożywotniej emerytury lub też w formie comiesięcznych wypłat przez okres 10 lat. Od wypłat należy zapłacić podatek dochodowy, a otrzymane środki wykazać jako dochód w corocznym rozliczeniu PIT. W przypadku śmierci właściciela IKZE zgromadzone środki są przekazywane osobie przez niego wskazanej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bank czy towarzystwo ubezpieczeniowe?

Osoby chcące oszczędzać na emeryturę mają całkiem sporo możliwości. Programy regularnego oszczędzania, IKE, IKZE czy inne sposoby zabezpieczenia swojej emerytury oferuje całkiem dużo podmiotów.

REKLAMA

Deutsche Bank promuje produkt db Emerytura, czyli program regularnego oszczędzania, który może zostać rozszerzone o IKE bądź o IKZE. Umową podstawową jest db Emerytura – Start z minimalną wpłatą w wysokości 100 złotych miesięcznie. W ramach umowy podstawowej można wybrać trzy warianty strategii inwestycyjnych: stabilny, zrównoważony i dynamiczny. Podatek od zysków kapitałowych odroczony jest do momentu zakończenia inwestycji.

Warto przyjrzeć się również ofercie towarzystwa ubezpieczeń AXA. Minimalna składka miesięczna wynosi 99,90 złotych, z czego 80 złotych jest wpłacane na IKZE. Maksymalna kwota jest wyznaczana indywidualnie na podstawie zarobków z roku poprzedniego. Dzięki skorzystaniu z IKZE AXA wpłacający będzie miał także zagwarantowaną rentę w przypadku nieszczęśliwego wypadku i niezdolności do pracy. Wybierając jeden z trzech wariantów ubezpieczenia, można miesięcznie otrzymywać 500, 1000, a nawet 2000 złotych. Dodatkowa renta jest wypłacana w momencie przedstawienia dokumentu o przyznaniu świadczenia gwarantowanego przez ZUS. AXA gwarantuje także możliwość odpisania części wpłat od dochodu w wysokości, o której mowa była wcześniej.

Konto oszczędnościowe-emerytalne

Ciekawym, choć innym od opisywanych powyżej, rozwiązaniem jest propozycja Alior Banku, czyli konto oszczędnościowo-emerytalne. Pozwala ono na długoterminowe gromadzenie środków przy minimalnej wpłacie wynoszącej 50 złotych miesięcznie, co nie jest przeszkodą nawet dla osób o niskich dochodach. Wszystkie zgromadzone środki są przeznaczone na oszczędności. Dodatkowo bank gwarantuje oprocentowanie na stałym poziomie przez cały okres oszczędzania. Wynosi ono 5% w przypadku 5 lat i 6% w przypadku 10 lat. Przez cały okres oszczędzania można także zawiesić dokonywanie wpłat na sześć dowolnych miesięcy, a także dokonywać nadpłat (w kwocie nie wyższej niż suma 6-miesięcznych składek). W przypadku dłużej przerwy oprocentowanie jest obniżane do 1%, a większa nadpłata jest przelewana na konto oszczędnościowe.

Wygoda konta i korzystne oprocentowanie? Sprawdź najlepsze konta oszczędnościowe

Konto dla przedsiębiorczych

O swoją przyszłą emeryturę mogą się zatroszczyć także osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Ciekawą propozycję przygotował dla nich Idea Bank. Produkt pod nazwą Konto Firma i Emerytura jest nie tylko rachunkiem dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą, lecz umożliwia także gromadzenie kapitału, który będzie uzupełnieniem emerytury. Każda osoba, która przystąpi do programu regularnego oszczędzania za pośrednictwem Idea Banku, założy konto Firma i Emerytura oraz będzie dokonywać transakcji bezgotówkowych za pomocą karty w okresie 5 lat od podpisania umowy otrzyma premię w wysokości 2% wartości transakcji.

Polisa unit-linked

Oprócz wymienionych powyżej sposobów gromadzenia środków na emeryturę rozwiązaniem, które zdobywa w Polsce coraz większą popularność, są polisy unit-linked. Polisy unit-linked są produktami inwestycyjnymi „opakowanymi” w polisę ubezpieczeniową. Główną zaletą unit-linków jest kontrola poziomu ryzyka – posiadacz polisy sam decyduje w jakie fundusze będzie inwestowana jego składka. Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące unit-linki umożliwiają przenoszenie się między funduszami. W zależności od towarzystwa darmowego transferu można dokonywać nawet 12 razy w roku.

Przykładami takich polis są: Złoty Wiek (Skandia), Systematyczny Plan Emerytalno-Inwestycyjny (Generali) czy Multi PIN 2008 plus (AEGON).

Produkty tego typu łączą funkcję ochronną i inwestycyjną. Głównym celem polis unit-linked jest przede wszystkim długoterminowe inwestowanie zgromadzonych środków, tak by przyniosły one jak największy zysk. Dlatego też znaczna część składki jest inwestowana, a nie przeznaczana na ochronę na wypadek śmierci.

Regularne inwestycje przez dłuższy czas mogą przynieść korzyści nawet w czasie złej koniunktury. Wadą tego produktu są jednak dość wysokie opłaty, a także możliwość utraty dużej części zgromadzonych środków przy rezygnacji z polisy przed upływem tzw. okresu bazowego (np. w Skandii wynosi on 7 lat). Jest to więc oferta dla osób, które są świadome tego ryzyka i zamierzają inwestować nawet przez 10 czy 15 lat.

Emerytura powinna być okresem wypoczynku i cieszenia się życiem. Warto więc już teraz zadbać o zgromadzenie środków finansowych, aby móc spełnić swe plany i marzenia, które odkładamy na czas po zakończeniu kariery zawodowej.

Eksperci Totalmoney.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA